Preskočiť na hlavný obsah Preskočiť na bočnú lištu

Vojenský predpis J-6b Poučenie o mobilisácii pre obecnie predstavenstvá

Vypublikované:
Vojenský predpis J-6b Poučenie o mobilisácii pre obecnie predstavenstvá
Vojenský predpis J-6b Poučenie o mobilisácii pre obecnie predstavenstvá
V organizácii rakúsko-uhorskej armády sa po rakúsko-uhorskom vyrovnaní v roku 1867 došlo k výrazným zmenám. Cisársko-kráľovská armáda sa na základe troch zákonných článkov z roku 1868 rozdelila na cisársko-kráľovské vojsko, cisársko-kráľovské vojenské námorníctvo, vlastibranu (Landwehr / Magyar Királyi Honvéd) a domobranu (Landsturm / Népfelkelés). Práve prvý článok – Zákonný článok o branných silách okrem iného zaviedol všeobecnú brannú povinnosť a určoval zloženie a úlohu obranných síl, definoval dĺžku základnej vojenskej služby a spôsoby doplňovania armády a stanovoval základné prvky budovania a organizácie armády. Všeobecná branná povinnosť sa vzťahovala na všetko mužské obyvateľstvo vo veku 19 – 42 rokov, pričom aktívna služba trvala 4 roky. Zákonný článok o branných silách z roku 1889 znížil aktívnu službu na tri roky. Po skončení základnej vojenskej služby boli branci vedení 7 rokov v zálohe, po splnení ešte pôsobili 2 roky v zálohe vlastibrany a 10 rokov (resp. do dovŕšenia 42 r) v tzv. náhradnej službe – ako záloha domobrany.

Predpis J-6, b Poučenie o mobilisácii pre obecnie predstavenstvá patrí medzi služobné predpisy rakúsko-uhorskej brannej moci. Bol vydaný tlačou Uhorsko-kráľovskej štátnej tlačiarne v roku 1903 v súvislosťami s Inštrukciami k novému brannému zákonu – v nadväznosti na VI. článok branného zákona z roku 1889 a V. zákonného článku o krajinskej obrane z roku 1890.

Vykonávací vojenský predpis J-6 b nadväzuje práve na spomínaný branný zákon z roku 1889 a venuje sa výlučne mobilizácii. Bol určený pre miestne a obecné samosprávy, jedným výtlačkom v maďarčine (chorvátčine) mal disponovať obecný richtár, obecný i okresný notár. V prípade, že richtár neovládal maďarský jazyk, mohol mať predpis v materinskom jazyku. Predpis síce nebol tajnej povahy, nakladanie s ním však podliehalo vojenským pravidlám.

Po obsahovej stránke sa predpis delí na úvod, štyri hlavy a prílohy. Hneď v úvode sú definované základné pojmy: mužstvo, mužstvo neaktívneho stavu a mobilizácia – t. j. „povýšenie spoločného vojska, námorníctva, honvédstiev a bosensko-herzegovinských tlúp zo stavu mierového do vojnového zvolaním osôb a koní a vystrojením vojenským materiálom a iným potrebným materiálom“, pričom rozlišuje mobilizáciu všeobecnú a čiastočnú. Úlohou miestnych samospráv – „obecných predstavenstiev“ bola pomoc pri evidencii, zvolávaní a rukovaní osôb neaktívneho stavu; pri evidencii, zvolávaní a rukovaní osôb domobrany; pri evidencii a odvode („assentovaní“) koní a pri poskytovaní robotníkov a iných vojenských potrieb.

V prvej hlave sa predpis venuje všeobecnej mobilizácii. Ide o presné pokyny a akúsi smernicu, ktorá definuje, akým spôsobom sa na mobilizácii podieľa obec, aká je úloha okresného notára a jasne definuje postup, ktorým sa malo obecné predstavenstvo riadiť.

Vzhľadom na to, že mobilizácia domobrany sa vyhlasovala samostatným nariadením, druhá hlava definovala samostatne aj postup a úlohy obecného predstavenstva. Tretia hlava sa venovala mobilizácii služobných koní, ktoré mali vedenú zvláštnu „koňolegitimovaciu“ knižku. Tieto erárne kone boli prenajaté miestnymi podnikateľmi, a obecné predstavenstvo malo viesť samostatnú evidenciu, v prípade mobilizácie boli zvolané samostatným mobilizačným ohlasom. Úlohou obce bolo tiež zabezpečiť sídlo odvodu a obstaranie „koňosprievodu“.

Zvláštne ustanovenia štvrtej hlavy sa venujú robotníkom, ktorí sú pre armádu a landšturm potrební, a poskytovaniu iných vojenských potrieb. Tiež definuje postup pri čiastočnej mobilizácii. Poslednou časťou sú tzv. Vzorce, teda šesť príloh, ktoré sa viažu na predchádzajúci text.

Jazyk predpisu je slovenský, bol teda určený pre vojenské jednotky a obce na území dnešného Slovenska. Bol vydaný v mäkkej väzbe v malom formáte (175 x 123 mm) a mal 58 strán. Do zbierok VHM bol predmet zaradený v roku 2020.
 

Použitá literatúra

VHÚ – VHM Piešťany, Zbierka XXII – Písomnosti, P 305 Predpis: Poučenie o mobilisácii pre obecnie predstavenstvá (1903)
DANGL, Vojtech – SEGEŠ, Vladimír: Vojenské dejiny Slovenska, zv. 3. (1711 – 1914). Bratislava : MO SR, 1996, 241 s. ISBN 80-88842-02-6
DANGL, Vojtech. Pod zástavou cisára a kráľa. (Kapitoly z vojenských dejín Slovenska 1848 – 1914). Bratislava: TYPOSET print, 2009, 281 s. ISBN 978-80-970254-7-9

Text/foto: PhDr. Viera Jurková, VHÚ-VHM Piešťany

Fotogaléria

Návrat na začiatok stránky