Preskočiť na hlavný obsah Preskočiť na bočnú lištu

Útočný nôž vz. 75

Vypublikované:
Detai na čepeľ noža
Útočný nôž vz. 75 je klasifikovaný ako osobná zbraň jednotlivca. V čase svojho vzniku a zavedenia bol určený pre prieskumné, výsadkové, letecké a iné špeciálne jednotky na sebaobranu a na tiché zneškodnenie protivníka. Pri výsadkových a leteckých jednotkách bol určený aj na odstraňovanie porúch na padáku pri zoskokoch.
 
Začiatkom sedemdesiatych rokov minulého storočia sa ministerstvo národnej obrany rozhodlo nahradiť síce obľúbený, ale zastaraný nôž VO-7. Úlohu prevzali zamestnanci Výskumného ústavu 010 Slavičín v spolupráci s národným podnikom MIKOV v Mikulášoviciach, kde prebiehala výroba nožiarskeho tovaru.

Vyhrala šťuka

Pri vývoji sa uvažovalo nad rôznymi tvarmi a materiálmi čepele i rukoväte. V konečnej podobe bol vybratý nôž v tvare „šťuky“, dnes známy pod prezývkou UTON. V kombinácii s príslušenstvom ho možno použiť i na prípravu stravy, rezanie dreva, pilovanie kovov a aj ako skrutkovač. Útočný nôž vzor 75 sa skladá z noža, puzdra, poistnej šnúry, pilníka a pílky so skrutkovačom. Na čepeľ noža bola po skúškach korózie vybraná nehrdzavejúca oceľ 17029. Je naostrená obojstranne a vrchná strana čepele je vybrúsená do polovice dĺžky. Zdrsnená časť druhej polovice vrchnej strany čepele je navrhnutá ako opierka palca. Čepeľ sa tepelne upravovala hlbokým zmrazením po kalení technológiou nazývanou Martfrost na povrchovú tvrdosť 50-58 HRC.
 
Na zmenšenie odleskov sa povrch čepele brúsil na drsnosť 0,2 až 08 Ra. Rukoväť je z vulkanizovanej gumy a pre pevné držanie je vybavená mriežkovým vzorom. Obdĺžnikový otvor v zadnej časti rukoväte je určený pre pilník a pílku, ktoré sa zabezpečujú cez kruhový otvor s priemerom 5 mm mosadzným kolíkom poistnej šnúry. Poistná šnúra je dlhá približne 2 m a v rámci improvizácie sa okrem iného nevylučovalo jej použitie aj na bezhlučnú likvidáciu protivníka škrtením, a to predovšetkým v jednotkách pôsobiacich utajene v tyle protivníka.

Univerzálny pomocník

Výrobu puzdier na nože zabezpečoval podnik KOZAK a boli zošívané z piatich kusov hovädzej kože a spevnené kovovými nitmi. Nôž sa do puzdra vkladá medzi tenké kovové pásiky, ktoré bránia jeho samovoľnému vypadnutiu. Na vonkajšej strane puzdra je sumka na pilník a pílku. Puzdro s nožom možno upevniť na opasok bez jeho rozopnutia, na pútko do našitého puzdra na leteckých nohaviciach zimných vz. 82, prípadne upevniť na pútko do našitého puzdra taktickej vesty zásahových jednotiek pomocou systému stláčacích gombíkov KIN-DOT.
 
Na čepeli noža sa nachádza štvorciferné číslo, ktoré býva často medzi zberateľmi predmetom rôznych diskusií. Udáva výrobnú sériu a spôsob výrobného spracovania čepele. Verzia 0001 bola kovaná za tepla a nezodpovedala ešte technickým podmienkam. Pri verzii 0002 bola čepeľ zhotovená strihaním z plného materiálu, po kalení iba brúsená a rovnaná za studena. Čepeľ verzie 0003 bola rovnako vyrobená strihaním z plného materiálu, opracovaná brúsením a chladená vzduchom v rovnacom prípravku. Nasledujúce série 0004 až 0007 sú zhotovené v súlade s konečnou technológiou výroby predstavujúcou výkovky.
 
Pri vojskových skúškach bol nôž podrobený nešetrnému zaobchádzaniu pri osekávaní konárov, otváraní konzerv a hádzaní na cieľ. Po úspešnom absolvovaní vojskových skúšok sa komisia rozhodla prijať nôž do výzbroje ČSĽA.
 
Po vzniku SR bol útočný nôž vz. 75 začlenený do výzbroje Armády SR, Pohotovostných policajných útvarov PZ SR, Útvaru osobitného určenia PZ SR. V súčasnosti je stále vo výzbroji OS SR, najčastejšie vo verzii č. 0007. Svoje miesto má naďalej aj v Armáde ČR. Na fotografii je nôž vo verzii 0005.
 
Technické údaje:
Vlastný nôž z rukoväťou (bez puzdra):
Dĺžka noža: 248 mm
Dĺžka čepele: 140 mm
Hrúbka čepele: 3,7 mm
Šírka čepele: 25 mm
Hmotnosť: 200 g
 
Text: Mgr. Tomáš HANICH (VHÚ – VHM Piešťany)
Foto: Digitalizácia VHÚ – VHM
Publikované v mesačníku MO SR Obrana č. 9/2016

Fotogaléria

Návrat na začiatok stránky