Preskočiť na hlavný obsah Preskočiť na bočnú lištu

Medzinárodná vedecká konferencia Boj o srdce Evropy – České země a zpravodajské služby

Aktualizované:
Medzinárodná vedecká konferencia Boj o srdce Evropy – České země a zpravodajské služby
Medzinárodná vedecká konferencia Boj o srdce Evropy – České země a zpravodajské služby
Dňa 5. októbra sa v priestoroch Novej scény Dusíkovho divadla v meste Čáslav konal tretí ročník konferencie pod názvom „Boj o srdce Evropy – České země a zpravodajské služby“. Špecifikum tohto ročníka spočívalo v tom, že sa ho zúčastnili aj zástupcovia zo Slovenskej republiky, a to pracovníci Vojenského historického ústavu Bratislava (VHÚ). Konferencia sa tak prvýkrát stala medzinárodnou. Záštitu nad konferenciou prevzali: generálporučík Ing. Jan Beroun (riaditeľ Vojenského spravodajstva Českej republiky), Mgr. Petra Pecková (hajtmanka Stredočeského kraja) a MUDr. Bohuslav Procházka (senátor za obvod Kutná Hora).

Na konferencii vystúpilo 18 historikov, ktorí zastupovali rezort obrany, vedecké inštitúcie, univerzity, archívy, múzeá a spoločenské organizácie: Vojenský ústřední archiv ČR, Národní archiv ČR, Vojenský historický ústav Praha,  Ministerstvo obrany ČR, Ústav soudobých dějin Akademie věd ČR, Společnost pro dějiny věd a techniky, Československú obec legionářskú, České muzeum stříbra, Ústav pro studium totalitních režimů, Filosofickú fakultu Univerzity Karlovy a Filosofická fakultu Ostravské univerzity.

Prvý ročník sa konal 15. marca 2019 a bol spojený s 80. výročím príletu časti príslušníkov čs. vojenského spravodajstva pod vedením generála Františka Moravca do Veľkej Británie. Druhý ročník bol organizovaný v októbri 2021 pri príležitosti 80. výročia prvého paradesantného výsadku na území protektorátu (operácia „Percentage“). Tretí ročník v roku 2023 bol rozdelený na päť blokov. Príslušníci VHÚ prezentovali výsledky svojho vedeckého výskumu v I. bloku: „Spravodajské služby prvej republiky“, vo IV bloku.: „Spravodajské služby tretej republiky“ a v V. bloku „Spravodajské služby v období socializmu“. Peter Chorvát vystúpil s príspevkom „Kauza Pavel Czikora – prípad špionáže v československej armáde (1936)“, Matej Medvecký s príspevkom „Čs. rozviedka v ére Z. Tomana a O. Valeša“, Milena Balcová predniesla príspevok pod názvom „Prevaly v 70. rokoch a ich dôsledky na Agentúrny úsek československej vojenskej rozviedky“ a Miloslav Púčik sa vo svojom príspevku zameral na „Priority operačného agentúrneho prieskumu československej vojenskej rozviedky v rokoch 1960 – 1989“. Organizátori a účastníci medzinárodnej konferencie ich príspevky ocenili ako originálne, ktoré prispejú k zvýšeniu vedeckej úrovne poznania mimoriadne náročnej problematiky vojenskej a civilnej spravodajskej komunity v bývalom Československu. Organizátori vydajú z konferencie na budúci rok zborník príspevkov. Súčasne avizovali, že o dva roky zorganizujú štvrtý ročník a opäť pozvú aj historikov zo Slovenskej republiky.

Text: VHÚ
Foto: VHÚ
 

Fotogaléria

Aktualizované:
Vypublikované:
Návrat na začiatok stránky