Preskočiť na hlavný obsah Preskočiť na bočnú lištu

VHÚ k Vám domov XLV. - zbraň legionárov vo Francúzsku

Aktualizované:
8 mm francúzska pechotná puška Berthier model 1907-15 M16 - 1
Francúzska pechotná puška Berthier model 1907/15 M16 predstavovala nepochybne najmasovejšie vyrábanú modifikáciu pušiek systému Berthier, ktoré tvorili jednu z najdôležitejších súčastí výzbroje francúzskej armády od prelomu 19. – 20. storočia až do konca druhej svetovej vojny. Boli aj vo výzbroji čs. legionárov vo Francúzsku.
Nová karabína Berthierovej konštrukcie bola do výzbroje francúzskej armády prijatá v marci 1890 pod označením Berthier model 1890, pričom o dva roky neskôr vznikol po jej menšej úprave model 1892. O desať rokov neskôr bola vytvorená pechotná puška Berthier model 1902. Bola určená predovšetkým pre francúzske vojská v Indočíne.
 

Konkurent Mausera

O ďalších päť rokov bola zbraň po úpravách pod označením Berthier model 1907 zavedená aj do výzbroje francúzskych jednotiek v Senegale. Bolo ich však vyrobených málo, len približne päť tisíc kusov. Preto po vypuknutí prvej svetovej vojny boli hlavnou zbraňou francúzskeho vojaka aj naďalej v tom čase už zastarané pechotné pušky Lebel model 1886 a 1886/93, resp. karabína Lebel model 1886. Tieto zbrane nemohli konkurovať predovšetkým nemeckým puškám a karabínam Mauser. Preto sa už koncom roka 1914 začalo s modernizáciou pechotnej pušky zameranou na zjednodušenie, zlacnenie a zrýchlenie sériovej výroby. Výrazne sa zjednodušili mieridlá a záver, upravila sa hlaveň a predná objímka, aby na pušku bolo možné nasadiť ihlový štvorhranný bodák Lebel. Po týchto úpravách vznikla ďalšia verzia s označením Berthier model 1907/15. Puška sa začala vyrábať už vo väčších sériách (až 435 000 kusov). No v priebehu bojov sa v porovnaní s nemeckými zbraňami prejavila jej najväčšia slabina. Nábojová schránka mala kapacitu len tri náboje. Okrem toho sa v podmienkach zákopovej vojny ukázal ako problematický aj nechránený otvor na spodnej strane nábojovej schránky slúžiaci na uvoľnenie prázdneho nábojového rámčeka z pušky, cez ktorý sa do nábojovej schránky často dostávalo blato a nečistoty. Tieto problémy boli vyriešené v roku 1916 nahradením pôvodného zásobníkového mechanizmu so stredovou nábojovou schránkou s troma nábojmi zásobníkovým mechanizmom s piatimi nábojmi. Nová nábojová schránka už mala na svojom dne namiesto jednoduchého nechráneného otvoru odklopný pružinový kryt, ktorý uzatváral dno schránky za pochodu.
 

Dva milióny pušiek

Zbraň bola do výzbroje francúzskej armády zavedená pod označením Berthier model 1907/15 M16. Jej sériová výroba sa rozbehla v zbrojovkách Manufacture d‘Armes de Saint-Étienne, Manufacture d‘Armes de Chatellerault a Manufacture d‘Armes de Tulle. Výroba prebiehala vo francúzskych zbrojovkách aj po skončení prvej svetovej vojny. Časť zbraní bola exportovaná do Grécka, Juhoslávie, Rumunska a Turecka. Pušky a karabíny systému Berthier sa v priebehu prvej svetovej vojny a potom aj v medzivojnovom období stali jednými z najmasovejšie vyrábaných zbraní vo Francúzsku. Celkovo ich bolo vyrobených vyše dva milióny. Najviac vyrábanou sa stala pechotná puška Berthier model 1907/15 M16. Na začiatku prvej svetovej vojny sa vo Francúzsku začali formovať československé légie. Boli vyzbrojené v prevažnej väčšine puškami a karabínami systému Lebel a Berthier. Najmä pechotnými puškami Lebel model 1886/93, Berthier model 1907/15, predovšetkým však Berthier model 1907/15 M16. Časť z týchto pušiek sa po skončení prvej svetovej vojny dostala spolu so samotnými legionármi aj na územie Československa. Boli zaradené do výzbroje československej armády. V druhej polovici dvadsiatych rokov 20. storočia boli postupne nahradené novou československou puškou vzor 24 systému Mauser.
 

Technicko-taktické údaje:

Kaliber: 8mm
Náboj: 8× 50 mm R Lebel
Dĺžka bez bodáka 1 306 mm
Dĺžka s bodákom: 1 823 mm
Dĺžka samotnej hlavne: 804 mm
Hmotnosť bez bodáka: 4,195 kg
Kapacita nábojovej schránky: 5 nábojov
Počet drážok vývrtu hlavne: 4 (pravotočivé)
Úsťová rýchlosť strely: 720 m/s
Teoretická rýchlosť streľby za min.: 15 – 20 výstrelov
Maximálny dostrel: 2 400 metrov
 
Text: Mgr. Peter Holík  (VHÚ – Mo VHM Svidník)
Foto: Digitalizácia VHÚ – VHM
Publikované v mesačníku MO SR Obrana č. 6/2019.

Fotogaléria

Aktualizované:
Vypublikované:
Návrat na začiatok stránky