Preskočiť na hlavný obsah Preskočiť na bočnú lištu
Publikácie

Štefan Jurech

Aktualizované:
Štefan Jurech
Štefan Jurech
ČAPLOVIČ, Miloslav – STANOVÁ, Mária, eds.: Štefan Jurech 1898 – 1945. Zborník príspevkov z odborného seminára k 110. výročiu narodenia generála Štefana Jurecha.
 
Bratislava – Trenčín : Vojenský historický ústav – Veliteľstvo pozemných síl OS SR, 2008, 152 s., ISBN 978-80-969375-6-1
Štefan Jurech (pdf, 107.43 MB)
Príspevky slovenských historikov v zborníku predstavujú v svojej nadväznosti doteraz najkomplexnejší a historicky najobjektívnejší obraz významnej osobnosti vojenských dejín Slovenska prvej polovice 20. storočia. Prehľadne mapujú, rekonštruujú a hodnotia život a činnosť generála Štefana Jurecha od jeho narodenia až po flossenbürské popravisko. Autori opisujú a dokumentujú peripetie dôstojníka troch armád, jeho vlastenecké a antifašistické postoje, vojenské odborné kvality, a tiež ľudský rozmer jeho osobnosti, nezabúdajúc ani na jeho rozporuplné stránky. Jednotlivé príspevky približujú pôsobenie Štefana Jurecha v službách Československej brannej moci v rokoch 1918 – 1939 (M. Čaplovič), v slovenskej armáde v rokoch 1939 – 1944 (P. Šumichrast), na východnom fronte ako veliteľa Rýchlej divízie (J. Bystrický), po vypuknutí SNP až po poslednú archívnu stopu (P. Švanda). Záverečný príspevok poukazuje na využitie odkazu generála v národných a vojenských tradíciách Ozbrojených síl SR (I. Purdek). Zborník obsahuje obrazovú prílohu z vojenského a tiež súkromného života Štefana Jurecha, výber z archívnych dokumentov a obrazovú dokumentáciu z pietneho aktu a odborného seminára.
Aktualizované:
Vypublikované:
Návrat na začiatok stránky