Preskočiť na hlavný obsah Preskočiť na bočnú lištu

22. konferencia Euroatlantickej pracovnej skupiny pre štúdium konfliktov v Sibiu

Aktualizované:
22. CSWG Conference - Sibiu, RO - 5.2023
V dňoch 22. – 26. mája 2023 sa v rumunskom Sibiu uskutočnila 22. konferencia Euroatlantickej pracovnej skupiny pre štúdium konfliktov (ďalej „CSWG“). Jej nosnou témou bolo „Formovanie národov pre konflikt a vojnu. Propaganda, dezinformácie a strategická komunikácia. Dôsledky politiky.“ Konferenciu usporiadali Inštitút obrannej politiky a vojenskej histórie v Bukurešti a Inštitút strategických a vojnových štúdií Dánskej Akadémie obrany v Kodani.   

Konferencia, ktorá sa konala v priestoroch Akadémie pozemných síl „Nicolae Balcescu" v Sibiu, sa začala nástupom frekventantov „Akadémie“ a slávnostným otvorením za účasti riaditeľov oboch organizátorských inštitúcií, ako aj vystúpením  generálneho riaditeľa konzorcia Partnerstva za mier Raphaela E. Perla a zástupcu náčelníka rumunského generálneho štábu, generálporučíka Iuliana Berdilu.  

Na konferencii sa zúčastnili vojenskí historici a vojenskí experti z 20 štátov, ktorí počas dvoch konferenčných dní prezentovali dovedna 26 odborných príspevkov v rámci siedmych tematických panelov. Hlavným cieľom konferencie bolo v historických súvislostiach prezentovať zložitú problematiku propagandy, informačnej a hybridnej vojny. V jednom zo záverov bolo konštatované, že štáty kládli vo vojnových konfliktoch, ktoré sa odohrali  v 20. storočí, stále väčší dôraz na propagandu. Referujúci sa zhodli, že vojny sa nevyhrávajú len na bojovom poli, ale taktiež v zázemí. Rovnako rezonovala zhoda, že na nepriateľskú propagandu nestačí len reagovať, ale je dôležité jej predchádzať a byť v tom osobitne aktívny. Dezinformačné výklady naprieč vojnovými konfliktami sa za posledných 100 rokov opakujú, s cieľom zneistiť a všeobecne polarizovať verejnú diskusiu druhej strany. Aktuálnosť témy konferencie podčiarkla aj súčasná ruská vojenská agresia voči Ukrajine.    

V obsahu odborných príspevkov vojenských historikov a vojenských expertov sa pozornosť upriamila na kľúčové vojensko-politické medzníky 20. a 21. storočia, počnúc Veľkou vojnou 1914-1918, druhou svetovou vojnou 1939-1945, cez obdobie studenej vojny v rozdelenom bipolárnom svete, ako aj nedávnu minulosť a horúcu súčasnosť na Európskom kontinente. 

Na konferencii vystúpili aj dvaja kolegovia z pražského Vojenského historického ústavu. Prokop Tomek sa vo svojom príspevku venoval „Stratégiam a nástrojom československej exilovej propagandy po útoku na Reinharda Heydricha“ a vojenský historik Petr Janoušek sa zameral na „Strach, ako základ vojenskej propagandy v Československu na konci studenej vojny“. S problematikou „Obraz nepriateľa na Slovensku v rokoch druhej svetovej vojny“, vystúpili zástupcovia Vojenského historického ústavu Bratislava, Matej Medvecký a Miloslav Čaplovič. Vo svojom príspevku popísali štruktúru a kľúčové naratívne prvky slovenského propagandistického filmu z roku 1942  „Od Tatier po Azovské more“.

Prítomní ukrajinskí vojenskí experti okrem iného vo svojich vystúpeniach konštatovali, že jedným zo súčasných cieľov Ruska je podkopať západnú podporu Ukrajiny. S účastníkmi konferencie sa zhodli na tom, že do ruského propagandistického arzenálu patrí tiež snaha vyvolať nezáujem o konflikt na Ukrajine, ktorý vyústi v neutrálny postoj ku konfliktu. Sociálne siete sú v tomto ohľade mimoriadne silným nástrojom. 

Účastníci 22. konferencie  Euroatlantickej pracovnej skupiny pre štúdium konfliktov absolvovali v rámci kultúrno-historickej časti programu prehliadku historického župného mesta Sibiu (európske hlavné mesto kultúry 2007), návštevu Sighişoari, ktorej historické centrum bolo v roku 1999 zapísané do svetového kultúrneho dedičstva UNESCO, ako aj obce Biertan, ktorá je jednou z najdôležitejších saských dedín s opevneným kostolom v Transylvánii. Opevnený kostol v obci, zapísaný od roku 1993 do svetového kultúrneho dedičstva UNESCO,  bol v rokoch 1572 až 1867 sídlom tamojšieho evanjelického biskupa.  

Text: plk. Miloslav Čaplovič
Foto: VHÚ, CSWG
 

Fotogaléria

Aktualizované:
Vypublikované:
Návrat na začiatok stránky