Preskočiť na hlavný obsah Preskočiť na bočnú lištu

85. výročie úletu slovenských letcov do Poľska

Aktualizované:
Letisko Piešťany jun 1939
Letisko Piešťany jun 1939
7. júna 2024 si pripomíname 85. výročie prvého významného prejavu odporu príslušníkov slovenského letectva proti nedemokratickému režimu panujúcemu na Slovensku – úlet ôsmich letcov slovenského vojenského letectva z Piešťan do Poľska.

7. júna 1939 odletelo z piešťanského letiska do Poľska osem príslušníkov leteckého pluku slovenského letectva s úmyslom zapojiť sa do rodiaceho sa čs. zahraničného odboja. Konkrétne v troch lietadlách Letov Š-328 a v jednom Ab-101 odleteli z Piešťan do Poľska čat. ď. sl. František Knotek, čat. ď. sl. Ľudovít Ivanič, des. ď. sl. Imrich Gablech, des. prez. sl. Ján Lazar, des. Josef Řehák, des. prez. sl. Jozef Kaňa, des. prez. sl. Jozef Hrala a slob. prez. sl. Karol Valach.

Po prílete do Poľska sa pridali k bývalým druhom z čs. letectva, aby bojovali na vojnovom nebi v neľútostnej vojne proti najhroznejšiemu nepriateľovi – nacistickému Nemecku a jeho spojencom. Bohužiaľ, dvojici z nich sa nepodarilo vrátiť do oslobodenej vlasti a na jej oltár položili najväčšiu obeť – vlastný život.

Sgt. K. Valach zahynul 23. júna 1941 v skorých ranných hodinách ako člen posádky bombardéra Vickers Wellington Mk.IC T2990 (KX-T) 311. čs. bombardovacej perute britského Kráľovského letectva. Stroj zostrelený nemeckým nočným stíhačom dopadol na pozemok rodiny C. van Eetena, cca 100 m od vodného kanálu spájajúceho Oudkarspel a Kolhorn, v katastri obce Nieuwe Niedorp. Všetci príslušníci posádky zahynuli. Svoj večný sen spí na vojenskom cintoríne Bergen-op-Zoom na juhu Holandska.

F/Sgt J. Hrala zahynul 13. októbra 1942 pri leteckej havárii bombardéra Vickers Wellington Mk.IC Z8854 (KX-V) 27. OTU britského Kráľovského letectva v lokalite Watery Lane neďaleko obce Scropton. Svoj večný sen spí na cintoríne St. Paul Churchyard v Scroptone.

Text: VHÚ
Foto: VHÚ – VHA, VÚA – VHA Praha, VA CR MO SR Trnava, zbierka J. Rajlicha

Fotogaléria

Aktualizované:
Vypublikované:
Návrat na začiatok stránky