Rudolf Michal Viest v zrkadle prameňov a najnovších poznatkov historiografie
Aktualizované: —
Rudolf Michal Viest v zrkadle prameňov a najnovších poznatkov historiografie
ČAPLOVIČ, Miloslav, ed.: Rudolf Michal Viest v zrkadle prameňov a najnovších poznatkov historiografie. Autori príspevkov a obr. príloh: Čaplovič, Miloslav; Chorvát, Peter; Bystrický, Jozef; Šumichrast, Peter; Šeďová, Božena. Revúca – Bratislava : Mesto Revúca – Vojenský historický ústav, 2018, 120 s., fotogr. ISBN 978-80-89523-50-4.
Úvodné strany publikácie od revúckej primátorky Evy Cireňovej približujú životný a významový prierez obdivuhodného vlastenca, demokrata a bojovníka – prvého slovenského generála Rudolfa Viesta. Nasleduje štúdia mapujúca jeho vojenskú službu od prvých krokov v roku 1911, cez pôsobenie v čs. legionárskom vojsku v Rusku, až do jeho návratu do vlasti v roku 1920. Ďalšia štúdia približuje pôsobenie R. Viesta vo vyšších veliteľských funkciách medzivojnovej čs. armády a na postoch vojenského atašé v Poľsku a Maďarsku. Po rozsiahlej obrazovej vizualizácii rodinného, študentského a vojenského života do roku 1939 sa ďalší autor venuje obdobiu 2. svetovej vojny – pôsobeniu Viesta v emigrácii, čs. zahraničnom odboji, činnosti na slovenskom povstaleckom území, nemeckému zajatiu, až po posledné doložené stopy slovenských generálov a povojnové snahy o ich ďalšiu konkretizáciu. Podobne aj vojnové roky sprevádza bohatá fotodokumentácia. Mimoriadnu službu vlasti a národu zhmotnenú v celej škále vyznamenaní dokumentuje v podrobnom textovom i obrazovom spracovaní posledná štúdia publikácie. Na záver je pripojená personálna bibliografia k tejto nezabudnuteľnej osobnosti.
01.05.1517 - Majiteľ hradu a panstva Slovenská Ľupča Ladislav Dóci prepadol, vyraboval a podpálil mesto Brezno, s ktorým mal predtým viacero sporov. Dóciho ozbrojenci pozabíjali desiatky breznianskych mešťanov.
01.05.1711 - Na Majténskom poli neďaleko Satmáru kurucké vojská zložili zástavy na znak porážky posled. protihabsburs. stavovského povstania (Rákociho II.). Satmár. mierom si uhorská šľachta obhájila výsady a Habsburgovci posilnili svoje výsostné postavenie.
01.05.1854 - V Uhorsku zrušili výnimočný stav (zavedený po porážke revolúcie v r. 1849), ktorý prísne obmedzoval pohyb obyvateľstva. Bez úradného povolenia sa nesmel nikto vzdialiť na viac ako 6 míľ (10 km) od svojho bydliska, inak bol potrestaný väzením a pokutou.
01.05.1918 - V Liptovskom Mikuláši sa prvý raz od vypuknutia vojny konalo prvomájové zhromaždenie. Okrem požiadavky na uzavretie spravodlivého mieru tam zaznela aj požiadavka bezpodmienečného uznania práva na sebaurčenie národov Rakúsko-Uhorska.
01.05.1945 - Vojská 4. ukrajinského frontu oslobodili Čadcu.
01.05.2004 - Slovensko sa spolu s Maďarskom, Českom, Poľskom, so Slovinskom, s Maltou, Cyprom, Litvou, Lotyšskom a Estónskom stalo členom EÚ.