Preskočiť na hlavný obsah Preskočiť na bočnú lištu

Ohliadnutie za 15. ročníkom Dňa ozbrojených zložiek a záchranných systémov s deťmi vo VHM v Piešťanoch

Aktualizované:
Ohliadnutie za 15. ročníkom Dňa ozbrojených zložiek a záchranných systémov s deťmi vo VHM v Piešťanoch
Ohliadnutie za 15. ročníkom Dňa ozbrojených zložiek a záchranných systémov s deťmi vo VHM v Piešťanoch
Dňa 9. septembra 2023 sa, aj napriek obmedzeniam z dôvodu výstavby novej výstavnej haly,  otvorili po druhý raz v tomto roku brány Vojenského historického múzea v Piešťanoch pre širokú verejnosť. Dôvod bol jednoduchý a tradičný – konal sa už 15. ročník podujatia Deň ozbrojených zložiek a záchranných systémov s deťmi. Záštitu nad týmto podujatím, na prípravách ktorého participovali Vojenský historický ústav a Mesto Piešťany, prevzal minister obrany SR.

Pre návštevníkov bol od rána pripravený bohatý program. Podujatie slávnostne otvoril prelet vrtuľníka UH-60 Blackhawk, po ktorom nasledovali príhovory ministra obrany SR, primátora mesta Piešťany a riaditeľa VHÚ. Program pokračoval vystúpením Čestnej stráže Ozbrojených síl SR, koncertom Vojenskej hudby OS SR, dynamickou ukážkou práce policajných koní zabezpečenou odborom hipológie a kynológie Prezídia PZ SR a ukážkami vyhľadávania omamno-psychotropných látok služobnými psami vedenými kynológmi z Colného úradu. Nasledovali ukážky práce príslušníkov policajného zboru z Ústavu na výkon trestu odňatia slobody, Ústavu na výkon väzby Leopoldov a tiež príslušníkov Hasičského a záchranného zboru Piešťany.

Okrem sprístupnenia časti stálych expozícií VHM si pre nich svoje prezentačné stánky pripravili aj Múzeum Slovenského národného povstania a Vojenského športového centra Dukla Banská Bystrica. Prezentáciu rezortu obrany a Ozbrojených síl SR zabezpečili príslušníci Personálneho úradu SR - Regrutačnej skupiny Nitra. Svoju činnosť návštevníkom predstavili aj príslušníci Vojenskej polície Trenčín, Finančnej a colnej správy, Okresného riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru v Piešťanoch i Kontrolné chemické laboratórium Civilnej ochrany z Nitry. Svoju výzbroj, výstroj a činnosť návštevníkom ďalej priblížili aj Okresné riaditeľstvo Policajného zboru SR v Piešťanoch a Mestská polícia Piešťany. Do prezentácie svojej činnosti sa zapojilo aj občianske združenie Dobrovoľná civilná ochrana, ktorá sa zamerala na predlekársku prvú pomoc. Občianske a spotrebiteľské družstvo Bývajme bezpečne sa venovalo osvete ohľadne bezpečnosti príbytkov. Klub vojenskej histórie Československej ľudovej armády z Piešťan, s ktorým VHM dlhodobo spolupracuje pri popularizovaní vojenských dejín Slovenska, formou dočasných výstav predstavil rádiové prijímače z obdobia studenej vojny, informačnú a raketovú elektroniku, leteckú výstroj a ručné palné zbrane používané po roku 1945. Pre najmenších priateľov vojenskej minulosti Slovenska boli okrem iného pripravené aj rôzne zábavné súťaže, atrakcie či maľovanie na tvár.

Súčasťou podujatia bol aj pietny akt kladenia vencov pri pamätníku venovanom letcom pôsobiacim v čs. zahraničnom a domácom odboji v rokoch 1939 - 1945 a generálmajorovi in memoriam Ottovi Smikovi. S ministrom obrany Martinom Sklenárom vzdali hold pietnou spomienkou aj štátny tajomník MO SR Marian Majer, generálny tajomník Služobného úradu MO SR Peter Kozák, zástupca náčelníka Generálneho štábu genpor. Ľubomír Svoboda, veľvyslanec Veľkej Británie a Severného Írska v SR Nigel Baker, zástupkyňa velvyslanca ČR v SR Alena Jermářová, riaditeľ Vojenského historického ústavu Bratislava plk. Miloslav Čaplovič a ďalší predstavitelia rezortu obrany a OS SR. Všetci menovaní sa tiež osobne oboznámili s postupom prác na výstavbe novej výstavnej haly Vojenského historického múzea.

Veľmi nás teší, že aj tento ročník podujatia mal veľký úspech, čo potvrdzuje aj obrovská návštevnosť. Okrem vyše štyritisíc návštevníkov – priaznivcov a milovníkov slovenskej vojenskej histórie i súčasných ozbrojených síl a záchranných zložiek – nás svojou návštevou poctili aj významné osobnosti kultúrneho, spoločenského i politického života – okrem vyššie spomínaných to boli i riaditeľ VŠC Dukla pplk. Matej Tóth, primátor mesta Piešťany Peter Jančovič, generálny riaditeľ sekcie kultúrneho dedičstva a štátneho jazyka Ministerstva kultúry SR Radoslav Ragač, generálny riaditeľ Slovenského národného múzea Branislav Panis, riaditeľ Múzea Slovenského národného povstania Marian Uhrin, zástupcovia rezortu obrany, ďalší reprezentanti štátnej správy i miestnej samosprávy.

Sme presvedčení, že toto podujatie, ktoré je založené na spoločnej propagácii činnosti jednotlivých zložiek ministerstva obrany, ozbrojených zložiek a záchranných systémov pútavou a zábavnou formou zaujalo všetky generácie našich návštevníkov. Už teraz sa tešíme na prípravu ďalšieho, 16. ročníka Dňa ozbrojených zložiek a záchranných systémov s deťmi v Piešťanoch.

Foto: OSSR - MM / VHÚ - VHM / Mesto Piešťany
Text: VHÚ - VHM

Fotogaléria

Aktualizované:
Vypublikované:
Návrat na začiatok stránky