PURDEK, Imrich – ZELIZŇÁK, Peter a i.: Vojenská symbolika Slovenskej republiky. Vojenské zástavy, rov-nošaty, hodnosti, vyznamenania, znaky a odznaky.
Bratislava : Magnet Press Slovakia, 2006, 180 s., fotogr., ISBN 80-89169-09-0
Publikácia sumarizuje a prezentuje postupnosť zavádzania slovenskej vojenskej symboliky, jej súčasný stav a historické východiská. Je prierezom vzniku a vývoja vojenskej symboliky na území Slovenska – počnúc obdobím Veľkomoravskej ríše, cez revolučné roky 1848/49, symboliku česko-slovenských légií v prvej svetovej vojne, vojenskú symboliku v medzivojnovom období, v rokoch druhej svetovej vojny, v povojnovom Československu a končiac popisom tvorby vojenských symbolov po vzniku samostatnej Slovenskej republiky a ich vizuálnou prezentáciou. Kolektív autorov popisuje vojenské zástavy, rovnošaty, jednotlivé hodnosti a vyznamenania (štátne, rezortné, medaily, odznaky), vojenské znaky a odznaky (znaky vojenských útvarov a inštitúcií, rozlišovacie znaky druhov vojsk a služieb, vojenské odznaky, odznaky vojenských špecialistov). Kniha prináša takmer sedemsto fotografií vojenských symbolov a je určená širokému okruhu záujemcov, kadetom a poslucháčom vojenských stredísk a škôl a vojenskú symboliku prezentuje ako neoddeliteľnú súčasť vývoja Slovenskej republiky, slovenskej armády a Ozbrojených síl Slovenskej republiky.
09.05.1271 - V bitke pri Bratislave bolo porazené uhorské vojsko českým kráľom Přemyslom II. Otakarom. Ešte predtým sa Česi zmocnili Devína, Stupavy a Bratislavy, ktorú vyplienili a vypálili.
09.05.1945 - V nočných hodinách 08.05.1945 nacistické Nemecko prijalo bezpodmienečnú kapituláciu. V súvislosti s časovým posunom v ZSSR kapitulácia Nemecka pripadla až na 9. máj. Preto sa aj v Československu až do r. 1990 slávilo víťazstvo nad fašizmom v tento deň.