Na základe archívneho výskumu autor v monografii analyzuje problematiku pokusu o spoločenskú reformu v Československu, jej násilné prerušenie vojenskou intervenciou v auguste 1968 a úplnú likvidáciu v tzv. normalizačnom období s akcentom na Slovensko a slovenskú spoločnosť. Zaoberá sa postavením Slovenska vo vojensko-strategických plánoch Varšavskej zmluvy, pojanuárovým politickým vývojom a jeho ohlasom v armáde, prípravou operácie Dunaj, priebehom samotnej vojenskej intervencie a okupácie Slovenska, stabilizačným procesom spoločnosti, normalizačným programom a jeho vojenskými aspektmi v slovenských podmienkach. Problematiku uzatvára plánmi zneužitia armády proti tzv. vnútornému nepriateľovi. Napriek limitom stupňa utajenia dôležitých archívnych dokumentov autor približuje viaceré menej známe vojensko-strategické dôsledky a súvislosti daných historických udalostí. Textovú časť dopĺňajú fotografie, schémy a dokumenty približujúce konkrétnu atmosféru daného obdobia.
01.05.1517 - Majiteľ hradu a panstva Slovenská Ľupča Ladislav Dóci prepadol, vyraboval a podpálil mesto Brezno, s ktorým mal predtým viacero sporov. Dóciho ozbrojenci pozabíjali desiatky breznianskych mešťanov.
01.05.1711 - Na Majténskom poli neďaleko Satmáru kurucké vojská zložili zástavy na znak porážky posled. protihabsburs. stavovského povstania (Rákociho II.). Satmár. mierom si uhorská šľachta obhájila výsady a Habsburgovci posilnili svoje výsostné postavenie.
01.05.1854 - V Uhorsku zrušili výnimočný stav (zavedený po porážke revolúcie v r. 1849), ktorý prísne obmedzoval pohyb obyvateľstva. Bez úradného povolenia sa nesmel nikto vzdialiť na viac ako 6 míľ (10 km) od svojho bydliska, inak bol potrestaný väzením a pokutou.
01.05.1918 - V Liptovskom Mikuláši sa prvý raz od vypuknutia vojny konalo prvomájové zhromaždenie. Okrem požiadavky na uzavretie spravodlivého mieru tam zaznela aj požiadavka bezpodmienečného uznania práva na sebaurčenie národov Rakúsko-Uhorska.
01.05.1945 - Vojská 4. ukrajinského frontu oslobodili Čadcu.
01.05.2004 - Slovensko sa spolu s Maďarskom, Českom, Poľskom, so Slovinskom, s Maltou, Cyprom, Litvou, Lotyšskom a Estónskom stalo členom EÚ.