Preskočiť na hlavný obsah Preskočiť na bočnú lištu

Nemecká armádna pištoľ Walther P.38 kalibru 9 mm

Vypublikované:
Walther P.38 - 1
Nemecká armádna pištoľ Walther P.38 kalibru 9 mm, ktorá bola vyrobená v zbrojovke Spreewerk GmbH, Spandau – pobočka Hrádek nad Nisou, je v súčasnosti evidovaná v zbierke VHÚ – Mo VHM Svidník. Pištoľ do zbierok vtedajšieho Dukelského múzea oficiálne získali v roku 1971 prevodom z Krajskej správy Zboru národnej bezpečnosti Košice.
 
Armádna pištoľ Walther P.38 bola z konštrukčného hľadiska samonabíjacou pištoľou s uzamknutým záverom a dvojčinným spúšťovým ústrojenstvom. Fungovala na princípe krátkeho záklzu hlavne, uzamknutie záveru zabezpečovala výkyvná závora. Zbraň disponovala účinným poistným systémom, ktorý tvorila spoľahlivá úderníkova poistka.

Vyrábali ju tri fabriky

Jej výhodou bolo jednoduché a ľahké rozoberanie, vyčistenie a spätné zloženie. V priebehu druhej svetovej vojny nahradila vo výzbroji nemeckej armády dovtedy používanú služobnú pištoľ Luger P.08 Parabellum. Vývoj novej armádnej pištole sa v Nemecku rozbehol už v polovici 30. rokov, lebo výroba Lugera P.08 bola časovo, technicky a najmä finančne veľmi náročná. Navyše pištoľ zaviedli do výzbroje armády ešte pred prvou svetovou vojnou.
 
Podľa požiadaviek nemeckej armády mala byť nová pištoľ skonštruovaná na použitie štandardného náboja 9 x 19 mm Luger (Parabellum). Už v roku 1934 bola predvedená pištoľ Walther MP (Militärische Pistole). Výsledkom ďalšieho vývoja bola pištoľ Walther AP (Armee Pistole) z roku 1936. Jej ďalší vývoj a zdokonalenia spôsobili, že vojskové skúšky boli dokončené až na jar 1940, keď bola pištoľ Walther HP oficiálne zavedená do výzbroje nemeckej armády pod označením pištoľ P.38.
 
Po oficiálnom zavedení pištole Walther P.38 do výzbroje nemeckej armády sa najskôr začalo s jej sériovou výrobou v materskej zbrojovke Carl Walther Waffenfabrik AG. Do konca druhej svetovej vojny ich vyrobila zbrojovka Walther pre potreby nemeckej armády dovedna 583-tisíc. Bolo však zrejmé, že firma nedokáže pokryť potreby nemeckej armády. Práve preto sa rozhodlo, že zbraň budú vyrábať aj iné zbrojovky. Ďalším výrobcom pištole sa tak stala aj zbrojovka Spreewerk GmbH, Spandau. Vyrábala ich vo svojom pobočnom závode v českom Hrádku nad Nisou (Grottau). Hradecký Spreewerk vyrábal pištole Walther P.38 až do konca druhej svetovej vojny. Vyprodukoval ich zhruba 286-tisíc. Väčšina zamestnancov továrne však nebola odborne pripravená, čo sa prejavilo na nízkej kvalite produkcie. Nikdy sa nevyrovnala kvalite pištolí vyrobených v nemeckých zbrojovkách. Tretím výrobcom pištole Walther P.38 bola zbrojovka Waffenfabrik Mauser z Oberndorfu am Neckar. Výroba vo firme Mauser prebiehala zhruba do konca apríla 1945 (cca 323 000 kusov). Koncom apríla 1945 zbrojovku obsadila francúzska armáda. Výroba pokračovala ďalej, ale už pre potreby francúzskej armády. Do mája 1946 tak vyrobili ďalších 70-tisíc kusov. V máji 1946 bola časť strojového vybavenia a značné množstvo súčiastok, potrebných na výrobu pištolí prevezených do Francúzska, kde potom výroba pištolí P.38 pokračovala v zbrojovke Manurhin pod označením Pistolet P1.

Pokračovanie v Bundeswehri

Pištoľ Walther P.38 príslušníci Wehrmachtu všeobecne považovali za vynikajúcu zbraň. Do konca druhej svetovej vojny sa pre potreby nemeckej armády vyrobilo približne 1 200 000 kusov. Ešte pred zavedením pištole P.38 do výzbroje nemeckej armády bola na provizórnych výrobných linkách firmy Walther spustená menšia sériová výroba jej priameho predchodcu, pištole Walther HP, pričom 1 500 kusov bolo vyvezených do Švédska. V roku 1946 prebehla výroba, resp. montáž 3-tisíc kusov pištolí P.38 aj v Českej zbrojovke Strakonice pre potreby čs. armády. Po skončení druhej svetovej vojny sa zbrojovka presídlila do Ulmu. Od roku 1957 opätovne zaviedla výrobu pištolí P.38. Jej rám sa nevyrábal z ocele, ale z ľahšieho duralu. Do výzbroje nemeckého Bundeswehru bola zavedená pod označením P1, a v jeho službách sa používala až do polovice 90. rokov 20. storočia.
 
Pištoľ Walther P.38 predstavuje zásadný medzník vo vývoji armádnych pištolí a dodnes ju odborníci všeobecne považujú za konštrukčne najlepšiu pištoľ obdobia druhej svetovej vojny.

Technické údaje:

Kaliber: 9 mm
Náboj: 9×19 mm Luger (Parabellum)
Dĺžka zbrane: 215 mm
Hmotnosť: 0,94 kg
Kapacita zásobníka: 8 nábojov
Úsťová rýchlosť strely: 340 m/s
Maximálny účinný dostrel: 50 metrov
 
Text: Peter Holík  (VHÚ – Mo VHM Svidník)
Foto: Digitalizácia VHÚ – VHM
Publikované v mesačníku MO SR Obrana č. 12/2016
 

Fotogaléria

Návrat na začiatok stránky