Pamätné miesto s pomníkom tokajíckej tragédie
V roku 1959 bolo pri príležitosti 15. výročia tokajíckej tragédie v lokalite popravy 32 tokajíckych mužov ako nemeckej odvetnej akcie za ich pomoc a podporu partizánom vytvorené v doline potoka Tokajec pod lesom zvaným Podperelisok pamätné miesto pripomínajúce túto udalosť. K nej došlo dňa 19. novembra 1944, keď v nedeľných ranných hodinách prišlo do obce okolo 200 nemeckých vojakov. Po prehľadaní všetkých domov sústredili v záhrade pri miestnom kostole 34 mužov. S vysvetlením, že idú vykonávať opevňovacie práce, príbuzní im mohli priniesť teplé oblečenie a jedlo na tri dni. O 11.00 hodine vyrazil celý sprievod smerom k obci Brusnica. Necelý kilometer od Tokajíka však už na nich čakali ďalší nemeckí vojaci pod velením oberfeldwebela (nadrotmajstra) Kumanna. Mužom prečítali rozsudok, ktorým ich za pomoc partizánom odsúdili na smrť zastrelením. Po príkaze k streľbe ostali všetci muži ležať na zemi. Tých, ktorí ešte prejavovali známky života, strieľali nemeckí vojaci do hlavy. Tento akt popravy sa akoby zázrakom podarilo prežiť dvom mužom, konkrétne Andrejovi Stropkovskému a Michalovi Medvedzovi.
Dominantným prvkom pamätného miesta tragédie je kamenný štvorboký pylón, do ktorého je osadená pamätná tabuľa s nápisom v slovenskom a ukrajinskom jazyku v znení: „Svetlej pamiatke 32 hrdinom – partizánom Tokajíka zastreleným na tomto mieste nemeckými fašistami dňa 19. novembra 1944“. K obelisku bol od prístupovej cesty vybudovaný dlhý chodník a okolo celého komplexu postavený nízky obvodový betónový múr, na ktorom bolo osadené štylizované oplotenie. Dňa 7. marca 1963 bolo toto miesto vyhlásené za národnú kultúrnu pamiatku, ktorá je v Ústrednom zozname pamiatkového fondu v registri nehnuteľných kultúrnych pamiatok zapísaná pod číslom 1286/1 ako Miesto pamätné a pomník.
Od roku 2020 postupne prešlo toto pamätné miesto komplexnou revitalizáciou, ktorá bola v spolupráci s obcou Tokajík realizovaná v réžii Vojenského historického ústavu Bratislava. Kompletne bol obnovený štylizovaný obvodový múr spolu s úplnou zmenou dispozície vstupu do areálu, vrátane osadenia repliky pôvodnej vstupnej bráničky. Zrekonštruovaný mlatový chodník vedúci až k pylónu prešiel odborným ošetrením a zakonzervovaním. V tesnej blízkosti pomníka boli inštalované lavičky a nová informačná tabuľa, ktorá moderným digitálnym spôsobom predstavuje historické fotografie podobizní jednotlivých obetí tragédie. Napokon koncom roku 2023 boli v priestore za pylónom, teda takmer priamo na mieste popravy, inštalované kovové siluety 32 popravených a dvoch preživších mužov. Na ich výrobu bola použitá špeciálna oceľ Corten, ktorá pri aplikácii príslušných chemických prostriedkov pomerne rýchlo vytvára na svojom povrchu efekt silnej hrdze, avšak voči skutočnej korózii je tento materiál mimoriadne odolný, čo zabezpečuje jeho dlhodobú trvácnosť.
Text: VHÚ
Foto: VHÚ