Preskočiť na hlavný obsah Preskočiť na bočnú lištu

Odvážnych letcov bude oddnes v Piešťanoch pripomínať pamätná tabuľa

Aktualizované:
IKE9A9744

7. júna 1939 odletelo z Piešťanského letiska do Poľska osem príslušníkov leteckého pluku Slovenských vzdušných zbraní s úmyslom zapojiť sa do rodiaceho sa Československého zahraničného odboja.

Ich odvážne činy bude oddnes v areáli Vojenského historického múzea Piešťany pripomínať pamätná tabuľa. Spolu s ňou boli dnes za prítomnosti ministra obrany SR Jaroslava Naďa slávnostne odhalené aj dve stély venované generálmajorovi in memoriam Ottovi Smikovi a letcom pôsobiacim v čs. zahraničnom a domácom odboji v rokoch 1939 – 1945.

„Miera odhodlania týchto pilotov, ktorí sa aj s vedomím najväčšieho rizika rozhodli aktívne pomôcť v boji proti nacistickým zločincom, je naozaj fascinujúca. Rovnako tak s obrovskou úctou spomíname aj na nášho najúspešnejšieho pilota v službách britského Kráľovského letectva (RAF) a čs. príslušníkov bojujúcich doma aj v zahraničí," uviedol minister obrany SR Jaroslav Naď.

Piloti pod vedením vtedy ešte čatára Imricha Gablecha dokázali za dramatických okolností zabezpečiť dostatok paliva pre tri stroje Letov Š-328 a jeden Aero A-100. Vyzbrojení dvoma guľometmi na pravé poludnie nepozorovane naštartovali lietadlá a odleteli z Piešťan do poľského Dęblinu.

Riaditeľ Vojenského historického ústavu plk. Miloslav Čaplovič priblížil, že po prílete do Poľska boli piloti nakrátko zaradení do poľského letectva. „Po napadnutí Poľska nacistickým Nemeckom a Sovietskym zväzom však niektorí z nich padli do sovietskeho zajatia a k RAF sa dostali až cez zlopovestné gulagy. Veliteľ skupiny Imrich Gablech bol neskôr prenasledovaný komunistickým režimom a uznania za odvahu bojovať proti nacistickému Nemecku sa dočkal až po roku 1989. Bol jediným Slovákom, ktorý dostal štyri najvyššie štátne vyznamenania – poľské, české, britské a v roku 2014 ako posledné aj to slovenské," pripomenul.

Autor: MO SR – Kod
Foto: MO SR - Ivan Kelement, VHÚ

Fotogaléria

Aktualizované:
Vypublikované:
Návrat na začiatok stránky