Vojenské historické múzeum sa zapojilo do projektu Legendárium

Legendárium
01.06.2017
Od 1. júna 2017 sa Vojenský historický ústav prostredníctvom svojho múzejného pracoviska vo Svidníku zapojí do tretieho ročníka projektu Legendárium, ktorý pripravila krajská organizácia cestovného ruchu Severovýchod Slovenska. Jeho cieľom je zábavnou formou priblížiť zaujímavé miesta Prešovského samosprávneho kraja. Prostredníctvom legendárnych postavičiek sa najmenší návštevníci môžu oboznámiť s významnými historickými miestami a múzeami. Projekt spolu prepája viac ako 60 zaujímavostí a lokalít kraja.
Deti sa prostredníctvom projektu môžu zapojiť do súťaže o rôzne hodnotné ceny. Malí návštevníci si môžu stiahnuť mobilnú aplikáciu Legendárium GO, prostredníctvom ktorej zažijú dobrodružstvá pätnástich hrdinov v napínavých minihrách alebo môžu zbierať nálepky do stolovej hry. Nálepky hráč získava navštívením vybraných miest Legendária po zaplatení vstupného. Čím viac nálepiek hráč získa, tým sa zvyšuje jeho šanca na výhru hodnotnej ceny. Za 6 súťažných ústrižkov získa dieťa zadarmo na navštívenom mieste pexeso Legendárium s postavičkami hrdinov. Spolu môže jeden hráč nazbierať 30 nálepiek, čo znamená 30 lístkov v záverečnom losovaní pre dieťa. Najlepší hráči budú ohodnotení cenami.
Príbehy postavičiek Legendária pripravili známi herci z Prešovského kraja. Príbehy si deti môžu aj stiahnuť aj do mobilu za dve lokalizácie, ktoré sa k príbehu viažu v mobilnej hre. V priestoroch centrálnej expozície  Vojenského historického múzea vo Svidníku a Vyhliadkovej veži na Dukle zažijú deti opäť dobrodružstvá s kuchárom (vojakom) Vasiľom, ktorý to v časoch vojny nemal ľahké. Musel navariť a prepraviť jedlo pre vyčerpaných a hladných partizánov v lese. Často preukázal veľkú odvahu a šikovnosť. Na svoje narodeniny dokonca dokázal vykúzliť z biednych zásob koláč. Za jeho obetavosť ho kamaráti povýšili na vojaka. V hre sa deti postavia po boku Vasiľa proti nepriateľovi.  Zároveň sa dozvedia o miestach bojov a ich hrdinoch vo Svidníku a jeho okolí. Pri návšteve centrálnej expozície  Vojenského historického múzea vo Svidníku a Vyhliadkovej veži na Dukle si deti (návštevníci) môžu vypýtať stolnú hru a nálepku.