CSÉFALVAY, František – PÚČIK, Miloslav, zost.: Slovensko a druhá svetová vojna. Zborník príspevkov z medzinárodnej vedeckej konferencie v Bratislave 29. – 31. mája 2000.
Bratislava : Vojenský historický ústav, 2000, 427 s.
Publikované príspevky prednesené na konferencii z príležitosti 55. výročia konca druhej svetovej vojny sa venujú širokému spektru otázok usporiadaných v dvoch paneloch. V rámci prvého panelu „Slovensko pod nemeckou nadvládou 1939 – 1945“ vojenskí historici, ako aj historici Historického ústavu SAV, tiež vedeckí pracovníci z vojenskohistorických pracovísk v Budapešti a SRN priblížili široké témy: rozbitie ČSR a odraz v informáciách diplomatov a spravodajcov, hodnotenie vojnovej Slovenskej republiky v historiografii za posledné desaťročie, pohľad na dejiny 2. svetovej vojny v ruskej historiografii na konci 20. storočia; z pohľadu maďarského historika to bol príspevok o vzťahu Maďarska a 1. Slovenskej republiky, príspevky sa dotkli základných otázok vnútropolitického a zahraničnopolitického života 1. SR, Homolovho puču v českej a slovenskej historiografii. Referátom Slovensko vo vojenských kalkuláciách Nemeckej ríše 1939-45 prispel vojenský historik zo SRN. Druhý panel „Spoločnosť a armáda na Slovensku v rokoch 1939 – 1945“ rovnako zahrnul široký okruh otázok: slovenská armáda a spoločnosť, účasť slovenskej armády na východnom fronte, či už pozemných vojsk, alebo obrnených jednotiek, ako aj príslušníkov Vzdušných zbraní. Tiež do kontextu príspevkov bol zahrnutý referát o slovenských jednotkách nasadených na výstavbu opevnení v Taliansku, či o konci slovenskej armády. Ústupové boje maďarských vojsk na území Slovenska 1944 – 1945 boli hlavnou náplňou príspevku maďarského vojenského historika.
01.05.1517 - Majiteľ hradu a panstva Slovenská Ľupča Ladislav Dóci prepadol, vyraboval a podpálil mesto Brezno, s ktorým mal predtým viacero sporov. Dóciho ozbrojenci pozabíjali desiatky breznianskych mešťanov.
01.05.1711 - Na Majténskom poli neďaleko Satmáru kurucké vojská zložili zástavy na znak porážky posled. protihabsburs. stavovského povstania (Rákociho II.). Satmár. mierom si uhorská šľachta obhájila výsady a Habsburgovci posilnili svoje výsostné postavenie.
01.05.1854 - V Uhorsku zrušili výnimočný stav (zavedený po porážke revolúcie v r. 1849), ktorý prísne obmedzoval pohyb obyvateľstva. Bez úradného povolenia sa nesmel nikto vzdialiť na viac ako 6 míľ (10 km) od svojho bydliska, inak bol potrestaný väzením a pokutou.
01.05.1918 - V Liptovskom Mikuláši sa prvý raz od vypuknutia vojny konalo prvomájové zhromaždenie. Okrem požiadavky na uzavretie spravodlivého mieru tam zaznela aj požiadavka bezpodmienečného uznania práva na sebaurčenie národov Rakúsko-Uhorska.
01.05.1945 - Vojská 4. ukrajinského frontu oslobodili Čadcu.
01.05.2004 - Slovensko sa spolu s Maďarskom, Českom, Poľskom, so Slovinskom, s Maltou, Cyprom, Litvou, Lotyšskom a Estónskom stalo členom EÚ.