Preskočiť na hlavný obsah Preskočiť na bočnú lištu

Rovnošata čs. legionára v Taliansku v Centrálnej expozícii Mo VHM Svidník

Vypublikované:
1.Rovnošata čs. legionára v Taliansku v Centrálnej expozícii Mo VHM Svidník
Dňa 28. októbra 2018 sme si pripomenuli 100. výročie vzniku spoločného štátu Slovákov a Čechov – Československa. O jeho vznik sa v nemalej miere zaslúžili slovenskí a českí vojaci bojujúci počas prvej svetovej vojny v československých légiách v jednotlivých dohodových štátoch – vo Francúzsku, Rusku a v Taliansku.

V Centrálnej expozícii Vojenského historického múzea – múzejného oddelenia Svidník môžu návštevníci obdivovať rovnošatu Slováka Jozefa Kudláča, ktorý bojoval v prvej svetovej vojne v československých légiách v Taliansku a zaslúžil sa o vznik Československa.

Legionár z Považia

Rovnošatu, pozostávajúcu z klobúka, blúzy a nohavíc, ktorá je súčasťou zbierkového fondu Vojenského historického múzea - MO Svidník, získalo vtedajšie Dukelské múzeum vo Svidníku kúpou z pozostalosti Jozefa Kudláča v roku 1976.

Jozef Kudláč sa narodil v roku 1896 vo Svätom Kríži nad Váhom (v súčasnosti Považany, okres Nové Mesto nad Váhom). Bol roľníkom. Do služby c. a k. armády nastúpil v júli 1915 v Bratislave ako pešiak k 72. pešiemu pluku. Dňa 3. decembra 1915 bol zajatý na talianskom fronte. Od 24. mája 1918 pôsobil v 33. pluku československého vojska v Taliansku. Bol členom čestnej stráže pri pohrebe generála Milana Rastislava Štefánika 11. mája 1919.

Jozef Kudláč sa v legionárskej rovnošate, spolu s ostatnými legionármi, zúčastňoval každoročne aj na ďalších pietnych aktoch na mohyle v Brezovej pod Bradlom. V medzivojnovom období pracoval sedem rokov v obci Dlhoňa, nachádzajúcej sa neďaleko Svidníka, ako financ. Tu sa zoznámil so svojou budúcou manželkou, ktorá pochádzala z vedľajšej dediny Havranec. Narodili sa im traja synovia. Po siedmich rokoch v Dlhoni sa rodina presťahovala do obce Sokolovce (okres Piešťany). Obyvatelia Sokoloviec si spomínali, ako sa každú nedeľu obliekol do svojej legionárskej rovnošaty, v ktorej sa prechádzal po obci, vyhrávajúc pri tom na heligónke.

Alpský klobúk

Rovnošata vzor M 1909 pre útočné jednotky československých légií, tzv. arditov, bola zavedená do výstroja československého zahraničného vojska v Taliansku v roku 1918. Československí legionári sa od príslušníkov talianskej armády odlišovali v detailoch. Išlo najmä o rozlišovacie označenie, bielo-červenú bikolóru a pozmenené hodnostné označenie na rukáve. Rovnošata čs. legionára Jozefa Kudláča pozostáva z klobúka, blúzy a nohavíc a je ušitá z vlneného materiálu šedo-zelenej farby.

Tzv. alpský klobúk má na prednej strane našitého čierneho sokola a na boku má osadené kohútie pero, ako aj legionársky odznak na čiapke. Odznak pozostáva zo štyroch samostatných štítov – nad erbom Čiech (dvojchvostý lev) erb Slovenska (trojvršie s dvojkrížom), po stranách erb Moravy (moravská orlica) a erb Sliezska (sliezska čierna orlica), ktoré spájal do jedného celku veniec z lipového lístia. Charakteristickou črtou legionárskeho znaku je jeho výrazná zovretá forma štyroch štítov, v ktorých heraldické figúrky sú bez koruniek, čím sa vyjadruje zmysel odboja revolúcie proti monarchizmu Rakúsko-Uhorska.

Legionársky poddôstojník

Znak čs. odboja bol v čase prvej svetovej vojny najrozšírenejší a najpoužívanejší symbol vyjadrujúci myšlienku budúceho Československa. Na golieri sú vpredu našité výložky bielo-červenej farby s modrým lemovaním v tvare nepravidelného päťuholníka. Blúza je zošitá z dvoch predných dielov, dvoch chrbtových, dvoch rukávov a goliera. Na ľavom rukáve nad lakťom je našité hodnostné označenie – nad sebou päť hodnostných pásikov bielej farby (obšitých niťou zlatej farby) v tvare „V“. Nad ním je našitý, fialovou látkou lemovaný, heraldický štítok, v ktorom je fialovou niťou vyšité číslo pluku 33 a nad ním ČS. Ide teda o poddôstojníka 33. československého streleckého pluku československého zahraničného vojska v Taliansku.

Blúza je jednoradová so zapínaním na tri rovnošatové gombíky, s otvoreným golierom. Rukávy sú rovné, hladké, dolu bez manžety a vzadu s prišitým malým rovnošatovým gombíkom. V ramenných švíkoch sú všité náplecníky pozdĺžneho tvaru, v hornej časti so špicatým zakončením a zapínané na malý rovnošatový gombík pri golieri. Náplecníky sú bez označenia. Nohavice sú jazdeckého strihu (v stehennej časti rozšírené, od kolien dolu zúžené).

Text: Gabriel BLAŠKO (VHÚ – Mo VHM Svidník)
Foto: Digitalizácia VHÚ – VHM
Publikované v mesačníku MO SR Obrana č. 11/2018

Fotogaléria

Návrat na začiatok stránky