VHÚ pomáha pri rozvíjaní vojenských historických tradícií

Foto 1
20.04.2018
Dňa 17. apríla 2018 prezident Slovenskej republiky Andrej Kiska v záhrade Prezidentského paláca v Bratislave  odovzdal zapožičané bojové zástavy veliteľovi ženijného práporu Sereď a veliteľovi protilietadlovej raketovej brigády Nitra. Svedkom slávnostného ceremoniálu, okrem päťsto vojakov nastúpených v záhrade, bola aj široká verejnosť.
V 25-ročnej histórii Slovenskej republiky a jej ozbrojených síl sa tak stalo po prvýkrát, keď prezident Slovenskej republiky, ktorý je aj hlavným veliteľom Ozbrojených síl Slovenskej republiky, osobne veliteľom odovzdal zapožičané bojové zástavy.
Na slávnostnom akte bolo prezentovaných aj sedem historických bojových zástav zo zbierok Vojenského historického múzea v Piešťanoch, z dnes už zrušených vojenských útvarov. Bojové zástavy Vojenskej leteckej akadémie gen. M. R. Štefánika v Košiciach, Vojenskej akadémie v Liptovskom Mikuláši, 37. protilietadlovej raketovej brigády Pezinok a 23. tankovej brigády Kežmarok boli doplnené troma zástavami útvarov, ktoré boli v nedávnej minulosti vyslané na výkon vojenskej služby mimo územia Slovenskej republiky: Slovenská jednotka 1. čs. práporu KFOR, Jednotka radiačnej, chemickej a biologickej ochrany a Ženijná jednotka. Do súčasnosti bolo vojenským útvarom a zväzkom zapožičaných dovedna 15 bojových zástav, ktoré sú hmotným symbolom vojenskej cti, statočnosti a bojovej slávy.
 
Text: VHÚ
Foto: MO SR