Preskočiť na hlavný obsah Preskočiť na bočnú lištu

Medzinárodná konferencia Slovenské národné povstanie a Európa v zbrani proti fašizmu

Aktualizované:
Medzinárodná konferencia Slovenské národné povstanie a Európa v zbrani proti fašizmu
Medzinárodná konferencia Slovenské národné povstanie a Európa v zbrani proti fašizmu

Múzeum Slovenského národného povstania spolu so svojimi partnermi (Vojenský historický ústav,  Ústav pamäti národa, Fakulta politických vied a medzinárodných vzťahov Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici  a Slovenská historická spoločnosť pri Slovenskej akadémii vied)  zorganizovalo pri príležitosti 80. výročia Slovenského národného povstania, v dňoch 11. - 13. novembra 2024 v Banskej Bystrici, medzinárodnú vedeckú konferenciu zameranú na medzinárodné, národné i regionálne kontexty tejto najvýznamnejšej vojenskej akcie moderných slovenských dejín. Podujatie sa uskutočnilo s podporou Ministerstva obrany Slovenskej republiky a Úradu vlády Slovenskej republiky.

Ambíciou organizátorov bolo predstaviť SNP ako neoddeliteľnú  súčasť antifašistickej rezistencie v Európe počas druhej svetovej vojny. Vlastným cieľom konferencie bolo prezentovať nové poznatky o prípravách a priebehu SNP (nielen o jeho vojenských, ale aj politických, spoločenských či sociálnych  aspektoch), ale tiež nové prístupy k jeho výskumu. Tie sa odvíjajú od snahy identifikovať jeho miesto v medzinárodnom hnutí odporu, komparovať  spoločné a rozdielne prejavy odbojových aktivít doma i v zahraničí a pod. Tejto ambícii bol prispôsobený aj výber tematických blokov, do ktorých boli začlenené príspevky jednotlivých prednášateľov. Okrem už tradičných otázok venovaných činnosti ozbrojených zložiek v Slovenskom národnom povstaní či charakteru ľudáckeho okupačného režimu, sa zvýšená  pozornosť venovala napríklad otázkam reflexie antifašizmu v zahraničí, ale tiež pôsobeniu rôznych národných, národnostných, ale aj sociálnych skupín v SNP. V širšom kontexte sa skúmala tiež činnosť nemeckých ozbrojených zložiek a ich spojencov, a to v súvislosti  s eskaláciou protifašistického hnutia odporu v závere druhej svetovej vojny. V poslednom bloku sa dôraz kládol tiež na osudy konkrétnych osobností v Povstaní. Na konferencii vystúpili aj zástupcovia Vojenského historického ústavu. S jedným z úvodných príhovorov vystúpil jeho riaditeľ plk. Mgr. Miloslav Čaplovič, PhD. Dvaja pracovníci Odboru vojensko-historických výskumov VHÚ vystúpili s odbornými referátmi v prvom bloku konferencie Armáda v boji proti fašizmu. PhDr. Igor Baka, PhD. predniesol referát na tému Povstalecká armáda na Slovensku a niektoré aspekty jej vzťahu k československej vláde v Londýne a doc. Jozef Bystrický, CSc. analyzoval vývoj situácie na európskych frontoch v lete 1944 a jeho vplyvy na postoje mocností protifašistickej koalície  k povstaniu na Slovensku. 

Súčasťou konferencie bol i bohatý sprievodný program, konkrétne  panelové diskusie s dôrazom na otázky súvisiace s procesom vyrovnávania sa slovenskej spoločnosti  s traumatizujúcim obdobím druhej svetovej vojny a Slovenského štátu. Zaujímavý a bohatý program spestrilo tiež  premietanie dokumentárneho filmu Generál Viest – vytrhnutý z histórie, ktorý sa stretol s veľkým záujmom tak odbornej, ako aj laickej verejnosti.  

Text: PhDr. Igor Baka, PhD., VHÚ – OVHV
Foto: VHÚ, Múzeum SNP

Fotogaléria

Aktualizované:
Vypublikované:
Návrat na začiatok stránky