Preskočiť na hlavný obsah Preskočiť na bočnú lištu

Účasť vojenských múzejníkov na oslavách 75. výročia oslobodenia obce Kalinov

Aktualizované:
Účasť vojenských múzejníkov na oslavách 75. výročia oslobodenia obce Kalinov
Účasť vojenských múzejníkov na oslavách 75. výročia oslobodenia obce Kalinov
Dňa 21. septembra 2019 sa pri Pamätníku oslobodenia v Kalinove (okres Medzilaborce) za účasti predsedu vlády Slovenskej republiky Petra Pellegriniho, podpredsedu vlády Slovenskej republiky pre investície a informatizáciu Richarda Rašiho a ďalších významných domácich a zahraničných hostí, vrátane posledných žijúcich priamych účastníkov bojov v Karpatoch na jeseň v roku 1944, uskutočnili oslavy 75. výročia oslobodenia obce Kalinov spojené s pietnym aktom kladenia vencov a udeľovaním vyznamenaní Ministerstvom obrany SR a Klubom generálov SR.  
V súvislosti s významom osláv 75. výročia oslobodenia obce Kalinov je potrebné zdôrazniť, že obec Kalinov bola prvou oslobodenou obcou na území našej vlasti v rokoch druhej svetovej vojny. Jej slobodu vybojovali príslušníci sovietskeho 315. gardového streleckého pluku pplk. J. A. Kostina a sovietskeho 327. horského streleckého pluku mjr. I. M. Morgunovského dňa 21. septembra 1944.
Predseda vlády SR vo svojom príhovore, ktorý odznel počas osláv, kládol dôraz predovšetkým na mimoriadnu a nesmiernu odvahu tých, ktorí stáli v prvých líniách. Zároveň zvýraznil fakt, že za oslobodzovanie územia Slovenska zaplatila najvyššiu cenu sovietska Červená armáda a spolu s ňou bojujúci Česi a Slováci, rumunská armáda, ako aj zástupcovia mnohých ďalších národov sveta. Na druhej strane upozornil aj na škodlivé vplyvy populizmu, ktorý sa už nevyhýba ani interpretácii historických udalostí druhej svetovej vojny a slúži tak na prekrúcanie faktov z tohto obdobia v prospech politických cieľov.
Vojenskí múzejníci zo Svidníka počas osláv prezentovali múzejné zbierkové predmety – ručné palné zbrane a guľomety pochádzajúce z obdobia prvej svetovej vojny, medzivojnového obdobia, z obdobia druhej svetovej vojny a povojnového obdobia, ktoré patria do fondu nášho múzejného pracoviska. Záujemcov v rámci prezentácie informovali o vývoji prezentovaných zbraní, ich zavedení do výroby a využití v jednotlivých bojujúcich armádach. Okrem toho sa mohli dozvedieť aj informácie o expozíciách VHM vo Svidníku, na Dukle a v Piešťanoch.
Zaujímavým spestrením kultúrno-spoločenského programu osláv bolo aj vystúpenie Vojenskej hudby OS SR spojené so showprogramom Čestnej stráže OS SR.
 
Text: VHÚ
Foto: VHÚ

Fotogaléria

Aktualizované:
Vypublikované:
Návrat na začiatok stránky