Preskočiť na hlavný obsah Preskočiť na bočnú lištu

Bojová zástava 60. tankového pluku československo-sovietskeho priateľstva

Vypublikované:
1. Bojová zástava 60tp ČSSP
1. Bojová zástava 60tp ČSSP

Bojové zástavy ako osobitý a zvláštny zástupca vojenskej symboliky majú v našich vojenských dejinách jedinečné postavenie. Pre príslušníkov armády boli „posvätné“, pretože odkazovali na bojové tradície jednotky i celej armády a boli akýmsi stmeľujúcim prvkom, ktorý mal pozdvihnúť bojovú morálku vojakov a pripomínať im ich povinnosť oddane slúžiť armáde a brániť svoju vlasť aj s nasadením vlastného života. Samostatnou kapitolou v ich vývoji je obdobie po roku 1950, keď sa aj do vojenskej symboliky začal implementovať sovietsky vzor. „Rudé“ bojové zástavy, ktoré boli v relatívne veľkom množstve prepožičiavané bojovým útvarom a zväzkom ČSĽA v rokoch 1952 – 1989, sa tak vo viacerých ohľadoch stali fenoménom svojej doby.

Jednotný vzor týchto bojových zástav bol de facto zavedený v máji 1952. Ako už bolo naznačené, ústrednou farbou sa stala červená, symbolizujúca vernosť tým, „ktorí v boji za práva a spravodlivosť pracujúceho ľudu preliali svoju krv a položili svoje životy...“ Doplnená bola zlatými prvkami. Zástavy prepožičiaval dekrétom prezident republiky a odovzdával ich spravidla minister národnej obrany, príp. ním poverený predstaviteľ MNO, najmä bojovým útvarom a zväzkom, ale rovnako aj školám (v duchu rozvíjania bojových tradícií u nových príslušníkov armády), v menšom počte aj tylovým a zabezpečovacím útvarom. Lícnej strane dominovala zlatom lemovaná červená hviezda s levom z malého štátneho znaku, kvôli plastickosti štátneho znaku podšitá bielym flanelom. Nad ňou bolo do polkruhu zlatou lemovkou našité heslo „ZA VLAST – ZA SOCIALISMUS“. Na rubovej strane bol zlatou lemovkou našitý otvorený (úplný) názov útvaru (pokiaľ útvar mal v čase prepožičania aj čestný názov, tak aj ten), ktorý sa počas používania zástavy na verejnosti z dôvodu utajenia prekrýval našitím červenej látky. K menším úpravám vzhľadu došlo po roku 1960, keď hviezdu nahradila husitská pavéza s levom z nového štátneho znaku, heslo „ZA VLAST – ZA SOCIALISMUS“ bolo z kompozičných dôvodov presunuté do spodnej časti a doplnené o zlaté lipové smietky. Išlo o jednotný typ bojovej zástavy, pri ktorej nebol oficiálne rozlišovaný vzor (vz. 52 a vz. 60). Ich výrobu, úpravy a opravy zabezpečoval VHÚ Praha.

Práve v kontexte týchto úprav je veľmi zaujímavé sledovať spletitú cestu bojovej zástavy 60. tankového pluku Československo-sovietskeho priateľstva (60tp ČSSP), ktorá v podstate kopíruje náročné obdobie povojnovej výstavby armády a neskorších reorganizácií ČSĽA, ako aj samotnej jednotky. Pri jej rekonštrukcii zohráva „hlavnú úlohu“ práve neoceniteľný prameň – kmeňový list bojovej zástavy, ktorý je rovnako súčasťou zbierok VHM.

60tp ČSSP používal bojovú zástavu svojich predchodcov – prevzal ju po 60. streleckom pluku ČSSP aj s kmeňovým listom MNO č. 77, ktorý ju zas prevzal od svojho predchodcu – od 31. pešieho pluku ČSSP (31pp). 31pp bola bojová zástava prepožičaná dekrétom prezidenta republiky zo dňa 17. augusta 1953. Veliteľ pluku mjr. Václav Lafek ju prevzal z rúk genmjr. Václava Sadílka, náčelníka štábu veliteľstva 2. vojenského okruhu 23. augusta 1953 vo Vojenskom výcvikovom priestore Libavá. V súvislosti s následnou reorganizáciou a prečíslovaním nástupníckych plukov bola bojová zástava dvakrát upravovaná výmenou listu s názvom útvaru – v roku 1955 a v roku 1958. Zástavu následne používal 60. motostrelecký pluk, ktorého reorganizáciou v septembri 1962 vznikol 60 tp. V roku 1968 došlo k redislokácii útvaru z posádky v Šumperku do Kežmarku a podriadenosť bola presunutá na 14. tankovú divíziu so sídlom veliteľstva v Prešove. Bojová zástava bola teda rovnako prevezená do posádky Kežmarok. V roku 1987 bola na zástave vo VHÚ Praha urobená „výmena plátna, žrde a 3 šnúr“. Vzhľadom na nie veľmi precízne vedené záznamy v kmeňovom liste možno len dedukovať, že boli vymenené oba listy zástavy – rubová kvôli zmene názvu útvaru, lícna kvôli zmene štátneho znaku. 

Predmetná bojová zástava bola do zbierok VHM zaradená v roku 2001 spolu s (pôvodným) kmeňovým listom MNO č. 77 a vyznamenaniami, ktoré boli útvaru udelené: Rad červenej hviezdy č. 1051 so stuhou a radovou knižkou, vyznamenanie Čs. vojnový kríž 1914 – 1918 so stuhou, medaila Za upevňovanie priateľstva v zbrani II. stupňa so stuhou a preukazom o prepožičaní medaile a pamätná medaila k 30. výročiu oslobodenia Československa Sovietskou armádou.


Použitá literatúra:
VHM – Mo Piešťany, Zbierka č. XVI – Bojové zástavy, štandardy, vlajky, BZ 29, Zástava 60. tankový pluk Československo-sovietskeho priateľstva, katalogizačný záznam.
VHM – Mo Piešťany, Zbierka č. XVI – Bojové zástavy, štandardy, vlajky, BZ 29, Zástava 60. tankový pluk Československo-sovietskeho priateľstva, Kmeňový list MNO č. 77.
KRÁTKY, Karel. Zástavy a bojová tradice. In: Lidová armáda, 1957, roč. 7, č. 8, s. 473-478.
JURKOVÁ, Viera. Bojové zástavy vojenských učilíšť v zbierkach Vojenského historického múzea. In: Vojenská história,. 2023, roč. 27, č. 4, s. 123-160. ISSN 1335-3314.
LICHNER, Ján a kol. V službách vlasti, demokracie a mieru. 15 rokov Ozbrojených síl Slovenskej republiky 1993 – 2008. Bratislava : Magnet Press Slovakia, 2008, 302 s. ISBN 978-80-89169-14-6.
ŠTAIGL, Jan – MINAŘÍK, Pavel. Dislokácia a krycie čísla jednotiek, útvarov a zariadení čs. armády a vojsk ministerstva vnútra na Slovensku 1945 – 1992. Bratislava : Vojenský historický ústav, 2014, 495 s. ISBN 978-80-89523-30-6.

Text / foto: PhDr. Viera Jurková, VHÚ - VHM

Fotogaléria

Návrat na začiatok stránky