Preskočiť na hlavný obsah Preskočiť na bočnú lištu

​Účasť vojenských múzejníkov na podujatí v Banskej Bystrici

Aktualizované:
i4-1
O tom, že spolupráca medzi Vojenským historickým ústavom a Múzeom Slovenského národného povstania sa naďalej úspešne rozvíja, potvrdzuje aj účasť vojenských múzejníkov zo Svidníka na podujatí organizovanom partnerským bystrickým pracoviskom pri príležitosti 77. výročia ukončenia druhej svetovej vojny v Európe. Podujatie sa uskutočnilo 7. mája 2022 v areáli Pamätníka Slovenského národného povstania v Banskej Bystrici.
 
Súčasťou podujatia bola aj pietna spomienka venovaná 77. výročiu ukončenia 2. svetovej vojny – Dňu víťazstva nad fašizmom, ktorej sa zúčastnili aj minister obrany SR Jaroslav Naď a náčelník Generálneho štábu OS SR generál Daniel Zmeko.
 
Minister obrany SR Jaroslav Naď vystúpil s príhovorom, v ktorom odzneli aj nasledujúce slová: „Od ukončenia druhej svetovej vojny už uplynulo 77 rokov, no ešte pred pár týždňami by takmer nikoho ani v zlom sne nenapadlo, že svedectvá hrôzy, o akých sme doteraz počúvali iba z kroník a úst pamätníkov, sa stanú súčasťou nášho aktuálneho prežívania. To je jasným dôkazom toho, že zlo a nenávisť vo svojej najhoršej podobe sú tu stále prítomné a cesta za slobodou prináša nespočetné množstvo obetí a ľudských tragédií. Pamätajme preto na tých, ktorí položili v boji za slobodu vlastné životy, na ich hrdinstvo nikdy nezabudneme.“ 
 
Pre návštevníkov podujatia všetkých vekových kategórií bol pripravený bohatý celodenný program. V rámci neho sa predstavili kluby vojenskej histórie, formula Renault 2.0 Richarda Gondu, sokoliarska skupina BIATEC a ukážky výcviku psov „Lovely Dog“. Na svoje si prišli aj priaznivci športu, pre ktorých aktivity pripravili športový klub DUKLA Banská Bystrica a športový klub Dracula Gym Banská Bystrica. Pre najmenších návštevníkov boli pripravené tvorivé aktivity pre deti a prezentácia diaľkovo riadených modelov tankov a vojenských vozidiel. Program bol obohatený vystúpeniami Vojenskej hudby Banská Bystrica a Martina Haricha, spojenými s prezentáciou CD Karol Pajer – Utajený hrdina.
 
Na podujatí sa prostredníctvom prezentačných stánkov predstavili aj Vojenská polícia a Vojenský historický ústav. Odborní pracovníci z Múzejného oddelenia Svidník Vojenského historického múzea Piešťany návštevníkom prezentovali zo zbierkového fondu počas celého podujatia historické vojenské zbrane. Záujemcov z radov širokej verejnosti informovali o ich vývoji, zavedení do výroby a využití v jednotlivých bojujúcich armádach. Okrem toho sa mohli dozvedieť aj zaujímavé informácie o expozíciách Vojenského historického múzea vo Svidníku, na Dukle a v Piešťanoch.
 
 
Text: VHÚ
Foto: VHÚ, MO SR

Fotogaléria

Aktualizované:
Vypublikované:
Návrat na začiatok stránky