Preskočiť na hlavný obsah Preskočiť na bočnú lištu

Blúza rovnošaty Ľudových milícií

Aktualizované:
Blúza rovnošaty Ľudových milícií
Blúza rovnošaty Ľudových milícií
Medzi najkontroverznejšie symboly minulého režimu jednoznačne patrila „ozbrojená päsť robotníckej triedy“ – robotnícke bojové jednotky nazývané Ľudové milície („ĽM“). Pôvodne vznikli ako ochrana tovární pred reakčnými buržoáznymi silami, v konečnom dôsledku sa z nich však stali ozbrojené zložky Komunistickej strany Československa („KSČ“), ktoré stranu chránili vyše 40 rokov. Za dátum ich vzniku sa vo všeobecnosti považuje 21. február 1948, keď pri príprave komunistického prevratu Ústredný výbor KSČ rozhodol o ich zrode. Najmasívnejšie nasadenie ĽM bolo v období spontánnych protestov medzi 16. až 22. augustom 1969, kedy na ich potlačenie bolo nasadených až 27 000 milicionárov. Koncom osemdesiatych rokov minulého storočia ĽM tvorilo viac ako 80 000 príslušníkov. Rozpustené boli až rozhodnutím Ústredného výboru KSČ 21. novembra 1989.

Aj keď v prípade ĽM nejde o armádnu zložku v pravom zmysle slova, v zbierkovom fonde Vojenského historického múzea v Piešťanoch sa nachádza aj blúza vychádzkovej rovnošaty dôstojníka ĽM, ktorá bola nadobudnutá kúpou ešte v roku 1998. Meno pôvodného vlastníka sa nezachovalo.

Blúza bola súčasťou rovnošaty dôstojníka ĽM zavedenej v 70. rokoch 20. storočia, označovaná ako blúza vz. 70. Odvodená bola od služobnej blúzy vz. 62, používanej v ČSĽA. Ušitá bola zo zmesovej tkaniny vlny a polyesteru tmavomodrej farby a má hmotnosť 910 g. Zapínanie je jednoradové na 4 rovnošatové gombíky so symbolom päťcípej hviezdy, ktoré sú vyrobené zo zliatiny medi a zinku – tombaku, sú morené a natreté bezfarebným matným lakom. Blúzu tvoria  dva predné, dva zadné diely, dva rukávy a golier. Golier je otvorený, ležatý so širšou fazónkou. Na predných dieloch sú našité dve náprsné a dve prestrihnuté bočné vrecká kryté rovnou príklopkou so zapínaním na malý morený rovnošatový gombík. Medzi vrchnými a spodnými vreckami sú zvislo vedené zužujúce záševky. Zadné diely sú stredom zošité a sú bez rozparku. Rukávy sú dvojdielne, rovné, hladké bez manžety. Nad lakťom ľavého rukáva je našitý symbol Ľudových milícií, tvarovaná rukávová nášivka fialovočervenej farby, so zlatisto lemovanými čiernymi písmenami LM nad ktorými je zlatistá päťcípa hviezda. V ramenných švíkoch sú všité úzke náplecníky pri golieri zastrihnuté do špica a zapínané dierkou na malý rovnošatový morený gombík. Blúza je z vnútornej strany podšitá hodvábnou podšívkou tmavomodrej farby. V podšívke predných dielov sú prestrihnuté náprsné vrecká kryté príklopkou a zapínané pútkom na malý gombík. Na ľavom vrecku je našitá nášivka s logom výrobcu – KRAS Brno, so značkami pre údržbu a ošetrovanie a všitou bielou páskou s nápisom Fixace. Z vnútornej strany ľavého vrecka je značenie modrej farby v rade číslami 5 13115/10 433. Pod golierom je prišité pútko na zavesenie. Hodnostné označenie je v podobe dvoch zlatistých pásikov, toho času však značne vyblednutých a veľkej zlatisto lemovanej červenej smaltovanej hviezdy. Označuje hodnosť príslušníka hlavného štábu ĽM. 

Blúza je dekorovaná viacerými vyznamenaniami a odznakmi. Nad príklopkou pravého náprsného vrecka je umiestnený odznak triedny špecialista „Majster“, nad ním odznak absolventa Vojenskej vysokej školy. Vyššie  je pripnutá dvojica odznakov vedľa seba,  odznak „Vzorný milicionář“ a „Čestný odznak LM“  – zlatisto lemovaná červená smaltovaná veľká hviezda, v strede s plastickým obráteným rovnostranným päťuholníkom a podobizňou milicionára, pod ktorou sú zlatisté písmená „LM“. V strede náprsného vrecka je pripevnený odznak „Vzorný strelec LM“ – zlatisto lemovaný červený štít v strede s bielym terčom a v hornom pravom rohu s čiernymi písmenami LM.  Nad chlopňou ľavého náprsného vrecka sú v radoch nad sebou umiestnené stužky 23 vyznamenaní. Na chlopni sú pripnuté pamätné odznaky „Svit“, „Oborový podnik Osinek“ a odznak udeľovaný pri 35. výročí vzniku Kampfgruppen der Arbeiterklasse – nemeckej obdoby ĽM.


Použitá literatúra: 
VHÚ – VHM Piešťany, Zbierka XIV – Výstrojný materiál, VM 953 Blúza Ľudových milícií, dokumentácia k predmetu
BAŠTA, Jiří: Lidové milice 1948 – 1969. Praha : Ústav pro studium totalitních režimů, 2013, 410 s. ISBN 978-80-87211-87-8
BÍLEK, Jiří – PILÁT, Vladimír: Závodní, Dělnické a Lidové milice v Československu. In Historie a vojenství. roč. 44, 1995, č. 3, s. 79-106. ISSN 0018-2583.
NOVÁK, Miroslav a kol. Pevná opora strany. Praha : Naše vojsko, 1982. 259 s. 
PEŠEK, Jan: Ľudové milície na Slovensku 1948 – 1989. In Fragmenty dějin. Sborník prací k šedesátinám Jana Gebharta. Praha : Historický ústav AV ČR, 2006, s. 573-586. ISBN 80-7286- 102-6 
ŠTAIGL, Jan: Ľudové milície na Slovensku od konca 60. rokov do pádu komunistického režimu v roku 1989.  In Vojenská história, roč. 15, 2011, č. 4, s. 79-107. ISSN 1335-3314.

Text / foto : Mgr. Dušan Dzuro, VHÚ-VHM Piešťany

Fotogaléria

Aktualizované:
Vypublikované:
Návrat na začiatok stránky