Kovová osemcípa hviezda z vojnového cintorína v obci Hostovice

Vojnový cintorín sa nachádza v juhozápadnej časti areálu obecného (civilného) cintorína, asi 120 m južne od miestneho gréckokatolíckeho chrámu Ochrany Presvätej Bohorodičky a asi 150 m východne od štátnej cesty č. 567, na vyvýšenine východne od obce. Vznikol ešte počas prvej svetovej vojny, pravdepodobne v roku 1917, ale pochovávanie obetí na ňom pokračovalo aj po vzniku Československa. Posledný úradný záznam o pochovávaní na tomto cintoríne je z 13. apríla 1923, keď tu boli uložené ostatky dvoch neznámych vojakov. Zároveň bol cintorín upravený podľa nariadenia MNO č. j. 650590 Definitívní úprava válečních hřbitovů na bojištích Karpatských z 21. apríla 1920. V súlade s týmto dokumentom a vzhľadom na to, že väčšina pochovaných bola známa, bol cintorín ponechaný v pôvodnom stave. Jednotlivé hroby boli upravené podľa jednotného vzoru vydaného MNO a označené boli kovovými hviezdicami, ktoré boli jednak trvácnejšie a odolnejšie voči poveternostným vplyvom, ale rovnako boli nábožensky neutrálnejšie (oproti krížom, ktoré sa spájajú s kresťanstvom, pričom pri neznámych vojakoch nebolo známe ich vierovyznanie).
V medzivojnovom období starostlivosť o cintorín zabezpečovala žandárska stanica v Pčolinom. Po 2. svetovej vojne však začal objekt chátrať a takmer zanikol. S obnovou hrobov sa začalo v roku 2007 – horné rady hrobov boli identifikovateľné len pomocou kovových hviezdic. Tie boli v roku 2008 odstránené z dôvodu uľahčenia kosenia traktorom. V rokoch 2011 – 2014 došlo k sanácii a obnove cintorína dobrovoľníkmi z Klubu vojenskej histórie Beskydy v spolupráci s miestnou samosprávou. Postupne boli obnovené hrobové polia podľa historického náčrtu. V strede cintorína bol umiestnený provizórny kríž. V roku 2014 bola ukončená úprava vojnových hrobov. Taktiež boli vystavané kamenné chodníky, osadené drevené kríže a vybudovaný centrálny pamätník v podobe jednoramenného dreveného kríža osadeného do podstavca. Celý areál vojnového cintorína bol ohradený dreveným oplotením.
Cintorín má pôdorys v tvare obdĺžnika s rozmermi 20 x 36 m. Pozostáva zo 47 vojnových hrobov, z ktorých je 25 hrobov jednotlivých, 18 spoločných a 4 hromadné. Hroby sú aj presne identifikované (len osem vojakov je neznámych, z toho jeden bol ruský vojak) a sú usporiadané v štyroch radoch. Svoj odpočinok tu našlo 112 vojakov, väčšinou príslušníkov rakúsko-uhorskej armády, ktorí zomreli v miestnej vojenskej poľnej nemocnici.
Vojnový cintorín v obci Hostovice je dielom neznámeho architekta a bol navrhnutý na zaradenie medzi Národné kultúrne pamiatky. Označenie vojnového hrobu je vyrobené z kovu a tvorí ho plechová osemcípa hviezda (s priemerom 311 mm), pričom ôsmy cíp je spojený s kovovým kolíkom, určeným na zapichnutie do zeme. Kolík je vyrobený z pásoviny, ku hviezdici je prinitovaný dvoma nitmi.
Text / foto: Mgr. Viera Jurková, VHÚ-VHM
Použité pramene a literatúra:
DROBŇÁK, Martin - KORBA, Matúš - TURIK, Radoslav: Cintoríny prvej svetovej vojny v Karpatoch. Humenné : Redos, 2007, 86 s. ISBN 978-80-969233-3-5.
BURAĽ, Miroslav - DROBŇÁK, Martin - KORBA, Matúš - TURIK, Radoslav: Mementá prvej svetovej vojny II. Humenné : Redos, 2009, 100 s. ISBN 978-80-969233-3-5.
VHA, f. VHC, šk. 56, okres Snina
VHA, f. ZVV, Vojenské hroby a cintoríny
https://www.hostovice.sk/--29-19-vojnovy-cintorin