14. ročník podujatia Deň ozbrojených zložiek a záchranných systémov s deťmi

1.
12.09.2022

Po dvojročnej odmlke sa v sobotu 10. septembra 2022 v priestoroch Vojenského historického múzea v Piešťanoch konal 14. ročník Dňa ozbrojených zložiek a záchranných systémov s deťmi. Záštitu nad týmto podujatím, na prípravách ktorého participovali Vojenský historický ústav a Mesto Piešťany, prevzali minister obrany SR Jaroslav Naď a primátor mesta Peter Jančovič.

Podujatie slávnostne otvoril prelet lietadla L-410, po ktorom nasledovali príhovory ministra obrany SR, poslanca NR SR Marcela Mihálika, primátora mesta Piešťany a ďalších vzácnych hostí. Nechýbali ani divácky atraktívne zoskoky padákových odborníkov letectva, program Čestnej stráže Ozbrojených síl SR, koncert Vojenskej hudby OS SR, ukážky práce služobnej hipológie zabezpečený odborom hipológie a kynológie Prezídia PZ SR, ďalej ukážky vyhľadávania omamno-psychotropných látok kynológmi z Colného úradu a ukážky práce Ústavu na výkon trestu odňatia slobody a Ústavu na výkon väzby Leopoldov a Hasičského a záchranného zboru Piešťany.

Pre návštevníkov bol od rána pripravený bohatý program. Okrem sprístupnenia samotných stálych expozícií VHM si pre nich svoje prezentačné stánky pripravili aj Múzeum Slovenského národného povstania a Vojenského športového centra Dukla Banská Bystrica. Prezentáciu rezortu obrany a Ozbrojených síl SR zabezpečili príslušníci Personálneho úradu SR - Regrutačnej skupiny Trenčín. Svoju činnosť návštevníkom predstavili aj príslušníci Vojenskej polície Trenčín, Finančnej a colnej správy, Okresného riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru v Piešťanoch, Kontrolné chemické laboratórium Civilnej ochrany z Nitry. Svoju výzbroj, výstroj a činnosť návštevníkom ďalej priblížili aj Okresné riaditeľstvo Policajného zboru SR v Piešťanoch a Mestská polícia Piešťany. Do prezentácie svojej činnosti sa zapojili aj občianske združenia Dobrovoľná civilná ochrana, ktorá sa zamerala na predlekársku prvú pomoc. Občianske a spotrebiteľské družstvo Bývajme bezpečne sa zas venovalo bezpečnému bývaniu. Klub vojenskej histórie Československej ľudovej armády z Piešťan, s ktorým VHM dlhodobo spolupracuje pri popularizovaní vojenských dejín Slovenska, formou dočasných výstaviek predstavil rádiové prijímače z obdobia studenej vojny, informačnú a raketovú elektroniku, leteckú výstroj a ručné palné zbrane používané po roku 1945. Pre najmenších priateľov vojenskej minulosti Slovenska boli okrem iného pripravené aj rôzne súťaže, atrakcie či maľovanie na tvár.

Súčasťou podujatia bolo aj slávnostné odhalenie pamätnej tabule ministrom obrany SR, ktorá pripomína osem odvážnych letcov, príslušníkov leteckého pluku Vzdušných zbraní, ktorí 7. júna 1939 odleteli z piešťanského letiska do Poľska s úmyslom zapojiť sa do rodiaceho sa československého zahraničného odboja. Spolu s ňou boli slávnostné odhalené aj dve stély venované generálmajorovi in memoriam Ottovi Smikovi a letcom pôsobiacim v čs. zahraničnom a domácom odboji v rokoch 1939 - 1945. Autorom týchto pamätníkov je akademický sochár Peter Mészároš.

V popoludňajších hodinách bola súčasťou programu aj projekcia filmu - špeciálna predpremiéra filmu režiséra Tomáša Bojara „Let domov“, ktorý rozprával príbeh dvoch československých letcov RAF Františka Fajtla a Filipa Jánskeho. Dokumentárny film, ktorý je tvorený výhradne z dobových filmových záberov, vznikol s finančnou podporou rezortu obrany a pod záštitou ministra obrany SR Jaroslava Naďa. Film sa dostane do kín v októbri 2022.

Veľmi nás teší, že aj tento ročník podujatia mal veľký úspech, čo potvrdzuje aj obrovská návštevnosť. Okrem vyše päťtisíc návštevníkov – priaznivcov a milovníkov slovenskej vojenskej histórie i súčasných ozbrojených síl a záchranných zložiek – nás svojou návštevou poctili aj významné osobnosti kultúrneho, spoločenského i politického života: minister vnútra SR Roman Mikulec, zástupca náčelníka Generálneho štábu OS SR genpor. Ľubomír Svoboda, riaditeľ VŠC Dukla pplk. Matej Tóth, zástupcovia rezortu obrany, ale aj poslanci Národnej rady SR a ďalší reprezentanti štátnej správy i miestnej samosprávy.

Sme presvedčení, že toto podujatie, ktoré je založené na spoločnej propagácii činnosti jednotlivých zložiek ministerstva obrany, ozbrojených zložiek a záchranných systémov, pútavou a zábavnou formou zaujalo všetky generácie našich návštevníkov. Už teraz sa tešíme na prípravu ďalšieho, 15. ročníka Dňa ozbrojených zložiek a záchranných systémov s deťmi.

Autor: PhDr. Viera Jurková VHÚ - VHM
Foto: MO SR – Ivan Kelement, VHÚ