Preskočiť na hlavný obsah Preskočiť na bočnú lištu

Čestná medaila Za zásluhy o Červený kríž

Vypublikované:
1. Čestná medaila Za zásluhy o Červený kríž

V druhej polovici 19. storočia sa téma starostlivosti o ranených v čase vojny stávala čoraz viac pertraktovanejšou. Tieto diskusie vyústili do prvej zo Ženevských dohôd z roku 1864, ktorá položila medzinárodno-právny rámec organizácie Červeného kríža a kodifikovala ochranu ranených a zdravotníkov počas vojny. O význame tejto medzinárodnej organizácie sa presvedčili vládni predstavitelia európskych krajín azda v najväčšej miere už začiatkom 20. storočia, v časoch Veľkej vojny. Najmä jej prvý rok sa niesol v duchu vlasteneckého nadšenia, ktoré sa pretavilo aj do dobrovoľníctva. Predovšetkým v lepšie situovaných kruhoch spoločnosti patrila k čestným povinnostiam najmä príslušníčok aristokracie aj povinnosť vstúpiť v čase ohrozenia vlasti do dobrovoľnej služby v prospech Červeného kríža. Práve aristokracia prinášala v tejto oblasti nemalé finančné i osobné obete.

 „Majúc na pamäti veľký význam, ktorý sa pripisuje mimoriadnym vlasteneckým a humanitárnym aktivitám spolkov Červeného kríža v monarchii, rozhodol som sa vytvoriť čestný odznak pri príležitosti 50. výročia Ženevského dohovoru..., ktorý bude udelený tým ľuďom, ktorí sa osobitne pričinili o podporu cieľov Červeného kríža v mieri i vojne..“ Týmito slovami oznámil starnúci cisár František Jozef I. svojmu ministrovi, grófovi Berchtoldovi v liste zo 17. augusta 1914 zriadenie čestného vyznamenania Za zásluhy o Červený kríž. Prílohou tohto listu boli aj stanovy tohto vyznamenania. Určené bolo pre všetky osoby, ktoré sa zaslúžili o rozvoj, podporu a činnosť dobrovoľnej pomocnej služby Červeného kríža.

Vyznamenanie bolo pôvodne rozdelené do troch stupňov: najvyšším stupňom bola Záslužná hviezda, po nej nasledovali Čestné vyznamenanie I. triedy a II. triedy. V roku 1915 bolo doplnené o Dôstojnícke čestné vyznamenanie, ktoré bolo včlenené do tohto systému medzi čestné vyznamenania I. a II. triedy. Uvedený systém bol ešte doplnený o dve medaily – striebornú a bronzovú. Všetky varianty vyznamenania i medailí boli pritom udeľované vo forme mierovej a vojnovej, ktorá bola doplnená vojnovou dekoráciou - zeleno smaltovaným vencom z dubovej a vavrínovej ratolesti. Prvý a druhý stupeň vyznamenania udeľoval sám cisár, tretí a štvrtý vrátane medailí, udeľoval v mene cisára splnomocnenec pre Červený kríž. Nároky na vyznamenanie II. triedy a medaily pritom vznikali priaznivcom niektorého zo spolkov Červeného kríža v monarchii podľa odstupňovaných ročných, resp. jednorazových  príspevkov. Vyznamenanie bolo udeľované v priebehu celého vojnového obdobia za zásluhy na fronte i v zázemí v oboch verziách s výnimkou dôstojníckeho, ktoré bolo udeľované výhradne za zásluhy vo vojne a existovalo len vo forme s vojnovou dekoráciou. Zaujímavosťou je, že ani samotné prevzatie týchto vyznamenaní nebolo „zadarmo“, ale viazalo sa na ďalšie príslušné poplatky v prospech Červeného kríža.

Medaily boli oválne, 44 mm vysoké a 36 mm široké. Na averze sú umiestnení dvaja štylizovaní anjeli držiaci smaltovaný štít s červeným krížom v bielom poli, v spodnej časti medaile bol trojriadkový nápis „PATRIAE /AC / HVMANITATI“, nad štítom bola umiestnená päťcípa hviezda. Na rube je umiestnený letopočet „1864 / 1914“. Medaily s vojnovou dekoráciou boli zmenšené a doplnené o zeleno smaltovaný veniec umiestnený popri kraji medaily. Medaila sa nosila na trojuholníkovej stuhe so šírkou 37 mm, v prípade, že ňou bola dekorovaná žena, nosila ju na stuhe zloženej do tvaru mašle. Vyobrazená „ženská verzia“ medaily s vojnovou dekoráciou v originálnej etui sa do zbierok múzea dostala v roku 1996 nákupom.                         

Použitá literatúra

VHM – Mo Piešťany, Zbierka č. XV – Rady, vyznamenania, medaily, RVM 60 Čestná medaila Za zásluhy o Červený kríž, katalogizačný záznam.
Das Ehrenzeichen für das Rote Kreuz. In Die Zeit (22. 8. 1914) [online]. Wien Bibliothek. [cit. 2023-07-10]. Dostupné na: https://www.digital.wienbibliothek.at/wk/periodical/pageview/576695
Ergänzende Statutenbestimmungen für das Ehrenzeichen vom Roten Kreuz. In Neue Freie Presse  
(8. 11. 1915). [online]. Wien Bibliothek [cit. 2023-07-10]. Dostupné na: https://www.digital.wienbibliothek.at/wk/periodical/pageview/576804
Pod cisárskym praporem. Historie habsburské armády 1526 – 1918. Praha : Nakl. Elka Press, 2003, 556 s. ISBN 978-80-902745-5-2.
KOLÁČNÝ, Ivan. Řády a vyznamenání Habsburské monarchie. Praha : Nakl. Elka Press, 2006, 299 s. ISBN 978-80-902745-9-2.
ŠVEJNOHA, Josef. Historie Mezinárodního Červeného kříže. Praha : Úřad Českého červeného kříže, 2008, ISBN 978-80-87036-28-0.

Text: PhDr. Viera Jurková, VHÚ – VHM
Foto: VHÚ – VHM

Fotogaléria

Návrat na začiatok stránky