Preskočiť na hlavný obsah Preskočiť na bočnú lištu

Plaketa Armádní soutěž umělecké tvořivosti

Aktualizované:
Plaketa ASUT 85 1. miesto_averz
Plaketa ASUT 85 1. miesto_averz

Vyvrcholením záujmovej a kultúrno-výchovnej činnosti v Československej ľudovej armáde („ČSĽA“) bola Armádna súťaž umeleckej tvorivosti („ASUT“), ktorá preverovala mieru nadania vojakov, ich tvorivých schopností i vôle dosiahnuť čo najlepšie výsledky v oblasti záujmovej umeleckej činnosti. Vznikla v roku 1949 ako odnož Súťaže tvorivosti mládeže. Už od 50. rokov minulého storočia tak podchycovala kultúrne záujmy vojakov, no odohrávala sa len na nižších stupňoch, víťazi následne postupovali do krajských kôl civilnej Súťaže tvorivosti mládeže a odtiaľ na celoštátne festivaly ľudovej umeleckej tvorivosti. Až od konca 60. rokov minulého storočia sa ASUT stal uceleným systémom armádnej súťaže a najlepšie súbory a jednotlivci mohli postupovať od útvarových a školských kôl do divíznych, armádnych a okruhových, v 80. rokoch minulého storočia doplnili aj vysokoškolské kolá. Od 70. rokov ju rozšírili festivaly angažovanej piesne a poézie, ktoré boli akýmsi vyvrcholením celej súťaže. Jedným z nich bol aj najväčší Celoarmádny festival hudby, spevu a tanca ASUT Kromeříž (1967-1996). Stretávali sa tam tanečníci spoločenských tancov, tanečné kolektívy, speváci, spevácke súbory, trampské, country a folkové skupiny, beatové a rockové kapely, tanečné a dychové orchestre, ľudové hudby i folklórne súbory, tiež aj vojenskí amatérski výtvarníci, fotografi a filmári.

Ako ocenenie pre víťazov tohto festivalu boli spočiatku udeľované len čestné ceny v podobe predmetov dennej potreby. Až od začiatku 80. rokov minulého storočia sa začali rozvíjať diskusie na tému vytvorenia symbolických cien, ktoré by boli udeľované na najvyššom stupni, teda práve na týchto celoarmádnych festivaloch. Konkrétnu podobu dostali tieto úvahy v roku 1981, kedy sa kolektívu pracovníkov Ústredného domu Čs. ľudovej armády v spolupráci s Armádnym výtvarným štúdium podarilo pripraviť návrhy týchto ocenení vo forme sadrových odliatkov. Pôvodne išlo o dva rozdielne návrhy, pri prvom dominovala symbolika hudby, spevu a tanca,  pri druhom prevažovali atribúty divadelných múz. Kvôli nedostatočným výrobným kapacitám sa však tieto návrhy neujali.

V uvedenom smere bol prelomový práve XXI. ročník Kromeřížskeho festivalu v roku 1985, kedy prvýkrát udelili plakety. Bol prijatý nový návrh jednej univerzálnej plakety, ktorý bol oproti pôvodným zmenšený a do značnej miery vychádzal z tzv. Bechyňských štítov, cien udeľovaných na Bechyňskom festivale, čím bola vyjadrená symbolika oboch festivalov. Plaketu ASUT tvorí kovový štít v tvare pavézy s výškou 90 mm, šírkou (v najširšej časti) 70 mm, šírka základne je 50 mm. Na lícnej strane je štylizovaný obraz tancujúceho páru, v pozadí notová osnova s husľovým kľúčom, sláčikovým hudobným nástrojom, v popredí divadelná maska. V hornom cípe je umiestnená lýra s nápisom AS/UT a hviezdičkou. Na rubovej strane je nápis v štyroch riadkoch „ARMÁDNÍ / SOUTĚŽ / UMĚLECKÉ / TVOŘIVOSTI“. Plakety boli uložené v originálnych obaloch s dekrétom o udelení. Za výtvarným návrhom tohto ocenenia bol akademický sochár Vojtěch Malaník, člen Armádneho výtvarného štúdia v Prahe, ktorý ho vypracoval v spolupráci s medailérom Jiřím Prádlerom, akademickým sochárom a laureátom Štátnej ceny. Vyrobené boli v Štátnej mincovni v Kremnici. 

Plakety boli vyrobené v troch základných verziách: zlatej, striebornej a bronzovej, pričom boli určené pre víťazných súťažiacich – sólistov i kolektívy, s výnimkou párov spoločenského tanca, autorov výtvarných, fotografických a filmových prác, hudobných a literárnych diel. Tieto plakety mali povýšiť morálnu hodnotu dosiahnutého úspechu a v prípade kolektívu prispieť k rozvoju kultúrnych tradícií útvarov. V prípade jednotlivcov sa plaketa spolu s diplomom stala osobným vlastníctvom. 

V zbierkach VHM sa nachádzajú všetky tri verzie tejto plakety, ktoré boli zaradené do zbierkového fondu v roku 2019 a dokumentujú tak aj tento zaujímavý kultúrno-spoločenský rozmer života vojakov v ČSĽA. Všetky, hoci neboli udelené, pochádzajú zo spomínaného XIX. ročníka konaného v roku 1985 v Kroměříži. 
                                
Použitá literatúra
VHM Piešťany, Zbierka č. XV – Rady, vyznamenania, plastiky, RVM 1658 Plaketa Armádní soutěž umělecké tvořivosti, katalogizačný záznam.
VHM Piešťany, Zbierka č. XV – Rady, vyznamenania, plastiky, RVM 1657 Plaketa Armádní soutěž umělecké tvořivosti, katalogizačný záznam.
VHM Piešťany, Zbierka č. XV – Rady, vyznamenania, plastiky, RVM 1656 Plaketa Armádní soutěž umělecké tvořivosti, katalogizačný záznam.
ŠMIDRKAL, Pavel a kol. Okamžiky pro potlesk. Půlstoletí kultury v armádě. Praha : MO ČR, 2004, 100 s. ISBN 80-7278-222-3.
MASTNÝ, Karel. Cena za vítězství. In Československý voják, roč. 34, 1985, č. 17, s. 44.
Do finále ASUT 1985. In Československý voják, roč. 34, 1985, č. 11, s. 2-3.
Kdo zvítězil. In Československý voják, roč. 34, 1985, č. 16, s. 44-45.

Text: PhDr. Viera Jurková, VHÚ – VHM
Foto: VHÚ - VHM

Fotogaléria

Aktualizované:
Vypublikované:
Návrat na začiatok stránky