Preskočiť na hlavný obsah Preskočiť na bočnú lištu

7,92 mm nemecký univerzálny guľomet MG 42

Vypublikované:
7,92 mm nemecký univerzálny guľomet MG 42
7,92 mm nemecký univerzálny guľomet MG 42
7,92 mm nemecký univerzálny guľomet MG 42 sa nachádza v zbierke VHÚ – Mo VHM Svidník (Vojenský historický ústav – Múzejné oddelenie Vojenského historického múzea Svidník). Zbraň do zbierok vtedajšie Dukelské múzeum získalo v roku 1984 z vojenského útvaru Moldava nad Bodvou.
 
Univerzálny guľomet MG 42 bol vyvinutý a zavedený do výzbroje Wehrmachtu v priebehu druhej svetovej vojny, na jar 1942. Z konštrukčného hľadiska tento guľomet v podstate predstavoval inovovanú a zároveň aj zjednodušenú verziu svojho predchodcu – univerzálneho guľometu (Rheinmetall) MG 34, ktorý bol do nemeckej armády zavedený v roku 1936. Univerzálny guľomet MG 34 sa vyznačoval výbornými konštrukčnými vlastnosťami. Vynikal jednoduchým a rýchlym spôsobom výmeny hlavne (trvalo to pár sekúnd).

Pre pechotu, lietadlá aj tanky

Guľomet sa dal nabíjať prostredníctvom nábojových schránok aj nábojových pásov. Mohol byť na rôznych typoch dvojnožiek (ako ľahký guľomet) a trojnožiek (ako ťažký guľomet). Využíval sa aj vo vojenských lietadlách, v tankoch a obrnených vozidlách. V boji sa prejavili nedostatky jeho konštrukcie. Zvýšená citlivosť na mráz, ľad, prach a bahno, ktoré spôsobovali jeho časté zasekávanie. Z technologického, časového a finančného hľadiska bola jeho výroba veľmi náročná. Väčšina jeho súčastí sa vyrábala frézovaním. Preto bola koncom roku 1939 vyhlásená súťaž na novú, zdokonalenú zbraň. Ako najlepšia sa napokon ukázala konštrukcia Ing. Wernera Grünera z Döbelnu pod označením MG 39. Tento guľomet sa už vyznačoval odolnejšou a jednoduchšou konštrukciou. Čas na výrobu sa skrátil o viac než polovicu. Konštrukciu tvorili predovšetkým lacnejšie plechové výlisky. Po úspešných skúškach bola zbraň v roku 1942 zavedená do výzbroje ako 7,92 mm univerzálny guľomet MG 42.
 
Hlaveň a pažba zbrane boli usporiadané v jednej priamke, čo výrazne znižovalo zdvih hlavne po výstrele, čím bol guľomet pri samotnej streľbe pomerne stabilný. Hlaveň zbrane s hmotnosťou 1,8 kg mala dĺžku 530 mm a jej vývrt tvorili štyri pravotočivé drážky. Pomerne nízka hmotnosť konštrukcie záveru umožňovala guľometu dosahovať veľmi vysokú kadenciu streľby – až 1 500 výstrelov za minútu. Jeho vysoká kadencia spôsobovala, že zvuk dávky pripomínal trhanie papiera alebo látky. Práve preto bol medzi spojeneckými vojakmi známy aj ako „trhač papiera“. Zbraň sa používala so sklápacou dvojnožkou a odnímateľným bubnovým zásobníkom s kapacitou 50 nábojov, alebo na trojnožke s nábojovým pásom s kapacitou 250 nábojov. Nevýhodou guľometu bola pri jeho nízkej hmotnosti v kombinácii s použitím výkonného streliva neveľká presnosť streľby. Tento nedostatok bol kompenzovaný vysokou kadenciou.

Využívali ho Bundeswehr i Juhoslávia

Univerzálne guľomety MG 42 sa vyrábali v štyroch nemeckých firmách a v rakúskej zbrojovke Steyr-Daimler-Puch A. G. v Grazi. Išlo o prvý masovo vyrábaný guľomet, ktorého hlavné časti tvorili plechové výlisky. Od roku 1942 do konca druhej svetovej vojny bolo vyrobených približne 750 000 kusov. Okrem nemeckej armády ho využívali aj nemeckí spojenci. Najmä Fínsko, Taliansko, Slovensko a Maďarsko. V júni 1944 bol pod označením MG 45 predstavený prototyp nástupcu guľometu MG 42 s nižšou hmotnosťou (9 kg oproti pôvodným 11,6 kg) a zjednodušenou a odľahčenou konštrukciou záveru, ktorá umožňovala zbrani dosiahnuť neuveriteľnú kadenciu až 1 800 výstrelov za minútu. Zbraň sa osvedčila, no vplyvom udalostí na frontoch sa jej sériová výroba nestačila rozbehnúť.
 
Po roku 1945 sa guľomet MG 42 stal základom pre ďalšie konštrukcie. V roku 1969 ho po prerazení na kaliber .308 Winchester (7,62×51 mm NATO) zaradil do svojej výzbroje Bundeswehr pod označením MG 3. V jeho výzbroji sa guľomet MG 3 nachádza dodnes. Pod označením M53 „Sarac“ sa guľomet MG 42 kalibru 7,92×57 mm Mauser licenčne vyrábal v bývalej Juhoslávii, kde bol naposledy použitý v priebehu tamojšej občianskej vojny. Z Juhoslávie ho exportovali do Grécka, Španielska, Turecka a do Pakistanu. Pod označením MG 42/59 ho používala rakúska a talianska armáda.

Takticko-technické údaje

Kaliber: 7,92 mm
Náboj: 7,92×57 mm Mauser
Dĺžka: 1 230 mm
Dĺžka samotnej hlavne: 533 mm
Hmotnosť bez zásobníka: 11,6 kg
Hmotnosť samotnej hlavne: 1,8 kg
Kapacita nábojovej schránky: 50 nábojov
Kapacita nábojového pásu: 250 nábojov
Kadencia streľby: 1 200 výstrelov
 za minútu
Maximálny dostrel: 4 000 metrov (účinný 2 000 m)
 
Text: Peter Holík  (VHÚ – Mo VHM Svidník)
Foto: Digitalizácia VHÚ – VHM
Publikované v mesačníku MO SR Obrana č. 11/2016

Fotogaléria

Návrat na začiatok stránky