Preskočiť na hlavný obsah Preskočiť na bočnú lištu

Slovenskí letci v 2. svetovej vojne a ich lietadlá

Vypublikované:
1. pozvanka
Trnavský samosprávny kraj a Balneologické múzeum Imricha Wintera v Piešťanoch pripravilo v spolupráci s občianskym združením Štefánikovo krídlo zaujímavú tematickú výstavu Slovenskí letci v 2. svetovej vojne a ich lietadlá. Návštevníkom ju slávnostne sprístupnili 21. septembra 2023 v priestoroch Vily Lisky. Pútavá výstava, na ktorej  participoval aj Vojenský historický ústav prostredníctvom piešťanského Vojenského historického múzea, podrobne mapuje vojenské lietadlá bojujúce na oboch stranách frontu v rokoch druhej svetovej vojny, na ktorých lietali piloti pochádzajúci zo Slovenska. 

Zámerom Mgr. Andreja Bolerázskeho, kurátora  Balneologického múzea Imricha Wintera v Piešťanoch, bolo širokej verejnosti priblížiť obdobie pôsobenia letcov – Slovákov počas ozbrojeného konfliktu s Maďarskom v marci 1939, ako aj na bojiskách druhej svetovej vojny. Návštevníci tak môžu vidieť lietadlá francúzskeho, ale aj britského letectva. Zastúpenie medzi prezentovanými modelmi má aj povstalecké letectvo, 1. čs. stíhací letecký pluk v ZSSR a 1. čs. zmiešaná letecká divízia v ZSSR. Samostatná časť výstavy je venovaná lietadlám, na ktorých slovenskí letci preleteli na stranu sovietskej Červenej armády. 

Rozsahom spracovania zaujímavej kapitoly z vojenskej minulosti Slovenska ide o prvú výstavu svojho druhu na Slovensku. Prezentovaných je takmer 170 modelov lietadiel vyrobených v súťažnej kvalite na základe dobových podkladov. Súčasťou výstavy sú aj prepracované diorámy. Azda najzaujímavejšou z nich je dioráma časti letiska Tri Duby s modelmi lietadiel, ktoré počas Slovenského národného povstania tvorili výzbroj Kombinovanej letky a 1. čs. stíhacieho leteckého pluku v ZSSR. Dioráma je doplnená nielen o texty približujúce históriu prezentovaných lietadiel a ich pilotov, ale aj 200 dobovými fotografiami a 6 historickými mapami.

Výstava je obohatená aj o zaujímavé trojrozmerné historické artefakty. Časť tvoria zbierkové predmety z Balneologického múzea I. Wintera, časť pochádza zo súkromných zbierok súkromných osôb. Sú to napríklad vrtuľové listy, zateplené nohavice členov posádok britských bombardovacích lietadiel, kyslíková nádrž z amerického bombardovacieho lietadla typu B-24 Liberator, letecká kombinéza a čižmy letcov nemeckej Luftwaffe, trosky lietadiel či palubná prístrojová doska z nemeckého stíhacieho lietadla Bf 109. Časť vystavených zbierkových predmetov, medzi nimi plech zo Spitfira S/L Otta Smika, ako aj rôzne dobové fotografie a predmety pochádzajú zo zbierok piešťanského Vojenského historického múzea. 

Nepochybne atraktívnou súčasťou výstavy je prezentácia videí Virtuálnej letky 13 z leteckého simulátora, ktoré v niekoľkominútových ukážkach približujú letecké súboje slovenských pilotov počas druhej svetovej vojny. Návštevníci sa počas prehliadky môžu zapojiť aj do hlasovania o najkrajší model vystavovaného lietadla. 

Medzi zaujímavé sprievodné aktivity patrí tiež séria prednášok o spojeneckej bombardovacej kampani proti Nemecku počas druhej svetovej vojny. Prvá z nich, s názvom Nočné bombardovanie lietadlami RAF, sa uskutoční 5. októbra 2023 o 17.00 h vo výstavných priestoroch Vily Lisky. Výstava je pre záujemcov prístupná do 26. novembra 2023.

Text: VHÚ – VHM Piešťany, Mgr. Andrej Bolerázsky, Balneologické múzeum Imricha Wintera
Foto: VHÚ – VHM Piešťany, Balneologické múzeum Imricha Wintera

Plagát

Fotogaléria

Návrat na začiatok stránky