Preskočiť na hlavný obsah Preskočiť na bočnú lištu

Deň hrdinov Karpatsko-duklianskej operácie a 79. výročie Karpatsko-duklianskej operácie

Aktualizované:
Deň hrdinov Karpatsko-duklianskej operácie a 79. výročie Karpatsko-duklianskej operácie
Deň hrdinov Karpatsko-duklianskej operácie a 79. výročie Karpatsko-duklianskej operácie
V piatok 6. októbra 2023 sa na pietnych miestach na Dukle a vo Svidníku pri príležitosti Dňa hrdinov Karpatsko-duklianskej operácie a 79. výročia Karpatsko-duklianskej operácie aj za účasti predsedu Národnej rady SR Borisa Kollára, ministra obrany SR Martina Sklenára, štátneho tajomníka Ministerstva obrany SR Mariána Majera, generálneho riaditeľa sekcie ľudských zdrojov Ministerstva obrany SR Martina Jakála, generálneho riaditeľa sekcie legislatívy a práva Ministerstva obrany SR Daniela Bednára, náčelníka Generálneho štábu Ozbrojených síl SR generála Daniela Zmeka, generality Ozbrojených síl SR, významných zástupcov miestnej štátnej správy a samosprávy na čele s prednostom Okresného úradu Svidník Michalom Iľkaninom a primátorkou mesta Svidník Marcelou Ivančovou, ako aj ďalších vzácnych hostí uskutočnili spomienkové stretnutia štátno-reprezentačného charakteru, ktorých hlavným cieľom bolo pripomenutie si nesmierneho hrdinstva československých a sovietskych vojakov, ktorí v tejto operácii pri bojoch za oslobodenie územia dnešného Slovenska obetovali najvzácnejšiu hodnotu – svoj život.

Oproti dlhodobo zaužívanej tradícii z minulých rokov sa tentokrát spomienkové akty spojené s kladením vencov ako formy vyjadrenia hlbokej úcty a vďačnosti hrdinom Karpatsko-duklianskej operácie uskutočnili v tzv. obrátenom poradí najskôr pri Pamätníku sovietskej armády a pri soche armádneho generála Ludvíka Svobodu vo Svidníku, kde však prebehli iba individuálne v rámci jednotlivých delegácií, pričom následne pokračovali už štandardným spôsobom pri Pamätníku 1. československého armádneho zboru v ZSSR s vojnovým cintorínom na Dukle.

Počas pietneho aktu na Dukle predseda Národnej rady SR spolu s ministrom obrany SR vo svojich príhovoroch zdôraznili predovšetkým tú skutočnosť, že Dukla má v slovenskej vojenskej a štátnej tradícii výnimočné miesto, keďže práve tu sa 6. októbra 1944, po ťažkých bojoch na území Poľska, prebojovali na územie dnešného Slovenska príslušníci 1. československého armádneho zboru v ZSSR a začali oslobodzovať našu vlasť. Ďalej tiež pripomenuli, že stretnutie na Dukle je predovšetkým spomienkou na tých, ktorí na duklianskom bojisku obetovali svoje životy, ako aj na ostatných hrdinov, ktorí tu prešli nesmierne ťažkými bojmi. Spomienkou, ktorá ostáva inšpirujúcou aj dnes, keďže je veľmi dôležité a potrebné neustále si pripomínať odvážnych ľudí, ktorí sa v kritickej chvíli nebáli za obranu vlasti a jej slobodu postaviť so zbraňou v ruke a týmto svojim hrdinstvom sa výraznou mierou pričiniť o to, že dnes môžeme žiť v mieri. A práve preto je nevyhnutné najmä súčasnej generácii mladých ľudí tieto udalosti pravidelne pripomínať, aby neupadli do zabudnutia.

Spestrením osláv bola už tradičná slávnostná prehliadka objektu vyhliadkovej veže, ktorá návštevníkom ponúka predovšetkým panoramatický pohľad na hlavnú časť duklianskeho bojiska v mieste slovensko-poľského pohraničia, vrátane samotného Duklianskeho priesmyku. Od 4. júla 2022 sa však v rámci tohto objektu začali rozsiahle rekonštrukčné práce zamerané na komplexnú obnovu a modernizáciu oboch vyhliadkových kupol spolu s vyhliadkovou terasou, ktoré trvali takmer celý rok. S ich výsledkami sa mohli prví návštevníci oboznámiť už koncom júna 2023, kedy im bola sprístupnená zrekonštruovaná vrchná vyhliadková kupola spolu s vyhliadkovou terasou. Medzitým však v objekte naďalej paralelne pokračovali stavebné práce v interiéri spodnej kupoly, ktoré sa symbolicky podarilo úspešne ukončiť práve v predvečer vyššie spomenutých osláv. Zamerané boli predovšetkým na inštaláciu rozsiahlej panelovej časti expozície s názvom „Duklianske bojisko v premenách času“ a vytvorenie imitácie mínového poľa s použitím nálezov (protipechotných a protitankových mín) pochádzajúcich priamo z duklianskeho bojiska. Popritom boli v týchto priestoroch nainštalované moderné dotykové multimediálne obrazovky, ako aj dotykový multimediálny interaktívny stôl. Rovnaký stôl bol umiestnený aj do interiéru vrchnej kupoly. So zrekonštruovanými a modernizovanými priestormi sa tak mohla počas slávnostnej prehliadky v sprievode riaditeľa Vojenského historického ústavu („VHÚ“) plk. Miloslava Čaploviča oboznámiť najskôr oficiálna delegácia na čele s predsedom Národnej rady SR, ministrom obrany SR a náčelníkom Generálneho štábu Ozbrojených síl SR a potom aj samotní návštevníci, ktorí tak mohli prvýkrát v histórii objektu vstúpiť do priestorov spodnej kupoly. Predstavitelia oficiálnej delegácie pritom neskrývali pozitívne dojmy a nešetrili slovami chvály i uznania nad tým, ako sa VHÚ podarilo v priebehu necelých troch rokov zmeniť vzhľad tejto stavby takmer na nepoznanie a posunúť ju tak na modernú úroveň prislúchajúcu 21. storočiu. Popritom ešte zaželali predstaviteľom VHÚ veľa pozitívnej energie a elánu do ďalších prác, ktoré je stále potrebné na veži vykonať v ďalšom období.

Text: VHÚ
Foto: VHÚ

Fotogaléria

Aktualizované:
Vypublikované:
Návrat na začiatok stránky