Preskočiť na hlavný obsah Preskočiť na bočnú lištu

Rakúsko-uhorská 8mm pechotná puška Mannlicher model 1895

Vypublikované:
8 mm rakúsko-uhorska pechotná puška Mannlicher model 1895 - 1
Rakúsko-uhorská 8mm pechotná puška Mannlicher model 1895 bola do zbierok vtedajšieho Dukelského múzea zaradená v roku 1982 prevodom z Krajskej správy Zboru národnej bezpečnosti v Banskej Bystrici. V súčasnosti je umiestnená v priestoroch Centrálnej expozície Múzejného oddelenia Svidník. V časti, ktorá dokumentuje udalosti na území dnešného východného Slovenska v priebehu prvej svetovej vojny.
 
Od konca 19. storočia až do ukončenia prvej svetovej vojny a rozpadu rakúsko-uhorskej monarchie tvorila 8mm opakovacia pechotná puška Mannlicher model 1895 hlavnú pechotnú výzbroj armády. Jej konštruktérom bol zbrojný inžinier Ferdinand Ritter von Mannlicher.

Originálny záver

Puška sa vyrábala v dvoch zbrojovkách: OEWG Steyr v Grazi a FGGY v Budapešti. Od roku 1895 do roku 1918 jej vyrobili viac ako tri milióny kusov. Vyrábali sa aj krátke pušky a jazdecké karabíny. Hlavný rozdiel medzi pechotnou a krátkou puškou bol v ich dĺžke. Pechotná puška merala 1 272 mm, krátka len 990 mm.
 
Charakteristickým konštrukčným prvkom, ktorým sa puška odlišovala od ostatných vtedajších opakovacích zbraní, bol tzv. priamoťažný záver. Bolo potrebné urobiť len dva pohyby: vytiahnuť záver pri jeho odomykaní a zasunúť ho späť pri uzamknutí. Nebolo treba pri odomykaní a uzamykaní otáčať kľukou záveru okolo jeho vlastnej pozdĺžnej osi. Umožňoval to otočný závorník.
 
Výhodou bola jednoduchá manipulácia, ktorá umožnila výrazne zvýšiť rýchlosť streľby. Navyše pri streľbe nestrácal strelec pri prebíjaní vizuálny kontakt so svojím cieľom, lebo nemusel robiť otočný pohyb a kľuka záveru mu nezakrývala mieridlá. Mal však aj svoje nevýhody. Najmä v mrazivých a blatistých podmienkach často dochádzalo k miernemu zasekávaniu záveru. Zbraň disponovala nábojovou schránkou. Mala kapacitu päť nábojov, ktoré sa do nej vkladali pomocou špeciálneho nábojového rámčeka. Jeho výhodou bolo, že umožňoval rýchlejšie nabíjanie zbrane a jej prebíjanie medzi jednotlivými výstrelmi.

Puška pre Európu

Zbraň používala náboje kalibru 8 × 50 mm R s bezdymovým prachom, s mosadznou nábojnicou a sféricky zaoblenou valcovou strelou, ktorá mala jadro z tvrdého olova a oceľový plášť spevnený zliatinou medi a niklu. Puška sa počas prvej svetovej vojny osvedčila na všetkých frontoch, kde rakúsko-uhorská armáda operovala. Po skončení vojny a rozpade rakúsko-uhorskej monarchie prevzali pušky Mannlicher do svojej výzbroje prakticky všetky nástupnícke štáty. Predovšetkým Rakúsko a Maďarsko. Pušky sa v počte približne 300-tisíc kusov dostali aj do výzbroje československej armády, ktorá ich používala až do polovice 20. rokov minulého storočia. Pušky Mannlicher však naďalej ostali vo vojenských skladoch ako vojnová záloha. Lebo k dispozícii ostalo ešte množstvo streliva, ktoré k nim vyrobila počas prvej svetovej vojny firma Sellier & Bellot (S&B) Vlašim. Pušky Mannlicher boli v rokoch 1895 – 1947 taktiež významnou súčasťou výzbroje holandskej armády (470-tisíc kusov). Vo svojej výzbroji ich mali aj armády Juhoslávie, Bulharska, Albánska, Fínska, Grécka, Rumunska, Talianska (jednotky v Afrike). Pušky Mannlicher sa používali aj v priebehu druhej svetovej vojny. Boli nimi vyzbrojené predovšetkým druhosledové, tylové a technické jednotky nemeckého Wehrmachtu, nemecké policajné oddiely a napokon ku koncu vojny aj jednotky dobrovoľníkov a Volksturmu. Používali ich aj armády Maďarska a Bulharska. Po vzniku Protektorátu Čechy a Morava bolo nimi opätovne vyzbrojené protektorátne četníctvo a tzv. vládne vojsko.
 
Puška Mannlicher model 1895 sa považovala za presnú a spoľahlivú zbraň. V priaznivých poveternostných podmienkach vyžadovala len minimálnu údržbu. Vojaci na nej oceňovali presnosť streľby, rýchle nabíjanie a prebíjanie počas jednotlivých výstrelov, ale aj jej pomerne veľkú kadenciu streľby. Tej sa nemohla počas prvej svetovej vojny vyrovnať žiadna iná puška.
 
Technicko-taktické údaje
Kaliber: 8 mm
Náboj: 8 × 50 mm R Mannlicher
Dĺžka bez bodáka: 1 272 mm
Hmotnosť bez bodáka: 3,65 kg
Kapacita nábojovej
schránky: 5 nábojov v rámčeku
Počet drážok
vývrtu hlavne: 4 (pravotočivé)
Úsťová rýchlosť strely: 620 m/s
Teoretická kadencia
streľby: 30 – 35 výstrelov za min
Maximálny dostrel: 1 950 m
 
Text: Peter Holík  (VHÚ – Mo VHM Svidník)
Foto: Digitalizácia VHÚ – VHM
Publikované v mesačníku MO SR Obrana č. 1/2016

Fotogaléria

Návrat na začiatok stránky