Preskočiť na hlavný obsah Preskočiť na bočnú lištu

Konferencia vojenských historikov v Kišineve

Aktualizované:
Konferencia vojenských historikov v Kišineve
Konferencia vojenských historikov v Kišineve

V dňoch 2. – 6. júna 2025 sa v hlavnom meste Moldavska, Kišineve, uskutočnil 24. ročník medzinárodnej vedeckej konferencie vojenských historikov a vojenských expertov pod hlavičkou multilaterálnej Euroatlantickej skupiny pre štúdium vojnových konfliktov konzorcia Partnerstvo za mier. Podujatia sa každoročne, už od vzniku v Marshall centre v Garmisch-Partenkirchene v roku 2000, aktívne zúčastňujú aj zástupcovia Vojenského historického ústavu (VHÚ) v Bratislave. Aktuálny ročník konferencie usporiadali Vojenská akadémia Ozbrojených síl Moldavska „Alexandru cel Bun“ v Kišineve a holandský VHÚ v Haagu, v priestoroch Agentúry pre vojenské vedy a historickú pamäť v Kišineve. Na konferencii sa zúčastnilo 38 vojenských historikov a vojenských akademikov z 19 štátov Európy a Kanady, ktorí počas dvoch konferenčných dní prezentovali dovedna 23 odborných príspevkov v rámci siedmich tematických panelov. Jej hlavným cieľom bolo prezentovať v historických súvislostiach široké tematické spektrum so zameraním na „Vnímanie nepriateľa v čase mieru a vojny: Dôsledky pre osoby s rozhodovacou právomocou“. 

Podujatie otvorili svojimi príhovormi rektor a veliteľ moldavskej vojenskej akadémie plk. Petru Mihalcea, štátny tajomník ministerstva obrany Sergiu Plop a predsedníčka CSWG Carmen-Sorina Rîjnoveanu. Na konferencii zazneli príspevky od historikov a vojenských expertov z Moldavska, Holandska, Rumunska, Rakúska, Dánska, Izraela, Nemecka, Maďarska, Švédska, Poľska, Kanady, Francúzska, Švédska, Slovenska, Srbska, Bulharska, Severného Macedónska, Turecka a Slovinska. Venovali sa v nich témam súčasných trendov vo výskume ozbrojených konfliktov, medzinárodnej spolupráci v oblasti obrany, porovnávacích analýz bezpečnostných politík, ponaučení zo súčasných a historických ozbrojených konfliktov. Jednotlivé príspevky tak pokrývali širšie množstvo tém, neraz na konkrétnych príkladoch národov počas vojen v priebehu 20. storočia. V ďalších referátoch sa snažili o analýzu významu či vyhodnotenie psychologických operácií, strategickej komunikácie alebo zneužívania propagandy v procese vzdelávania. 

Za slovenský VHÚ na podujatí vystúpili s referátom dvaja vedeckí pracovníci odboru vojensko-historických výskumov. Matej Medvecký sa vo svojom príspevku na príklade gen. Jozefa Marka sústredil na charakteristické črty, ktoré v rámci budovania obrazu nepriateľa prisudzoval komunistický režim nekomunistickým dôstojníkom. Peter Chorvát zas účastníkom priblížil zmeny obrazu talianskej vojenskej misie na Slovensku v rokoch 1918 – 1919. Zástupcovia VHÚ, pod vedením plk. Miloslava Čaploviča, absolvovali v priebehu  konferencie aj viaceré neformálne bilaterálne rokovania so zástupcami partnerských inštitúcií. Cennou súčasťou konferencie sa stala aj prezentácia novopublikovaného výstupu z konferencie v rumunskom Sibiu (2023).  

Séria konferencií Euroatlantickej pracovnej skupiny pre štúdium konfliktov predstavuje formát, na pôde ktorého sú prezentované nielen najnovšie vedecké poznatky, ale aj mnohé inovatívne idey a interpretácie. Ide o vzácnu príležitosť na diskusiu, ktorá je pre slovenskú obec vojenských historikov mimoriadne obohacujúca. 


Text: VHÚ
Foto: VHÚ

Fotogaléria

Aktualizované:
Vypublikované:
Návrat na začiatok stránky