Preskočiť na hlavný obsah Preskočiť na bočnú lištu

Účasť vojenských múzejníkov na konferencii „Nové poznatky z histórie cestnej dopravy“

Aktualizované:
Konferencia Nové poznatky z histórie cestnej dopravy
Konferencia Nové poznatky z histórie cestnej dopravy
Považské múzeum v Žiline v spolupráci so Žilinským samosprávnym krajom pripravilo v dňoch 26. - 27. apríla 2023 odbornú konferenciu s názvom Nové poznatky z histórie cestnej dopravy, ktorej realizáciu podporil aj Fond na podporu umenia. Počas dvoch dní zazneli zaujímavé prednášky viacerých historikov a múzejníkov na témy súvisiace s cestnou dopravou, vývojom cestnej dopravy v rôznych obdobiach, výstavby ciest a cestnej infraštruktúry, verejnej a súkromnej dopravy, dopravných prostriedkov v minulosti i akvizície dokumentácie a ochrany kultúrneho dedičstva v oblasti cestnej dopravy. Okrem odborníkov z viacerých slovenských múzeí na konferencii vystúpili aj vysokoškolskí pedagógovia z Filozofickej fakulty Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici a Žilinskej univerzity v Žiline, zástupcovia z Historického ústavu SAV Bratislava a Národného technického múzea Praha. Vojenský historický ústav - Vojenské historické múzeum na konferencii zastupovali Mgr. Dušan Dzuro a Mgr. Lukáš Danko.

Prvý konferenčný deň sa konal v priestoroch Úradu Žilinského samosprávneho kraja. Po príhovore riaditeľa odboru kultúry Žilinského samosprávneho kraja Mgr. Martina Hromadu, PhD., riaditeľa Považského múzea v Žiline, Mgr. Michala Jureckého, a historika dopravy, Mgr. Petra Šimka, PhD., odznelo osem príspevkov, ktoré boli rozdelené do troch blokov. Hneď v druhom príspevku predstavil Mgr. Dušan Dzuro tému Stredná časť rieky Váh ako dopravný koridor v stredoveku. V príspevku priblížil problematiku rieky Váh v období stredoveku a jej význam v kontexte existujúcej cestnej siete, ktorá sa tu križovala. Venoval sa aj téme vyberania mýta v mýtnych staniciach, na mostoch a v brodoch a spomenul aj významné mestá, hrady a sídla, ktoré vznikli v okolí. Prítomným tak predstavil ucelený obraz stredovekého cestovania Považím, ktoré patrilo k dôležitým ekonomickým a vojenským oblastiam Uhorska. V podvečerných hodinách si organizátori pripravili pre účastníkov aj sprievodný program, ktorého súčasťou bola exkurzia historickým autobusom Karosa ŠD 11 do Rajeckých Teplíc, kde prítomní navštívili expozíciu Múzea dopravy v Rajeckých Tepliciach.

Konferencia sa na druhý deň sa presunula do priestorov Budatínskeho hradu, kde boli predstavené ďalšie štyri zaujímavé témy z oblasti vývoja konštrukcie vozoviek, automobilov a histórie mestskej hromadnej dopravy v Trnave. V druhom príspevku predstavil Mgr. Lukáš Danko tému Osobné a nákladné automobily v armáde po roku 1945. Autor sa v príspevku zameral na prezentáciu osobných a nákladných automobilov používaných po roku 1945 na našom území, s dôrazom na vozidlá domácej výroby a tiež na ich význam a využitie pre potreby armády. Jeho cieľom bolo priblížiť najmä vojenské automobily a predstaviť vybrané zbierkové predmety, ktoré sa nachádzajú v zbierkovom fonde Vojenského historického múzea Piešťany. Na príkladoch vozidiel Tatra, Praga V3S, prototype vozidla STA DEVÍN a iných zaujímavých kusoch techniky, ktoré môžu návštevníci vidieť aj priamo v expozícii v Piešťanoch, tak priblížil výrobu a vývoj vojenských automobilov a históriu ich najvýznamnejších výrobcov na území Československa.

Počas dňa sa v kaplnke Budatínskeho hradu uskutočnila aj prehliadka výstavy Na dvoch kolesách. Po zaujímavej a bohatej diskusii a zhodnotení konferencie účastníci na záver absolvovali prehliadku celého Budatínskeho hradu. Príspevky z konferencie budú publikované vo Vlastivednom zborníku Považia.

Text: Mgr. Lukáš Danko, VHÚ – VHM Piešťany
Foto: Mgr. Lukáš Danko, Mgr. Dušan Dzuro, VHÚ – VHM Piešťany, Považské múzeum v Žiline

Fotogaléria

Aktualizované:
Vypublikované:
Návrat na začiatok stránky