Generálna konferencia Medzinárodnej rady múzeí v Prahe

Výkonná rada ICOM na svojom 139. zasadnutí v roku 2019 aj z toho dôvodu vybrala Prahu ako hostiteľské mesto 26. generálnej konferencie ICOM. V dňoch 20. – 28. augusta 2022 sa tak v pražskom kongresovom centre zišlo vyše 3000 múzejníkov a muzeológov z celého sveta. Hlavnou témou medzinárodného stretnutia, ktoré zorganizoval český výbor ICOM v spolupráci s Ministerstvom kultúry ČR, bola sila múzeí – The Power of Museums.
Stretnutie prebiehalo vo viacerých líniách a pre účastníkov boli pripravené aj bohaté sprievodné aktivity. Úvodné dni podujatia boli venované štatutárnym schôdzam národných výborov ICOM a medzinárodných výborov ICOM a 92. zasadaniu Poradného výboru ICOM, pre ostatných účastníkov boli pripravené turistické prehliadky Prahy, kurzy varenia a workshop Memory of Nations. Hlavný program sa začal v pondelok otváracím ceremoniálom 26. generálnej konferencie ICOM, po ktorom už nasledovali bloky prednášok: Účel: Múzeá a občianska spoločnosť (hlavná rečníčka M. R. Suaréz z Kolumbie), Udržateľnosť: Múzeá a schopnosť prekonávať krízy (hlavná rečníčka H. F. Nakabuye z Ugandy), Vízie: Múzeá a vedenie (hlavní rečníci L. G. Bunch a Hilary Carty) a Komunikácia: Múzeá a nové technológie (hlavý rečník S. Chan z Austrálie). Hlavné bloky boli sprevádzané zaujímavými a aj emociálne výraznejšími panelovými diskusiami. Popoludňajší program sa niesol v znamení workshopov a tzv. „okrúhlych stolov“, v rámci ktorých boli prediskutované návrhy na zmeny stanov ICOM, Etický kódex ICOM, Rezolúcia ICOM či Strategický plán ICOM 2022 – 2028. V neposlednom rade bolo výsledkom týchto rokovaní aj prijatie novej definície múzea ako spoločného základu pre rozmanitosť múzeí. Súčasťou hlavného programu boli aj tzv. network meetings a ICOM committees meetings, kde sa stretli zástupcovia jednotlivých špecializovaných alebo národných komitétov a výborov ICOM-u. Štvrtkový program sa preniesol do priestorov mimo kongresového centra, kde sa v rámci tzv. off-site meetings stretli špecializované komitéty. Posledné dni konferencie boli venované exkurziám po viac ako 60 inštitúciách v Českej republike.
Organizátori pre účastníkov zabezpečili aj bohatý večerný program: Opening party v Národnom technickom múzeu, Noc múzeí, počas ktorej boli sprístupnené múzeá v centre Prahy či slávnostné odovzdanie vlajky organizátorovi ďalšej generálnej konferencie.
Súčasťou podujatia bol aj Múzejný veľtrh a EXPO Fórum, kde múzeá a partnerské spoločnosti predstavujú svoje technológie a inovácie na poli múzejnej a pamiatkovej ochrany. Významné a miesto medzi nimi mal aj Zväz múzeí Slovenska, kde slovenskí múzejníci oboznamovali svojich zahraničných kolegov o sieti múzeí a ich zameraní, diskutovali o zaujímavostiach i špecifikách slovenského múzejníctva a procesov pri ochrane kultúrneho dedičstva Slovenska. Vojenský historický ústav, ako jedného z nových inštitucionálnych členov Medzinárodnej rady múzeí ICOM, i ako člena Zväzu múzeí na Slovensku, reprezentovala na ICOM Prague 2022 kurátorka Vojenského historického múzea v Piešťanoch, PhDr. Viera Jurková.
Text: PhDr. Viera Jurková
Foto: PhDr. Viera Jurková, ICOM Sk, ZMS