13. ročník podujatia „Deň ozbrojených zložiek a záchranných systémov s deťmi“

13. ročník podujatia „Deň ozbrojených zložiek a záchranných systémov s deťmi“
10.09.2019

Dňa 7. septembra 2019 sa v priestoroch Vojenského historického múzea v Piešťanoch uskutočnil pod záštitou ministra obrany SR Petra Gajdoša a primátora mesta Piešťany Petra Jančoviča už 13. ročník podujatia „Deň ozbrojených zložiek a záchranných systémov s deťmi“.

VHÚ spoločne s ostatnými organizátormi pripravili pre návštevníkov deň naplnený bohatým programom, v rámci ktorého príslušníci ozbrojených a záchranných zložiek pútavou formou predstavili mladej generácii modernú, ale aj historickú techniku, ktorá bola zaradená do výzbroje armád dislokovaných na území Slovenska. Zároveň odprezentovali ich vysokú profesionálnu pripravenosť na obranu vlasti a ochranu zdravia, ako aj majetku našich občanov.

Na úvod programu nad areálom Vojenského historického múzea v Piešťanoch preleteli stíhacie lietadlá MiG-29 z taktického krídla Sliač, a súčasťou programu bol aj zoskok príslušníkov padákovej, výsadkovej a záchrannej služby Vzdušných síl ozbrojených síl Slovenskej republiky. Okrem príslušníkov ozbrojených síl Slovenskej republiky sa v rámci podujatia predstavili aj naši policajti, colníci, hasiči a príslušníci väzenskej a justičnej stráže, ako aj kluby vojenskej histórie.

Veľký záujem vyvolala ukážka leteckého súboja z obdobia druhej svetovej vojny, ktorú pripravila spoločnosť Retro Sky Team Košice. Pre najmenších priateľov vojenskej minulosti Slovenska pripravili aj rôzne súťaže, ako aj ukážky výzbroje a výstroja. V rámci programu mali možnosť nahliadnuť do leteckej, tankovej a obrnenej techniky prezentovanej v Stálej expozícii Vojenského historického múzea v Piešťanoch.

Okrem niekoľko tisíc priaznivcov vojenskej minulosti Slovenska, ale aj súčasných ozbrojených síl a zložiek,  sa na podujatí zúčastnili viacerí predstavitelia ozbrojených síl Slovenskej republiky, ako aj osobnosti kultúrno-spoločenského a politického života. V tejto súvislosti treba osobitne spomenúť účasť náčelníka Generálneho štábu ozbrojených síl Slovenskej republiky generála Daniela Zmeka, poslancov Slovenskej národne rady, štátnej správy a miestnej samosprávy, ako aj zahraničných vojenských a leteckých pridelencov akreditovaných v Slovenskej republike.

Sme pevne presvedčení, že tak ako sa po všetkých stránkach vydaril 13. ročník podujatia „Deň ozbrojených zložiek a záchranných systémov s deťmi“,  tak sa vydarí aj 14. ročník podujatia „Deň ozbrojených zložiek a záchranných systémov s deťmi“, na ktorý sa už dnes tešíme.
 
Text: VHÚ
Foto: MO SR, VHÚ