Armáda v povstaní – Slovenské národné povstanie 1944

Armáda v povstaní – Slovenské národné povstanie 1944
12.07.2019
Dňa 11. júla 2019 sa v Dvorane Ministerstva kultúry SR uskutočnila vernisáž výstavy ARMÁDA V POVSTANÍ – SLOVENSKÉ NÁRODNÉ POVSTANIE 1944. Výstavu pri príležitosti 75. výročia Slovenského národného povstania pripravili Múzeum Slovenského národného povstania v Banskej Bystrici, Vojenský historický ústav a Ministerstvo kultúry SR.
Výstavu slávnostne otvorila ministerka kultúry SR Ľubica Laššáková spolu s generálnym riaditeľom Múzea Slovenského národného povstania Stanislavom Mičevom. Ministerka kultúry SR vo svojom príhovore povedala aj toto: Malý národ v srdci Európy dokázal zdvihnúť zbraň, aby zmyl nánosy potupnej kolaborácie s nacizmom. Dokázal to, čo nám môžu závidieť aj veľké európske národy – zorganizovať jedno z najväčších protinacistických povstaní v 2. svetovej vojne. Touto výstavou vzdávame hold príslušníkom a príslušníčkam 1. československej armády na Slovensku, aký si naozaj zaslúžia.
Na podujatí sa zúčastnili viaceré významné osobnosti spoločenského, kultúrneho a politického života, ako aj členovia diplomatického zboru krajín akreditovaných na Slovensku. Rezort obrany na podujatí reprezentoval brig. gen. Boris Ďurkech, generálny riaditeľ sekcie ľudských zdrojov.
Výstava je tematicky rozčlenená na niekoľko celkov, ktoré dokumentujú prípravy Slovenského národného povstania, vznik ilegálneho Vojenského ústredia, vznik, organizačnú štruktúru a bojovú činnosť povstaleckej 1. československej armády, ktorá v Slovenskom národnom povstaní zohrala rozhodujúcu úlohu v boji s nemeckými okupantmi a ich domácimi prisluhovačmi.
Výstava pozostáva z 20 tematických panelov, ďalších výstavných prvkov a samostatného multimediálneho dotykového informačného systému.
Expozíciu koncepčne pripravili vojenskí historici Jozef Bystrický z Vojenského historického ústavu a Marian Uhrin z Múzea Slovenského národného povstania v Banskej Bystrici.
Výstava bude otvorená pre verejnosť od 12. júla 2019 do 30. augusta 2019 denne okrem pondelkov v čase od 10:00 do 18:00 hod. V septembri 2019 bude prezentovaná v priestoroch Národného múzea v Prahe.
 
Text: VHÚ
Foto: M SNP