Preskočiť na hlavný obsah Preskočiť na bočnú lištu

Čestné názvy a historické názvy vojenských zväzkov, vojenských útvarov a vojenských škôl.

Aktualizované:

Pamätné dejinné udalosti majúce historický, národnobuditeľský a vojenský význam sa stali pre Slovenskú republiku a jej ozbrojené sily dôležitými medzníkmi v novodobej histórii slovenského národa. Ich historická spätosť symbolizuje našu občiansku odvahu, národnú vyspelosť i našu hrdosť. Pamätné dejinné udalosti sú trvalou súčasťou nášho vedomia a nevyčerpateľným zdrojom národných a vojenských tradícií pre príslušníkov Ozbrojených síl Slovenskej republiky.

Pre príslušníkov Ozbrojených síl Slovenskej republiky sú významné pokrokové historické udalosti či obdobia vo vývoji nášho národa, ako aj historické osobnosti, základným zdrojom ich výchovy k vlastenectvu a hrdosti na svoju vlasť a ozbrojené sily.

Medzi hlavné symboly vojenských zväzkov a vojenských útvarov Ozbrojených síl Slovenskej republiky patria aj čestné názvy a historické názvy. Podľa smernice Ministerstva obrany Slovenskej republiky č. 53/2016, ktorou sa menia a dopĺňajú smernice Ministerstva obrany Slovenskej republiky č. 10/2006 o vojenskej symbolike v znení smerníc č. 74/2010, môže mať každý zväzok a útvar zapožičaný čestný a historický názov. Tieto v súlade s § 7 ods. 3 písm. d) zákona č. 321/2002 Z. z. v znení neskorších predpisov zapožičiava prezident Slovenskej republiky, ktorému návrh predkladá minister obrany Slovenskej republiky.

Čestný názov
je ocenením zväzku a útvaru za dosahovanie trvalo výborných a dobrých výsledkov pri plnení úloh. Čestný názov vyjadruje spätosť zväzku a útvaru s významnými udalosťami, obdobiami alebo osobnosťami v dejinách Slovenska.
Návrh spravidla obsahuje:
a) zdôvodnenie,
b) odborné stanovisko Vojenského historického ústavu Bratislava.

Historický názov
vyjadruje historickú spätosť zväzku alebo útvaru so zväzkami alebo útvarmi, ku ktorým sa hlási pri rozvíjaní ich novodobých tradícií. K historickému názvu sa viaže názov obce (posádky) alebo historická príslušnosť k regiónu, kde zväzok alebo útvar po 1. januári 1993 vznikol.
Návrh na zapožičanie historického názvu predkladá veliteľ zväzku alebo útvaru služobným postupom vedúcemu Služobného úradu ministerstva, ktorý ho po odporučení Radou pre vojenskú symboliku predkladá ministrovi obrany.
Návrh spravidla obsahuje:
a) zdôvodnenie,
b) stanovisko príslušného orgánu miestnej samosprávy, ak návrh obsahuje názov obce alebo regiónu, kde zväzok alebo útvar vznikol,
c) odborné stanovisko Vojenského historického ústavu Bratislava.

Čestný a historický názov je možné zapožičať naraz alebo postupne a v ľubovoľnom poradí. Každý zväzok a útvar môže mať len jeden čestný názov a jeden historický názov. Čestné a historické názvy rovnakého alebo podobného znenia nemožno zapožičať viacerým zväzkom a útvarom.

Pri zmene názvu a číslovania zväzku alebo útvaru môže nadriadený veliteľ navrhnúť zapožičanie pôvodného alebo nového čestného názvu; veliteľ zväzku alebo útvaru môže požiadať o zapožičanie pôvodného alebo nového historického názvu. Návrh na zapožičanie čestného názvu predkladá nadriadený veliteľ zväzku alebo útvaru služobným postupom vedúcemu Služobného úradu Ministerstva obrany Slovenskej republiky, ktorý ho po odporučení Radou pre vojenskú symboliku predkladá ministrovi obrany.

Medzi najvýznamnejšie míľniky našich dejín, ktorých obsahom boli významné historické a vojenskohistorické udalosti, ako i osobnosti, patria najmä:
- vznik Samovej ríše ako prvého štátneho útvaru našich predkov zapísaného v historických análoch;
- obdobie Pribinovho kniežatstva a Veľkej Moravy, ktoré symbolizuje hlavne prijatie kresťanstva a zakotvenie cyrilo-metodského duchovného odkazu na našom území. Veľká Morava si dokázala v množstve bojových stretov ubrániť samostatnosť aj napriek trvalým pokusom východofranských panovníkov o jej vojenské pokorenie;
- osobnosti, ktoré sa významným spôsobom podieľali na obrane kresťanskej civilizácie proti tatárskemu vpádu a proti osmanskému nebezpečenstvu;
- národnoemancipačné hnutie Slovákov za politické, kultúrne a náboženské práva, najmä na získanie národnej a štátnej svojbytnosti. Boli to predovšetkým boje za národné oslobodenie a osobnosti s nimi spojené v rokoch 1848 a 1849;
- vojenské osobnosti, ktoré prejavili nesúhlas s dovtedajším postavením národov v rakúsko-uhorskej monarchii a pričinili sa o vytvorenie Československej republiky (slovenskí dôstojníci a vojaci, ktorí bojovali za národnú slobodu v československých legionárskych radoch na frontoch prvej svetovej vojny). Osobitne treba vyzdvihnúť mimoriadnu osobnosť generála Milana Rastislava Štefánika; tento vedec, diplomat a skvelý organizátor a vojak je neodmysliteľne spätý s históriou a vojenskými tradíciami Slovenska;
- vojenské osobnosti – slovenskí dôstojníci a vojaci, ktorí nasadzovali život na bojiskách druhej svetovej vojny, v česko-slovenských jednotkách v zahraničí, jednotkách štátov víťazných veľmocí, v 1. česko-slovenskej armáde na Slovensku, v partizánskych jednotkách, ako aj v zahraničnom protifašistickom hnutí odporu.


2000

5. spojovacie prevádzkové stredisko Nové Mesto nad Váhom

čestný názov:
SPOJOVACIE PREVÁDZKOVÉ  STREDISKO  PODJAVORINSKÝCH  PARTIZÁNOV
R O Z K A Z MINISTRA OBRANY SLOVENSKEJ REPUBLIKY (pdf, 336.47 kB)

2002

1. letecká základňa Sliač

čestný názov:
Letecká základňa generálmajora Otta smika 
R O Z K A Z PREZIDENTA SLOVENSKEJ REPUBLIKY (pdf, 433.81 kB)

2003

Letecká základňa Prešov

čestný názov:
LETECKÁ ZÁKLADŇA GENERÁLPLUKOVNÍKA JÁNA AMBRUŠA
R O Z K A Z PREZIDENTA SLOVENSKEJ REPUBLIKY (pdf, 411.71 kB)

2007

Multifunkčná zásobovacia základňa západ Nemšová

čestný názov:
MULTIFUNKČNÁ ZÁSOBOVACIA ZÁKLADŇA ZÁPAD BRIGÁDNEHO GENERÁLA JOZEFA MARTINA KRISTÍNA
R O Z K A Z PREZIDENTA SLOVENSKEJ REPUBLIKY (pdf, 267.05 kB)

Odborná výcviková škola pozemného vojska Martin

čestný názov:
ODBORNÁ VÝCVIKOVÁ ŠKOLA SLOVENSKÝCH DOBROVOĽNÍKOV Z ROKU 1848
R O Z K A Z PREZIDENTA SLOVENSKEJ REPUBLIKY (pdf, 268.17 kB)

Poddôstojníka akadémia Martin

čestný názov:
PODDÔSTOJNÍCKA AKADÉMIA LADISLAVA GÁBRIŠA ŠKULTÉTYHO
R O Z K A Z PREZIDENTA SLOVENSKEJ REPUBLIKY (pdf, 262.88 kB)

2008

Stredisko riadenia a prevádzky komunikačných a informačných systémov

čestný názov:
STREDISKO RIADENIA A PREVÁDZKY KOMUNIKAČNÝCH A INFORMAČNÝCH SYSTÉMOV GENERÁLMAJORA JOZEFA MARKA
R O Z K A Z PREZIDENTA SLOVENSKEJ REPUBLIKY (pdf, 291.92 kB)

2010

2013

Dopravné letecké krídlo Kuchyňa

čestný názov:
DOPRAVNÉ LETECKÉ KRÍDLO GENERÁLA MILANA RASTISLAVA ŠTEFÁNIKA
R O Z K A Z PREZIDENTA SLOVENSKEJ REPUBLIKY (pdf, 340.2 kB)

Prápor radiačnej, chemickej a biologickej ochrany Rožňava

historický názov:
GEMERSKO-MALOHONTSKÝ PRÁPOR RADIAČNEJ, CHEMICKEJ A BIOLOGICKEJ OCHRANY
R O Z K A Z PREZIDENTA SLOVENSKEJ REPUBLIKY (pdf, 291.62 kB)

2015

2016

Brigáda bojového zabezpečenia Trenčín

čestný názov:
BRIGÁDA BOJOVÉHO ZABEZPEČENIA KRAGUJEVSKÝCH HRDINOV
R O Z K A Z PREZIDENTA SLOVENSKEJ REPUBLIKY (pdf, 374.34 kB)
Aktualizované:
Vypublikované:
Návrat na začiatok stránky