Preskočiť na hlavný obsah Preskočiť na bočnú lištu

Sprístupnenie výstavy „Hrdinovia odboja“ pre verejnosť

Aktualizované:
zástupcovia inštitúcií  - B. Panis, M. Čaplovič, P. Bárta a D. Lesník
zástupcovia inštitúcií - B. Panis, M. Čaplovič, P. Bárta a D. Lesník
Od 1. septembra 2023  si môžu návštevníci v Slovenskom národnom múzeu – Historickom múzeu pozrieť najnovšiu výstavu Hrdinovia odboja.

Viac ako 100 kusov dvoj- a trojrozmerných zbierkových predmetov vám predstaví úspechy a tragédie vybraných slovenských účastníkov československého zahraničného a domáceho odboja v rokoch 2. svetovej vojny. Výstava je okrem iného sprevádzaná prezentovaním životných  medailónov hrdinov, napríklad Rudolfa Viesta, Jozefa Gabčika, Maríny Paulíniovej, Jozefa Lettricha, Jána Goliana, Otta Smika a ďalších. 

Osobné predmety, medaile, denníky, výstroj a výzbroj, ale napríklad aj šachové figúrky z chleba, bankovky či ilegálne vysielačky a k tomu najnovšie zbierkové predmety - to všetko napomôže rozpovedať príbehy hrdinov odboja. Mnohé vystavené zbierkové predmety pochádzajú zo zbierkového fondu Vojenského historického ústavu - Vojenského historického múzea v Piešťanoch a vo Svidníku. 

Výstavu 31. augusta 2023 – v predvečer Dňa ústavy SR, otvorili inštitúcie, ktoré sa na jej vzniku podieľali. Za Slovenské národné múzeum Branislav Panis, za Vojenský historický ústav Bratislava Miloslav Čaplovič, za Múzeum SNP Dalibor Lesník a za SNM – Historické múzeum Peter Barta. 

Veľkou cťou bola predovšetkým účasť Branislava Tvarožeka, veterána SNP, vojnového väzňa počas 2. svetovej vojny, ako aj politického väzňa počas socialistického režimu, ktorý osobne predniesol na vernisáži svoje hrdinské príbehy odboja. Pán Branislav Tvarožek, ďakujeme.

V prvý deň sprístupnenia výstavy Hrdinovia odboja ju na Bratislavskom hrade vzhliadlo v rámci "Dňa otvorených dverí" vyše 6 tisíc návštevníkov. 

A vás, fanúšičky a fanúšikovia histórie, bádateľky a bádatelia, a všetci, ktorých táto výstava zaujala, pozývame do SNM – Historického múzea na Bratislavskom hrade. Výstavu nájdete na druhom poschodí každý deň okrem utorka od 10:00 do 18:00 (posledný vstup o 17:00).

Text a foto: SNM - HM, VHÚ

Fotogaléria

Aktualizované:
Vypublikované:
Návrat na začiatok stránky