Kniha kráľov. Panovníci v dejinách Slovenska a Slovákov.
Aktualizované: —
Kniha kráľov. Panovníci v dejinách Slovenska a Slovákov.
SEGEŠ, Vladimír a kol.: Kniha kráľov. Panovníci v dejinách Slovenska a Slovákov. 3. dopl. vyd.
Bratislava : Slov. pedagog. nakl., 2006, 301 s., fotogr., ISBN 80-10-01091-X (1. vyd.: 1998, ISBN 80-967862-0-2; 2. vyd.: 2003, ISBN 80-100324-7)
Práca renomovaných autorov z niekoľkých historických pracovísk je súborom vyše 60 portrétov všetkých panovníkov, ktorí vládli na území Slovenska, respektíve v štátnych útvaroch, v ktorých žili Slováci, od Vannia na samom začiatku nášho letopočtu až po posledného habsburského cisára a kráľa Karola v minulom storočí. Niekdajší vládcovia – podobne ako dnešní štátnici či predstavitelia politickej elity – boli a sú osobnosťami tvoriacimi pravidlá správania sa, modelujúcimi rozmanité reakcie a postoje verejnosti, no aj sami vedome alebo nevedome slúžiacimi ako istý spoločenský vzor až ideál. Osudy panovníkov, ale aj nepochybné zásluhy na rozvoji alebo úpadku štátnych útvarov, ich kruté víťazstvá a tragické pády, ich mnohoraké zásahy do existencie všetkých generácií Slovákov pred zánikom stredoeurópskej monarchie a napokon ich účasť na vytváraní profilu dejín nášho národa, stáli dlhý čas mimo zorného uhla slovenského dejepisectva. Aj osobnosti vládcov, v predchádzajúcom období u nás väčšinou zaznávané, sú však neoddeliteľnou súčasťou našich dejín a ich kráľovstvá zasa kráľovstvami našich predkov.
09.05.1271 - V bitke pri Bratislave bolo porazené uhorské vojsko českým kráľom Přemyslom II. Otakarom. Ešte predtým sa Česi zmocnili Devína, Stupavy a Bratislavy, ktorú vyplienili a vypálili.
09.05.1945 - V nočných hodinách 08.05.1945 nacistické Nemecko prijalo bezpodmienečnú kapituláciu. V súvislosti s časovým posunom v ZSSR kapitulácia Nemecka pripadla až na 9. máj. Preto sa aj v Československu až do r. 1990 slávilo víťazstvo nad fašizmom v tento deň.