Preskočiť na hlavný obsah Preskočiť na bočnú lištu

VHÚ k Vám domov XLIX. - Spoľahlivý guľomet z Brna

Vypublikované:
7,92 mm československý ľahký guľomet vzor 26
7,92 mm československý ľahký guľomet vzor 26
Československý 7,92 mm ľahký guľomet ZB vzor 26 bol do zbierok vtedajšieho Dukelského múzea získaný 20. júla 1984 prevodom z Vojenského útvaru 1217 Moldava nad Bodvou. Jeho priamymi predchodcami boli ľahké guľomety Praga I, Praga II.A, Praga II.B, Praga I-23 a napokon Praga vzor 24, ktoré v prvej polovici 20. rokov 20. storočia vytvoril v pražskej Zbrojovke Praga konštruktér Václav Holek.
 
Priamou konkurenciou pražskej zbrojovky v súťaži pre čs. armádu boli francúzske guľomety Darne, Vickers-Berthier, Hotchkiss, belgický Browning, dánsky Madsen a anglické guľomety Vickers a Lewis.
 

Guľomety Praga

Pôvodné guľomety Praga mali veľa nedostatkov a v medzinárodnej súťaži nevyhrali. V prvej obsadili druhé miesto za dánskym guľometom Madsen. V opakovanej súťaži sa guľomet Praga I-23 umiestnil na druhom mieste za belgickým guľometom Browning. No skôr ako stihli výsledky súťaže vstúpiť oficiálne do platnosti, oslovili zástupcovia Zbrojovky Praga zástupcov skúšobnej komisie MNO a oznámili, že Holek má už pripravené zlepšenia. MNO dalo konštruktérovi krátky čas na prepracovanie zbrane. Prerobený guľomet Praga vzor 24 bol dodatočne vyskúšaný v novembri 1924. Svojím výkonom všetkých prekvapil. Konkurenciu výrazne prekonal. Koncom marca 1925 bola potom medzi Zbrojovkami Praga a Brno podpísaná licenčná zmluva na sériovú výrobu guľometov Praga vzor 24 na Morave. Do Brna sa presunul aj Václav Holek so svojím konštruktérskym kolektívom. Sériová výroba guľometov sa rozbehla v roku 1926. Po vojskových skúškach boli na guľomete urobené niektoré úpravy. Na ich základe sa zmenil aj názov zbrane na ľahký guľomet ZB vzor 26.
 
Do začiatku roka 1932 sa podarilo pre potreby čs. armády vyrobiť vyše 18-tisíc kusov zbrane. Jeho tvorca ju postupne zdokonaľoval. Vznikli nové verzie: vzor 27, 30, 30J a ZGB 33 (boli určené predovšetkým pre zahraničných odberateľov). Do marca 1939 bolo pre potreby čs. armády dodaných 34-tisíc kusov guľometu. Výroba zbrane pokračovala v Brne aj v priebehu druhej svetovej vojny do roku 1941, keď bola po zavedení výroby nemeckých ľahkých guľometov MG-34 zastavená. Od roku 1926 do roku 1941 bolo v Brne vyrobených celkovo 145-tisíc ľahkých guľometov rôznych modelov. Vyše 100-tisíc guľometov bolo exportovaných a asi 11-tisíc bolo vyrobených pre potreby nemeckej armády, ktorá ich používala pod označením Mg 26 (t).
 

Na všetkých bojiskách vojny

Prvými zahraničnými zákazníkmi bola Juhoslávia a Litva. V roku 1928 boli guľomety dodané do Číny, ktorá ich do začiatku druhej svetovej vojny zakúpila vyše 30-tisíc. Guľomety boli dodávané aj do Ekvádoru, Iránu, Brazílie a Thajska. Exportované boli aj zbrane, ktoré vznikli postupnou modernizáciou. Ľahký guľomet ZB vzor 30 sa úspešne vyvážal do Rumunska, Afganistanu, Bolívie, Ekvádoru, Uruguaja, Peru a Turecka. Vzor 30J sa exportoval do Juhoslávie, Číny, Afganistanu, Bolívie a do Venezuely. Ľahký guľomet ZB vzor 27 si získal veľkú popularitu vo Veľkej Británii, kde sa jeho zdokonalená verzia pod označením ZGB vzor 33 začala licenčne vyrábať v tamojšej zbrojovke Royal Small Arms Factory v londýnskej časti Enfield pod označením BREN (Brno – Enfi eld). Tieto guľomety sa vyrábali s hlavňami kalibru cal.303. a len na britských ostrovoch ich bolo vyprodukovaných približne 220-tisíc kusov. Ďalšie sa počas vojny vyrábali aj v Kanade (zbrojovka John Inglis) a v Austrálii (zbrojovka Lithgow Small Arms Factory). Do vypuknutia druhej svetovej vojny sa ľahké guľomety ZB vzor 26, 30 a 30J vyvážali aj do Bulharska, Egypta, Etiópie (vtedajší Habeš), Chile, Iraku, Guatemaly a do Španielska.
 
Čs. 7,92 mm ľahký guľomet ZB vzor 26 z konštrukčného hľadiska predstavoval automatickú zbraň strieľajúcu zo zadnej polohy záveru používajúcu náboj kalibru 7,92x57 mm Mauser. Guľomet sa používal predovšetkým v pechotných jednotkách, ale aj ako súčasť výzbroje obrnených vozidiel a v čs. pohraničných pevnostných objektoch. Na zbrani oceňovali vojaci po celom svete najmä jej spoľahlivosť, jednoduchú obsluhu a údržbu. Ale aj presnosť a rýchlu a ľahkú výmenu hlavne.
 
Takticko-technické údaje:
Kaliber: 7,92 mm
Náboj: 7,92x57 mm Mauser
Dĺžka: 1 165 mm
Dĺžka samotnej hlavne: 602 mm
Hmotnosť bez zásobníka: 8,84 kg
Kapacita zásobníka: 20 nábojov
Úsťová rýchlosť strely: 750 – 835 m/s
Praktická kadencia streľby: 200 výstrelov za minútu
Maximálny dostrel: 3 200 metrov (účinný 2 000 m)
 
Text: Mgr. Peter Holík  (VHÚ – Mo VHM Svidník)
Foto: Digitalizácia VHÚ – VHM
Publikované v mesačníku MO SR Obrana č. 7/2015 

Fotogaléria

Návrat na začiatok stránky