Preskočiť na hlavný obsah Preskočiť na bočnú lištu

Legendarium 2024 – dobrodružná výprava aj v priestoroch VHM vo Svidníku

Vypublikované:
Legendarium 2024 – dobrodružná výprava aj v priestoroch VHM vo Svidníku
Legendarium 2024 – dobrodružná výprava aj v priestoroch VHM vo Svidníku

Múzejné pracovisko Vojenského historického ústavu vo Svidníku sa v termíne od 14. júna 2024 do 8. septembra 2024 zapojí už do deviateho ročníka projektu Legendarium. 

Do projektu Krajskej organizácie cestovného ruchu Severovýchod Slovenska sú zapojené viaceré zariadenia pôsobiace v oblasti kultúry a cestovného ruchu. Projekt zábavnou formou približuje rodinám s deťmi zaujímavé miesta Prešovského samosprávneho kraja. 

Najmenší návštevníci zapojení do projektu sa majú možnosť prostredníctvom legendárnych hrdinov zoznámiť s významnými historickými miestami i múzeami regiónu, za ktorými sa ukrýva množstvo zaujímavých a častokrát aj tajuplných príbehov. Na približne 80 kontaktných miestach Prešovského samosprávneho kraja zapojených do projektu, si môžu vyžiadať brožúrku s názvom Legendarium – dobrodružná výprava. Prostredníctvom nej môžu spoznať príbehy a získať informácie súvisiace so 17 zaujímavými a atraktívnymi prírodnými i historickými lokalitami severovýchodného Slovenska. Brožúrka slúži aj na zbieranie pečiatok, a súťažných nálepiek spolu s ústrižkami, ktoré sú rozmiestnené v rámci týchto lokalít. 

Ako v uplynulých ročníkoch má projekt súťažný charakter: čím viac nálepiek a pečiatok deti získajú, tým väčšiu šancu majú vyhrať hodnotné ceny v záverečnom žrebovaní. Spolu môžu nazbierať až 15 nálepiek (14 v rámci štandardných lokalít a jednu spoločnú nálepku s názvom Výprava na jednom z troch Legendarium rozprávkových chodníkoch) a 40 pečiatok. To znamená, že meno každého jedného súťažiaceho sa môže vo veľkom záverečnom žrebovaní objaviť maximálne na 55 lístkoch. Novinkou je možnosť hľadať priamo v rámci jednotlivých lokalít aj odpovede na rôzne zábavné úlohy, pričom po ich vyriešení sa môžu deti zapojiť do extra žrebovania o legendárnu cenu pre celú rodinu. V priestoroch Centrálnej expozície Vojenského historického ústavu – Múzejného oddelenia Svidník Vojenského historického múzea (ďalej „VHÚ – Mo Svidník VHM“) a Vyhliadkovej veže na Dukle zažijú deti dobrodružstvo s legendárnym hrdinom – statočným kuchárom Vasiľom, ktorý to v časoch vojny nemal ľahké. Musel navariť a prepraviť jedlo pre vyčerpaných i hladných vojakov bojujúcich v regióne pod Duklou. Často pritom preukázal veľkú odvahu a šikovnosť. Aj vďaka jeho vynaliezavosti sa našim vojakom bojovalo o čosi ľahšie. Najmä vtedy, keď si vlasy prečesali Vasiľovým vynálezom. Deti sa prostredníctvom tohto príbehu dozvedia zaujímavé informácie o miestach bojov druhej svetovej vojny a ich hrdinoch vo Svidníku a jeho okolí. Pri návšteve Centrálnej expozície VHÚ – Mo Svidník VHM a Vyhliadkovej veže na Dukle si môžu návštevníci vyžiadať brožúrku a pridať si do svojej súťažnej zbierky pečiatku Údolie smrti. Okrem toho sa pri pozornej prehliadke svidníckej expozície môžu dopátrať aj k správnej odpovedi na jednu z otázok položených v rámci zábavných úloh. Napokon v lokalite Kaštielik Mestisko, nachádzajúcej sa medzi obcami Mestisko a Hrabovčík, si môžu nájsť a do brožúrky nalepiť nálepku Vojak Vasiľ spolu so súťažným ústrižkom.                    

Text: VHÚ
Foto: VHÚ

Fotogaléria

Návrat na začiatok stránky