Preskočiť na hlavný obsah Preskočiť na bočnú lištu

Nemecký poľný telefón FF 33 (Feldfernsprecher 33) 

Aktualizované:
1. Nemecký poľný telefón FF 33
Nemecký poľný telefón FF 33 (Feldfernsprecher 33) zhotovila v roku 1933 firma Siemens & Halske, ktorá sa zaoberala výrobou telefónnych prístrojov už od čias prvej svetovej vojny. Poľný telefón FF 33 bol prijatý do výzbroje nemeckého Wehrmachtu v roku 1934 ako Feldfernsprecher 33. Do roku 1945 bolo vyrobených vyše 1,6 milióna prístrojov v rôznych vyhotoveniach, ktoré boli vyrábané aj inými firmami po celom Nemecku. Konštrukcia prístroja vychádzala z nemeckého poľného telefónu vzor 26, ktorý najmä v medzivojnovom období používala nemecká armáda. Na rozdiel od svojho predchodcu bol poľný telefón FF 33 jednoduchší na obsluhu a opravu prístroja. Okrem rôznych vojenských zložiek ho využívali aj iné bezpečnostné a záchranárske zbory, ako napr. polícia a pod. Po druhej svetovej vojne bol telefón prijatý do výzbroje československej armády pod označením PT 33N alebo vzor 33N. 

Kompletný telefón pozostáva z bakelitového obalu, slúchadla, spojovacej šnúry, indukčnej kľuky, nosného pásu a samotného telefónneho prístroja. Na poklop telefónu sa pripevňovali tabuľky s nemeckou abecedou spolu s hlásiacimi heslami jednotlivých písmen a čistý biely štítok so zeleným prúžkom, ktorý sa pridával na modely v neskorších rokoch výroby. Obal telefónu bol zhotovený, na tie časy z nového materiálu, bakelitu.

Pred rokom 1940 sa telefóny vyrábali z kovových materiálov, ktoré nepodliehali korózii. Po roku 1940 došlo k zjednodušeniu a zlacneniu výroby telefónov, čo sa prejavilo v používaní lacnejších a dostupnejších materiálov. Kovové časti bakelitového puzdra sa vyrábali zo železa a natierali sa čiernou farbou, ktorá mala zabrániť korózii. Taktiež pripájacia koncovka telefónneho slúchadla prešla obmenou. Všetky poľné telefóny FF 33 vyrobené do roku 1943 mali koncovky telefónnych slúchadiel zhotovené z bakelitu s piatimi kovovými kontaktmi rozmiestnenými v jednom rade, pričom z hľadiska funkčnosti sa používali len 4 kontakty. Tretí kontakt v poradí slúžil ako náhradný v prípade opráv. Na telefónnych koncovkách telefónov vyrobených v posledných dvoch rokoch druhej svetovej vojny sa tretí kontakt v poradí už nevyskytoval. Na telefónnom slúchadle sa nachádzala klávesnica, ktorej stlačením mohla obsluha telefónu komunikovať s protistranou. Dva poľné telefóny boli medzi sebou prepojené telefónnym káblom, pričom maximálny volací dosah telefónu bol do 15 km.

Telefóny boli používané príslušníkmi Wehrmachtu aj počas Karpatsko-duklianskej operácie, po ktorej ostali na Duklianskom bojisku rôzne časti zničených prístrojov. V zbierkach VHM Svidník sa nachádza niekoľko torz vnútorných vložiek, bakelitových puzdier a dva skoro kompletné prístroje. Prezentovaný poľný telefón FF 33 s výrobným číslom 08129 vyrobila v roku 1943 firma Heliowatt Ag. a v súčasnosti je umiestnený v Centrálnej expozícii vo Svidníku. Prístroj bol do zbierok zakúpený v roku 1972. 

Použité zdroje:
Fernsprechgerätlehre. Teil I. Halle : Luftnachrichtenschule, 1938, s. 80. [online]. Cit. 30-09-2023. Dostupné na internete: https://www.scribd.com/document/558393813/Fernsprechgera-telehre-Teil-I-Luftnachrichtenschule-1938
Ausbildungstafel Feldfernsprecher 33 Amtsanschliesser 33 [online]. Cit. 30-09-2023. Dostupné na internete: https://www.scribd.com/document/558392964/Ausbildungstafel-Feldfernsprecher-33-Amtsanschliesser-33
Feldfernsprecher 33. [online]. Cit. 30-09-2023. Dostupné na internete: http://rkk-museum.ru/documents/archives/images/67-FF33.pdf
Der-Fernmelder.de. Feldfernsprecher 33 [online]. Cit. 30-09-2023. Dostupné na internete:
http://der-fernmelder.de/geraete-der-nachrichtentechnik/feldfernsprecher-33/
Gendarmeriemuseum.at Feldfernsprecher F33 [online]. Cit. 21-11-2019. Dostupné na internete:
http://gendarmeriemuseum.at/museum/vitrine-ab-1938/feldtelefon/
VHM Piešťany – Mo Svidník, Zbierka č. X – Spojovací materiál, SM 27 S – Telefón poľný, nemecký FF 33, dokumentácia k zbierkovému predmetu.

Foto / text: Mgr. Ivan Cuper

Fotogaléria

Aktualizované:
Vypublikované:
Návrat na začiatok stránky