Preskočiť na hlavný obsah Preskočiť na bočnú lištu

Aktivity VHÚ spojené so 72. výročím Karpatsko-duklianskej operácie

Aktualizované:
1. Brigáda Bundeswehr
1. Brigáda Bundeswehr

V dňoch 5. – 6. októbra 2016 si na pietnych miestach viažucich sa k udalostiam záverečnej fázy druhej svetovej vojny pripomenieme na území Poľskej republiky a Slovenskej republiky už 72. výročie Karpatsko-duklianskej operácie. Vojenský historický ústav (ďalej len „VHÚ“), uvedomujúc si význam historických udalostí spätých so začiatkom oslobodzovania Slovenska, realizoval ako správca objektov na Dukle a vo Svidníku, prostredníctvom múzejného pracoviska vo Svidníku, niekoľko akcií, ktoré prispejú k zatraktívneniu pamätných miest a umocnia zážitok účastníkov pietnych stretnutí.

V tejto súvislosti treba na prvom mieste spomenúť spoločnú pracovnú činnosť zamestnancov Múzejného oddelenia Vojenského historického múzea vo Svidníku a profesionálnych vojakov, príslušníkov 21. zmiešaného mechanizovaného práporu Trebišov pod vedením npor. Ing. Miroslava Blahuta. Táto bola realizovaná vo Svidníku a na Dukle počas dvoch týždňov, a to od 15. do 26. augusta 2016. V priebehu prvého týždňa sa jej zúčastnilo spolu s našimi zamestnancami aj 23 profesionálnych vojakov, v priebehu druhého 16 profesionálnych vojakov. Vojaci boli v každom z dvoch týždňov rozdelení na dve skupiny, pričom prvá z nich vykonávala aj za pomoci ťažkej techniky práce na exponátoch v Parku bojovej techniky nachádzajúcom sa pri budove VHÚ – Mo VHM Svidník a pri Pamätníku Sovietskej armády vo Svidníku. Druhá skupina vojakov taktiež aj za pomoci ťažkej techniky vykonávala práce na „TARANE“, rázcestie Kapišová, pri Pamätníku 1. čs. armádneho zboru a pri Vyhliadkovej veži na Dukle. V priebehu dvoch týždňov sa tak našim zamestnancom za výdatnej pomoci príslušníkov Ozbrojených síl SR z Trebišova podarilo vo Svidníku očistiť a vyhotoviť nový ochranný náter na siedmich múzejných exponátoch nachádzajúcich sa v Parku bojovej techniky, a pod ďalšími troma múzejnými exponátmi sa podarilo úplne obnoviť betónové podstavce. Okrem toho sa podarilo vyčistiť prístupový chodník a súsošia na Pamätníku Sovietskej armády vo Svidníku. Vojaci taktiež za pomoci ťažkej techniky vykonali kompletné vyčistenie priestoru „TARANU“, rázcestie Kapišová. Na Dukle sa v priebehu dvoch týždňov podarilo vyčistiť časť chodníka vedúceho od Pamätníka čs. armádneho zboru na Vyhliadkovú vežu, ďalej sa podarilo takmer kompletne prečistiť odtokové kanály vedúce popri oporných múroch pamätníka, a taktiež okolo hlavného oporného múra bola pomocou ťažkej techniky odstránená väčšia časť náletových krovín. Okrem toho sa podarilo opäť za prispenia ťažkej techniky kompletne natrieť vysoké drevené vlajkové stožiare nachádzajúce sa na kolonáde vedúcej k pamätníku, a tiež sa obnovili nápisy na Pomníku ženistov a Pomníku „Míľnik“ na Dukle.

Okrem vyššie spomenutej aktivity sa dňa 6. júla 2016 v rámci spolupráce členských armád NATO uskutočnila, aj za účasti našich zamestnancov zo svidníckeho múzejného pracoviska, v priestoroch a v blízkom okolí Pamätníka a vojnového cintorína 1. čs. armádneho zboru na Dukle spoločná pracovná brigáda 16 príslušníkov nemeckého Bundeswehru a 20 vojakov Ozbrojených síl SR, opäť príslušníkov trebišovského 21. zmiešaného mechanizovaného práporu. Počas tejto spoločnej pracovnej brigády boli vykonané pomocné práce pri údržbe vojnového cintorína v areáli Pamätníka československého armádneho zboru na Dukle a taktiež bola vyčistená časť lesného chodníka smerujúceho od pamätníka k Vyhliadkovej veži na Dukle.

V mesiaci august 2016 boli pred budovou Centrálnej expozície Vojenského historického múzea vo Svidníku, v tzv. delovom areáli a pri bunkroch štábu 3. čs. brigády 1. čs. armádneho zboru nachádzajúcich sa v katastri obce Vyšný Komárnik a pred budovou Vyhliadkovej veže na Dukle, nainštalované nové informačné tabule. Tabule slúžia návštevníkom na uľahčenie orientácie v rozsiahlom areáli národnej kultúrnej pamiatky Duklianske bojisko a približujú návštevníkom historické súvislosti s miestami, pri ktorých sú osadené.

V mesiaci september 2016 bol na rázcestí Kapišová zrenovovaný veľký kamenný podstavec pod strednými tankmi T-34/85 a Panzerkampfwagen IV. Okrem toho bolo na mieste „TARANU“ obnovené aj vyše sto metrov dlhé oplotenie. Počas septembra 2016 sa v priestoroch Centrálnej expozície Vojenského historického múzea Svidník v rámci projektu „Digitálne múzeum“ realizovala digitalizácia 514 kusov zbierkových predmetov zo zbierkového fondu múzea. Väčšina z týchto zbierkových predmetov je vystavená priamo v expozícii, preto si samotný proces digitalizácie, realizovaný pracovníkmi Digitalizačného centra Múzea SNP v Banskej Bystrici, vyžiadal od zamestnancov nášho múzea najskôr demontovanie takmer celej expozície a po ukončení digitalizácie v krátkom čase jej uvedenie do pôvodného stavu.

Zamestnanci VHÚ – pracovníci Vojenského historického múzea vo Svidníku vykonali množstvo ďalších odborných prác, ktorých výsledkom je zatraktívnenie priestorov v správe VHÚ v tejto časti Slovenska.

Text: VHÚ
Foto: VHÚ

Fotogaléria

Aktualizované:
Vypublikované:
Návrat na začiatok stránky