Autor približuje a analyzuje vznik a počiatočnú etapu studenej vojny ako interakciu dôležitých politických, ideologických, vojenských, hospodárskych a geopolitických faktorov. Udalosti rokov 1946 – 1954 mapuje na troch vzájomne prepojených úrovniach – na úrovni svetovej bipolarity, čs. povojnového vývoja a vplyvov na Slovensko; na jeho politickú, hospodársku a ideologickú oblasť. Rozoberá konkrétne aspekty militarizácie studenej vojny, nebezpečenstvá vojnovej konfrontácie v období berlínskej krízy v rokoch 1948-49 a v období kórejskej vojny v rokoch 1950-53. Opisuje mocensko-politický zápas v ČSR a povojnové zmeny mocenských elít na Slovensku, dôsledky februárového prevratu, radikalizáciu komunistickej politiky a konkrétne formy sovietskej blokovej politiky. Autor sleduje zmeny spôsobené studenou vojnou v dislokácii čs. armády, v jej zbrojnom programe, v štruktúre dôstojníckeho zboru, konkretizuje proces sovietizácie čs. armády. V konfrontácii s predchádzajúcim tempom vývoja informuje o zmenách v ekonomickej štruktúre a ekonomických vzťahoch na Slovensku realizovaných politicko-mocenskými a administratívnymi opatreniami, dokumentuje zmeny v sociálnej štruktúre a spoločenskom vývoji. Práca vychádza z českých a slovenských archívnych zdrojov a rozsiahleho prieskumu literatúry domácej a zahraničnej proveniencie. Je sumarizáciou súčasného poznania slovenského povojnového vývoja v kontexte aspektov studenej vojny. Obsahuje tiež fotografie, prehľadné tabuľky a menný register.
01.05.1517 - Majiteľ hradu a panstva Slovenská Ľupča Ladislav Dóci prepadol, vyraboval a podpálil mesto Brezno, s ktorým mal predtým viacero sporov. Dóciho ozbrojenci pozabíjali desiatky breznianskych mešťanov.
01.05.1711 - Na Majténskom poli neďaleko Satmáru kurucké vojská zložili zástavy na znak porážky posled. protihabsburs. stavovského povstania (Rákociho II.). Satmár. mierom si uhorská šľachta obhájila výsady a Habsburgovci posilnili svoje výsostné postavenie.
01.05.1854 - V Uhorsku zrušili výnimočný stav (zavedený po porážke revolúcie v r. 1849), ktorý prísne obmedzoval pohyb obyvateľstva. Bez úradného povolenia sa nesmel nikto vzdialiť na viac ako 6 míľ (10 km) od svojho bydliska, inak bol potrestaný väzením a pokutou.
01.05.1918 - V Liptovskom Mikuláši sa prvý raz od vypuknutia vojny konalo prvomájové zhromaždenie. Okrem požiadavky na uzavretie spravodlivého mieru tam zaznela aj požiadavka bezpodmienečného uznania práva na sebaurčenie národov Rakúsko-Uhorska.
01.05.1945 - Vojská 4. ukrajinského frontu oslobodili Čadcu.
01.05.2004 - Slovensko sa spolu s Maďarskom, Českom, Poľskom, so Slovinskom, s Maltou, Cyprom, Litvou, Lotyšskom a Estónskom stalo členom EÚ.