Pamätné tabule zo steny padlých v Afganistane

Nie všetci vojaci sa zo zahraničných misií vrátia domov v poriadku. Žiaľ, svoju smrť našli pri plnení úloh v rámci operácie International Security Assistance Force (ISAF), do ktorej sa Slovenská republika zapojila v roku 2002, aj niekoľkí príslušníci našich ozbrojených síl. Vojenská misia ISAF bola vytvorená 20. decembra 2001 na základe rezolúcie Bezpečnostnej rady OSN č. 1386, ktorej cieľom bolo vytvorenie bezpečného a stabilného prostredia v Kábule, hlavnom meste Afganistanu, a tým aj umožnenie vytvorenia tzv. Dočasnej afganskej vlády vedenej Hamidom Karzaiom. Postupne sa však mandát ISAF rozšíril na celú krajinu a v zmysle všetkých relevantných rezolúcií Bezpečnostnej rady OSN vykonávali zložky ISAF spolu so zložkami afganských bezpečnostných síl operácie na zabezpečenie bezpečnosti a stability v rámci celej krajiny. Slovenská republika sa hlásila k úsiliu širšieho spoločenstva o stabilizáciu Afganskej islamskej republiky a spolu so spojencami aj k boju proti terorizmu.
V roku 2011 bol prvýkrát v histórii samostatnej republiky nasadený na plnenie úloh v rámci špeciálnych operácií v misii ISAF v Afganistane aj 5. pluk špeciálneho určenia. Po troch polročných rotáciách Skupiny špeciálneho určenia SOTU (Special Operation Task Unit) bolo ich pôsobenie úspešne ukončené. Jednotky týchto elitných vojakov sa zameriavali predovšetkým na špeciálny prieskum, pozostávajúci najmä z priameho pozorovania cieľa na nepriateľskom, ťažko prístupnom alebo politicky nestabilnom území. Vykonávali však aj úderné akcie, ako aj samotný výcvik vlastných príslušníkov v týchto činnostiach. V máji 2012 získali vojaci 5. pluku informácie, ktoré viedli k následnému zadržaniu jedného z vyšších poľných veliteľov Talibanu, ktorý organizoval útoky na vojakov afganskej armády a plánoval únosy vojakov misie ISAF.
Príslušníkmi 5-člennej elitnej skupiny vojakov, ktorá do Afganistanu odišla v novembri 2013, boli aj nadporučík Ing. Edmund Makovník, ktorý 10 rokov slúžil ako predsunutý letecký navádzač (Forward Air Controller – FAC) a zúčastnil sa dvoch zahraničných misií, a rotný Patrik Fraštia, ktorý pôsobil v jednotke 12 rokov vo funkcii bojového zdravotníka (Combat medic). Cieľom skupiny bolo po logistickej stránke zabezpečiť príchod hlavných síl – 78 príslušníkov 5. pluku špeciálneho určenia k 1. januáru 2014. Ich misia sa mala skončiť v júni 2014, žiaľ, skončila predčasne ich smrťou po atentáte 27. decembra 2013. Zabil ich výbuch civilného auta, ktoré bolo naložené trhavinou v husto zastavanej časti Kábulu, mimo vojenskej základne spojeneckých síl. Obete sedeli v prvom aute vojenského konvoja. Išlo o bežný konvoj na zabezpečenie dodávok a prevozu osôb medzi dvoma kempami na rušnom hlavnom ťahu medzi mestami Kábul a Jalalabad. Útok si okrem obetí na životoch vyžiadal aj šiestich zranených civilistov z radov miestnych Afgancov. K incidentu sa prostredníctvom oficiálneho stanoviska prihlásilo militantné hnutie Taliban, bojujúce proti ústrednej vláde v Kábule a prítomnosti zahraničných vojsk v Afganistane. Ich telá boli prevezené vládnym špeciálom a následne pochované doma na Slovensku. In memoriam boli obaja vojaci ministrom obrany SR Martinom Glváčom povýšení do hodnosti rotmajster a kapitán.
Predmetné pamätné tabule boli vyrobené z lešteného mramoru bielosivej farby a umiestnené na vojenskej základni na kábulskom letisku Hamida Karzaiho. Po ukončení pôsobenia vojakov v Afganistane boli prevezené na Slovensko a venované do zbierok VHM, kam boli zaradené v roku 2023.
Použitá literatúra:
VHM – Mo Piešťany, Zbierka č. XIX – Rôzny múzejný materiál, RMM 415, Tabuľa pamätná zo steny padlých (1LT EDMUND MAKOVNÍK), katalogizačný záznam.
VHM – Mo Piešťany, Zbierka č. XIX – Rôzny múzejný materiál, RMM 416, Tabuľa pamätná zo steny padlých (SSG PATRIK FRAŠTIA), katalogizačný záznam.
Smrť dvoch slovenských vojakov v Afganistane [online]. [cit. 2024-05-09]. Dostupné z: https://www.milost.sk/logos/clanok/smrt-dvoch-slovenskych-vojakov-v-afganistane
ISAF (Afganistan) – International Security Assistance Force [online]. OS SR [cit. 2024-05-09]. Dostupné z: https://ossr.vksoft.eu/misie/isaf/
Návrh na vyslanie príslušníkov ozbrojených síl Slovenskej republiky do vojenskej operácie ISAF v Afganistane a na zmenu mandátu príslušníkov ozbrojených síl Slovenskej republiky v tejto vojenskej operácii, č. SEOPMVL-49-153/2010 [online]. [cit. 2024-05-09]. Dostupné z: https://www.nrsr.sk/web/Dynamic/DocumentPreview.aspx?DocID=348218
TOMÁŠEKOVÁ, Lenka. Ozbrojené sily Slovenskej republiky a vojenská operácia ISAF. In: Vojenské rozhledy, 2015, roč. 24 (56), č. 2, s. 131 – 137. ISSN 1210-3292.
DROTÁR, Matej – SAMSON, Ivo. Afganistan: výzvy 2014. In: Obrana. Mesačník MO SR, 2014, roč. 22, č. 2, s. 4 – 5. ISSN 1336-1910.
JOŠČÁK, Martin – ĎURKECH, Boris. Zhodnotenie priebehu aliančnej misie v Afganistane z politického hľadiska. In: Kultura Bezpieczeństwa. Nauka – Praktyka – Refleksje. 2017, č. 27, s. 115 – 138. ISSN 2299-4033.
Text: PhDr. Viera Jurková, VHÚ – VHM Piešťany
Foto: VHÚ – VHM Piešťany