Preskočiť na hlavný obsah Preskočiť na bočnú lištu

100. výročie narodenia genpor. v. v. Jaroslava Klemeša

Aktualizované:
genpor. v. v. Jaroslav Klemeš
genpor. v. v. Jaroslav Klemeš
31. januára 2022 si pripomíname 100. výročie narodenia genpor. v. v. Jaroslava Klemeša, ktorý nás naveky opustil dňa 7. augusta 2017 ako posledný žijúci parašutista, ktorý bol počas druhej svetovej vojny vycvičený vo Veľkej Británii a vysadený na území Protektorátu Čechy a Morava.
 
Vojnový hrdina a bojovník proti totalite genpor. v. v. J. Klemeš sa narodil dňa 31. januára 1922 v Čadci, v rodine Jaroslava a Josefy Klemešových. V  rokoch 1928 – 1936 navštevoval obecnú školu a  štyri triedy meštianskej školy v Skalici, kde sa následne vyučil za obchodného pomocníka, pričom absolvoval jeden rok pokračovacej obchodnej školy.   
 
Po vzniku Slovenského štátu, vzhľadom na českú národnosť, ku ktorej sa rodina Klemešova hlásila, sa v tom čase už ovdovený Jaroslav Klemeš odsťahoval zo Skalice do moravskej Strážnice. Napriek riziku väznenia a smrti sa s nemeckou okupáciou nezmieril, ale sa aktívne zapojil do domáceho ilegálneho odboja. Po prezradení jeho ilegálnej protinemeckej činnosti bol v roku 1943 popravený.
 
Taktiež ako otec aj jeho syn Jaroslav sa nezmieril s rozbitím Československa a vznikom Slovenského štátu  a Protektorátu Čechy a Moravy. Z tohto dôvodu v januári 1940 ilegálne opustil Protektorát Čechy a Morava a tzv. južnou trasou zamieril do Francúzska, s úmyslom vstúpiť do čs. zahraničného vojska. Do Francúzska docestoval až v apríli 1940, keď bol 27. apríla 1940 v hodnosti vojaka zaradený do čs. brannej moci v zahraničí a vtelený do pešieho pluku 2. V radoch 1. čs. divízie vo Francúzsku sa zúčastnil ústupových bojov. Po kapitulácii Francúzska bol loďou Rod El Farag presunutý cez Gibraltár do Veľkej Británie, kde loď na palube s ním priplávala dňa 12. júla 1940 do Liverpoolu. Týmto dňom ho aj vtelili k pešiemu práporu 2. Dňom 3. novembra 1941 bol premiestnený k Náhradnému telesu. Po absolvovaní pohovoru so spravodajskými dôstojníkmi čs. armády bol zaradený medzi čs. vojakov, ktorí mali po náročnom vojenskom výcviku ako parašutisti plniť spravodajské a ďalšie špeciálne úlohy v okupovanom Československu.
 
Po absolvovaní rádiotelegrafického kurzu ako aj ďalších špecializovaných kurzov (sabotážny, výsadkový, strelecký, spojovací, dokončovací konšpiračný kurz) a výcviku v civilnom zamestnaní bol zaradený do skupiny Platinum, ktorú spoločne so skupinou Pewter pripravovali na vysadenie v Protektoráte Čechy a Morava. Po ďalších cvičeniach a kurzoch bol 2. mája 1944 presunutý do Talianska, kde vyčkával na vysadenie. To sa uskutočnilo až 17. februára 1945. Po úspešnom vysadení na území Protektorátu sa aktívne zapojil do domáceho odboja. Medzi iným bol rádiotelegrafistom vysielačky ANNA, prostredníctvom ktorej počas príprav pražského povstania zabezpečoval jediné spojenie domáceho odboja so zahraničím.
 
Po skončení druhej svetovej vojny pokračoval v aktívnej službe v čs. armáde, kde dosiahol hodnosť nadporučíka.  Po februári 1948 bol tak ako mnoho jeho kolegov zo západného, ale aj východného odboja nespravodlivo perzekvovaný. Jeho prenasledovanie vyvrcholilo 15-mesačnou vyšetrovacou a následnou 2-ročnou nepodmienečnou väzbou. Súčasťou nepodmienečného trestu bola aj degradácia a strata vojenských vyznamenaní. Po odpykaní nespravodlivého trestu, postaveného na vykonštruovanom obvinení, vykonával robotnícke povolania.
 
V období Pražskej jari bol čiastočne rehabilitovaný. Plnej rehabilitácie sa dočkal až po zásadných zmenách v našej spoločnosti, ktoré sa odohrali po novembri 1989. Prezident Českej republiky ho najskôr vymenoval do hodnosti brigádneho generála vo výslužbe a neskôr povýšil do hodnosti generálmajora vo výslužbe a generálporučíka vo výslužbe.
 
Osobnosť genpor. v. v. J. Klemeša po jeho smrti zhodnotil arm. gen. Josef Bečvář, náčelník Generálneho štábu Armády Českej republiky týmito slovami: „V generálporučíku Klemešovi ztrácíme nejen vojáka – hrdinu a posledního z parašutistů vysazených za války na území tehdejšího protektorátu, ale především skvělého člověka, který nám všem byl až do posledních dnů příkladem. Čest jeho památce.“
 
Genpor. v. v. J. Klemeš bol nositeľom mnohých československých, českých a zahraničných vyznamenaní.    
 
Text: pplk. v. v. PhDr. Peter Šumichrast, PhD.
Foto: VHÚ Praha

Fotogaléria

Aktualizované:
Vypublikované:
Návrat na začiatok stránky