Preskočiť na hlavný obsah Preskočiť na bočnú lištu

Starožitná plechová dóza Hygiama

Aktualizované:
Starožitná plechová dóza Hygiama
Starožitná plechová dóza Hygiama
Starožitná plechová dóza značená Dr. Theinhardt´s Nährmittelgeschäft (G.m.b.H.) Cannstatt i Württbrg (Baden-Württemberg) bola určená na distribúciu a uskladnenie tabliet známych pod názvom Hygiama. Nádoba odkazuje na spôsob skladovania a predaja potravín, ako aj farmaceutických výrobkov na začiatku minulého storočia v Nemeckom cisárstve. Na dóze chýba pôvodná papierová etiketa, ktorej fragment je stále viditeľný na jednodielnom veku nádoby. 

Potravinárska spoločnosť Dr. Theinhardt pôsobila v období rokov 1894 – 1923 v Cannstatte (dnešnej miestnej časti Stuttgartu Bad Cannstadt) a zameriavala sa na predaj čokolády. Jedným z produktov bola Hygiama ako doplnok stravy vyrobený z pšeničnej múky, kondenzovaného mlieka a kakaa. Presnejšie, zloženie tohto produktu pozostávalo viac než z polovice z rozpustných sacharidov, z albumínu (proteínu krvnej plazmy), soli a nerozpustných sacharidov. Leták v časopise Good Health z augusta 1909 ho opisuje ako tonikum bohaté na rozpustné sacharidy, ľahko asimilovateľné bielkoviny, tuky a minerálne soli.  Podľa dobových letákov mala Hygiama výrazne vyššiu výživovú hodnotu ako klasické mlieko. Reklamy zo začiatku 20. storočia odkazujú na využiteľnosť tohto doplnku stravy napríklad počas expedícií v nemeckej východnej Afrike alebo priamo v tamojších liečebných zariadeniach Bukoba, Daressalem, Tanga a Ljodi. Množstvo dobových reklám hovorí o tabletách Hygiama aj ako vynikajúcom doplnku pre turistov. V prípade niektorých ochorení sa dokonca odporúčala ako ľahšie stráviteľná náhrada klasickej stravy. Zaužívaným sloganom výrobku bolo prirovnanie tablety k rytierovi v lesklom brnení – „Retter in der Not“. Reklamy zároveň odkazovali na dostupnosť výrobku Hygiama v lekárňach, drogériách, športových a expedičných obchodoch. Výživový doplnok Hygiama bol predávaný ako zdroj energie. Hoci sa jednalo o komerčný výrobok, užívali ho aj vojaci (ťažko povedať či centrálne expedovaný). S najväčšou pravdepodobnosťou bol dostupný a využívaný v nemeckej cisárskej armáde.

V múzejnej zbierke č. XVIII – Proviantný materiál VHÚ – Vojenského historického múzea Piešťany sa nachádzajú dva kusy plechových dóz prostriedku Hygiama Dr. Theinhardt, ktoré boli získané formou daru v októbri 2021. Obe dózy sú v autentickom stave bez zachovalej papierovej etikety. Zaujímavosťou je, že boli vyhotovené so sivým náterom, ktorý odkazuje práve na využitie pre armádne účely. Bez etikety je ťažko určiť presný obsah nádoby (tablety, alebo prášok) – v každom prípade možno tvrdiť, že sa jednalo o obsah prostriedku pod názvom HYGIAMA. Dózy z lisovaného plechu nejavia známky výrazného mechanického poškodenia – v priebehu niekoľkých desiatok rokov sa pravdepodobne využívali ako skladovacie nádoby na drobné predmety. Veko oboch nádob je veľmi kompaktné. Na veku a v spodnej časti nádoby sa nachádza mierna korózia. Vnútro nádob je viditeľne cínované a je značne mechanicky opotrebené. Menšia dóza z lisovaného plechu s objemom 2,5 dcl má rozmery 10,5 x 7,5 cm. Druhá dóza s nápisom „HYGIAMA“ na veku má rozmery 13 x 7,7 cm a objem približne 3 dcl. Odhadovaný vek týchto dóz je minimálne 100 rokov, a tak sú momentálne, spolu s poľnými fľašami z 1. svetovej vojny, jedny z najstarších zbierkových predmetov v zbierke Proviantný materiál. 

Zdroje:

Hygiama-Tabletten. In: Militär Wochenblatt, roč. 112, 1927, č. 9, s. 1. 
Advertisement, Questions & Answers. In Good Health, roč. 7, č. 8, s.247. SIMPKIN, MARSHALL, HAMLITON, KENT, & CO., LTD., [online]. [cit. 2021-11-25].
Dostupné na internete: https://documents.adventistarchives.org/Periodicals/GHB/GHB19090801-V07-08.pdf 
Theinhardts Hygiama in Academic Lexikon.de [online]. [cit. 2022-12-16].
Dostupné na internete: https://konversations_lexikon.de-academic.com/73732/Theinhardts
ZIPPERER, Paul. The manufacture od Chocolate and other cacao preparations. Berlin – London – New York : Verlag von M. Krayn, E.& F. N. Spon, Spon & Chamberlain, 1915, s. 312. 
VHÚ – VHM Piešťany, Mo Piešťany, Kniha prírastkov VHM Piešťany, Mo Piešťany za rok 2021.

Text/foto: Mgr. Jerguš Váry, VHÚ–VHM

Fotogaléria

Aktualizované:
Vypublikované:
Návrat na začiatok stránky