Konferencia Osobnosť a región na Slovensku v obdobiach neslobody
V dňoch 13. – 14. novembra 2024 pripravili mesto Považská Bystrica v spolupráci s Katedrou histórie Filozofickej fakulty Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach, Katedrou politológie Trenčianskej Univerzity Alexandra Dubčeka v Trenčíne a Ústavom pamäti národa v priestoroch Mestského úradu Považská Bystrica konferenciu s názvom Osobnosť a región na Slovensku v obdobiach neslobody (1939 – 1989). Podujatie otvorili svojimi príhovormi za organizátorov Karol Janas, Martin Pekár a Jerguš Sivoš.
Úvodnú metodologickú prednášku odprezentoval Martin Pekár z Katedry histórie Filozofickej fakulty Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach pod názvom Osobnosť a región nielen v obdobiach neslobody (metodologické úvahy), po ňom nasledoval referát Martina Juríčka z Katedry histórie FF UKF v Nitre s názvom ThDr. Jozef Kološ a vplyv jeho osobnosti vo farnosti Lednické Rovne so zreteľom na dianie v medzivojnovom období. Prvý blok podujatia ukončil Peter Borza z Katedry histórie FF UPJŠ v Košiciach s príspevkom Kanonik Teodor Rojkovič, zabudnutý rusínsky politik. Druhý panel otvoril Róbert Arpáš z Katedry histórie Filozofickej fakulty Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre, ktorý priblížil úlohu Henricha Barteka pri snahách o modernizáciu slovenského jazyka v 30. a 40. rokoch 20. storočia. Karol Janas z Katedry politológie Trenčianskej univerzity Alexandra Dubčeka v Trenčíne priblížil zmeny na čele obce Považská Bystrica v rokoch 1938 – 1945 a napokon Martin Hetényi z Ústavu pre výskum kultúrneho dedičstva Konštantína a Metoda FF UKF v Nitre sa zameral na špecifiká mesta Nitra v kontexte formovania miestnych osobností v rokoch 1938 – 1945. Deň uzatvárala panelová diskusia Martina Pekára, Richarda Pavloviča zo Štátneho archívu v Košiciach, Michala Šmigeľa z Katedry histórie Filozofickej fakulty Univerzity Mateja Bela a Jerguša Sivoša z Ústavu pamäti národa na tému biografický výskum osobností 20. storočia na Slovensku – príležitosti a problémy.
Druhý deň podujatia otvoril referát Viktórie Hladkej z Katedry histórie FF UKF v Nitre s názvom Delikventi z Košíc do Ilavy: evakuácia Komenského ústavu v dôsledku Viedenskej arbitráže. Po nej vystúpil Ondrej Podolec z Ústavu pamäti národa a Katedry právnych dejín a právnej komparatistiky Právnickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave, ktorý priblížil zločin a trest na „zľudovenom“ okresnom súde, referát mal podnadpis „sudcovia, prokurátori a ich obete“. Blok uzavrel Pavol Makyna z Ústavu pamäti národa, ktorý sa vo svojom výklade sústredil na súdne konanie pred Okresným ľudovým súdom v Púchove, ktorému v roku 1945 čelil Jozef Trnka, tamojší bývalý okresný náčelník. Posledný blok konferencie zahájil Matej Medvecký z Vojenského historického ústavu, ktorý priblížil miesto Dr. Jozefa Tisa a iných predstaviteľov ľudáckeho režimu v kontrakultúrnom prostredí po roku 1945. Nasledoval Martin Gabčo z Ústavu pamäti národa, ktorý prítomným predstavil iniciátorov protikomunistickej rezistencie na lokálnej úrovni v rokoch 1948 – 1953 a celé podujatie uzavrel príspevok Adama Bielesza z Ústavu pamäti národa s referátom Politické aktivity Štefana Mládka s prihliadnutím na udalosti 40. a 50. rokov 20. storočia.
Text: Matej Medvecký, VHÚ - OVHV
Foto: organizátor akcie