Preskočiť na hlavný obsah Preskočiť na bočnú lištu

Účasť vojenských múzejníkov na oslavách 77. výročia oslobodenia Kalinova

Vypublikované:
77. výročie oslobodenia obce Kalinov
Dňa 18. septembra 2021 sa pri Pamätníku oslobodenia v Kalinove za účasti generálneho riaditeľa sekcie legislatívy a práva Ministerstva obrany SR, Daniela Bednára, podpredsedu Prešovského samosprávneho kraja, Martina Jakubova, a ďalších významných hostí, uskutočnili oslavy 77. výročia oslobodenia obce Kalinov – prvej oslobodenej obce na území bývalého Československa počas druhej svetovej vojny.
 
Boje smerujúce k oslobodeniu Kalinova sa začali v noci z 20. na 21. septembra 1944, keď bola do bojov na našom území na ľavom krídle 3. horského zboru nasadená 128. horská divízia pod velením genmjr. M. I. Koldubova. Tato divízia začala už od tretej hodiny rannej postupovať smerom k obci Kalinov, pričom ničila slabé krycie jednotky nepriateľa a časťou svojich síl v ranných hodinách ovládla dôležité horské výšiny na východ od Kalinova. Nepriateľ sa však úspešne zachytil v Kalinove a zo všetkých síl sa držal na jej vyvýšenom západnom okraji. Veliteľ divízie genmjr. M. I. Koldubov sa z tohto dôvodu rozhodol umlčať odpor nepriateľa odvážnym manévrom tzv. kliešťami, ktorý na základe jeho rozkazu vykonali príslušníci 315. gardového streleckého pluku pplk. J. A. Kostina a 327. horského streleckého pluku mjr. I. M. Morgunovského. Ich úsilie podporilo delostrelectvo priamou streľbou na nepriateľské oporné body  v Kalinove, ako aj na okolitých svahoch. Úspech tohto odvážneho manévru skúseného frontového veliteľa, podporeného účinnou delostreleckou paľbou, sa čoskoro prejavil. Už cca od 12.30 h začali sovietski vojaci prenikať do Kalinova, kde sa začali odohrávať neľútostné boje muža proti mužovi. Sovietske jednotky museli dobýjať každý dom zvlášť, a veľakrát s nadľudským úsilím prenikali do stredu obce. V týchto bojoch bol zničený temer celý 228. horský pluk nemeckej 101. ľahkej pešej divízie a jeho zvyšky aj s ťažko zraneným veliteľom a jeho štábom padli do sovietskeho zajatia. 
 
V rámci programu osláv sa uskutočnila panychída za padlých vojakov a pietny akt kladenia vencov. Taktiež odzneli viaceré príhovory pozvaných hostí. Generálny riaditeľ sekcie legislatívy a práva Ministerstva obrany SR vo svojom príhovore poukázal na skutočnosť, že druhá svetová vojna je až do dnešného dňa ponímaná za najväčší vojenský konflikt, aký Európa a svet zažili. Pripomenul, že ani v súčasnosti nie je sloboda a mier samozrejmosťou. A preto vo svojom príhovore zdôraznil, že si váži všetkých, ktorí v tento deň prišli vzdať úctu a hold všetkým padlým osloboditeľským vojakom a tiež miestnym obyvateľom.
 
V rámci programu osláv vojenskí múzejníci zo Svidníka prezentovali múzejné zbierkové predmety – ručné palné zbrane pochádzajúce z obdobia prvej svetovej vojny, medzivojnového obdobia, z obdobia druhej svetovej vojny a povojnového obdobia, ktoré patria do fondu tohto múzejného pracoviska. Záujemcov počas prezentácie informovali o vývoji prezentovaných zbraní, ich zavedení do výroby a využití v jednotlivých bojujúcich armádach. Okrem toho sa mohli dozvedieť aj informácie o expozíciách Vojenského historického múzea vo Svidníku, na Dukle a v Piešťanoch.
 
Zaujímavým spestrením kultúrno-spoločenského programu bolo aj vystúpenie Vojenskej hudby z Banskej Bystrice, ako aj prelet leteckej techniky Vzdušných síl OS SR z prešovskej leteckej základe.
 
Text: VHÚ
Foto: VHÚ

Fotogaléria

Návrat na začiatok stránky