Preskočiť na hlavný obsah Preskočiť na bočnú lištu

Vojenské, bojové zástavy vojenských zväzkov a vojenských útvarov, a štandardy

Aktualizované:

Zástava (fr. enseigne, drapeau, nem. Fahne, angl. banner) je ľanová alebo hodvábna látka, ktorá sa nazýva listom určitých farieb (inokedy aj so znakom), je pevne pripevnená na žrď. Dĺžka a šírka zástavy presahuje 1 m.

Vojenská (bojová) zástava predstavuje jeden z prvých a zároveň jeden z hlavných symbolov Ozbrojených síl Slovenskej republiky. Je to symbol morálnej cti a vojenskej statočnosti v boji za víťazstvo nad nepriateľom, za svoju vlasť.

Bojovú zástavu podľa § 7 ods. 3 písm. e) zákona č. 321/2002 o ozbrojených silách Slovenskej republiky v znení neskorších predpisov vojenským zväzkom a vojenským útvarom zapožičiava prezident Slovenskej republiky.

Návrh na zapožičanie bojovej zástavy predkladá náčelník Generálneho štábu Ozbrojených síl Slovenskej republiky vedúcemu Služobného úradu Ministerstva obrany Slovenskej republiky. Vedúci Služobného úradu Ministerstva obrany Slovenskej republiky  po odporučení Radou pre vojenskú symboliku predkladá návrh ministrovi obrany Slovenskej republiky, a ten predloží návrh prezidentovi Slovenskej republiky.

Bojovú zástavu odovzdáva vojenskému zväzku a vojenskému útvaru slávnostným spôsobom prezident Slovenskej republiky alebo ním poverený funkcionár.

Pri organizačných a dislokačných zmenách môže byť bojová zástava ponechaná novovytvorenému zväzku alebo útvaru na základe rozkazu prezidenta Slovenskej republiky; ak bojová zástava nebola ponechaná novovytvorenému zväzku alebo útvaru, na základe rozhodnutia ministra obrany sa bojová zástava s dokumentáciou uloží vo Vojenskom historickom ústave Bratislava.

Pri zrušení vojenského zväzku alebo vojenského útvaru sa bojová zástava aj s dokumentáciou uloží vo Vojenskom historickom ústave Bratislava.

Zloženie a všeobecný popis bojovej zástavy
Všeobecný popis bojovej zástavy je stanovený smernicami Ministerstva obrany Slovenskej republiky č. 10/2006 o vojenskej symbolike v znení smerníc č. 74/2010.

  1. Bojové zástavy pre zväzky a útvary majú červenú farbu, a vyslané na plnenie úloh mimo územia Slovenskej republiky sú zhotovené zo saténovej látky bielej farby.
  2. Lícna strana
    V strede poľa zástavy je umiestnený štátny znak Slovenskej republiky, vysoký 470 mm  so strieborným lemom širokým 4 mm. Dolná časť (päta) znaku je 258 mm od spodného okraja bojovej zástavy. Vzdialenosť znaku od horného okraja bojovej zástavy je 272 mm.V poli bojovej zástavy je okolo okraja rozmiestnený nápis OZBROJENÉ SILY SLOVENSKEJ REPUBLIKY – ČESŤ A SLÁVA. Nápis sa začína v ľavom dolnom rohu bojovej zástavy– z čelného pohľadu– lipovou ratolesťou s tromi lístkami a slovami OZBROJENÉ SILY. Súbežne s horným okrajom je nápis SLOVENSKEJ, súbežne s pravým okrajom je nápis REPUBLIKY. Na spodnom okraji je heslo ČESŤ A SLÁVA. Výška písmen v nápise OZBROJENÉ SILY SLOVENSKEJ REPUBLIKY je 43 mm, a v nápise ČESŤ A SLÁVA je výška písmen 60 mm. Všetky obrazce a nápisy sú vyšité niťou. Zlaté lipové ratolesti sú umiestnené vo všetkých rohoch bojovej zástavy tak, že najvyšší lístok smeruje do rohu bojovej zástavy. Kresba tkaniva a stopky listov sú vyšité čiernou niťou.
  3. Rubová strana
    Tak ako na lícnej strane, sú v rohoch rozmiestnené štyri lipové ratolesti. V hornej polovici súbežne s okrajom je zlatou niťou vyšitý názov zväzku alebo útvaru, a to spravidla v dvoch, výnimočne v troch riadkoch pod sebou. Do spodnej polovice plochy bojovej zástavy sa po priznaní ministrom obrany Slovenskej republiky umiestňuje znak zväzku alebo útvaru.
  4. Strapce a stuhy
    Strapce sú po troch stranách všité medzi listy bojovej zástavy; sú vyhotovené z umelého hodvábu s dĺžkou 75 mm a hrúbkou 5 mm v zlatej farbe. Okraje bojovej zástavy sú na lícnej a rubovej strane lemované 25 mm širokým zlatým lemom.
    Stuhy bielej farby sú určené na umiestnenie čestného alebo historického názvu, stuhy bordovej farby sú určené na umiestnenie zmeny názvu a číslovania zväzku alebo útvaru. Stuhy na bojovú zástavu pripevňuje prezident Slovenskej republiky alebo ním poverený funkcionár. Stuhy, ktoré zväzkom a útvarom venujú orgány štátnej správy, samosprávy alebo iné subjekty, pripevňuje na bojovú zástavu ich predstaviteľ.
    Text na stuhe je vyšitý žltou (zlatou) farbou, na začiatku a na konci stuhy sú vyšité lipové ratolesti s tromi listami. Obvod stuhy je obšitý žltou niťou a na konci je ukončená žltými strapcami nití dlhými 75 mm. Na začiatku stuhy sú našité žlté šnúrky určené na pripevnenie stuhy k žrdi bojovej zástavy.
    Stuha bojovej zástavy má tieto rozmery (údaje sú v milimetroch):
    a) šírka                                                    120
    b) dĺžka                                                1 200
    c) dĺžka strapcov                                     75.
  5. Umiestňovanie a upevňovanie vyznamenaní
    Vyznamenania sa upevňujú „in natura“ na lícnu stranu bojovej zástavy v ľavom hornom rohu vo vzdialenosti 200 mm od žrde a 150 mm od horného okraja listu bojovej zástavy. Ďalšie vyznamenania sa upevňujú vpravo smerom k vonkajšiemu okraju bojovej zástavy.
  6. Konštrukcia žrde
    Žrď je zhotovená z dreva, moreného nahnedo; je zložená z dvoch častí, ktoré sú spojené skrutkami a kovaním. Kovanie je žltej farby (mosadz) a tvorí ho
    a)hrot bojovej zástavy so skrutkovým zapustením v dĺžke 50 mm,
    b) päta korunky,
    c) základňa korunky,
    d) skrutky a objímka, ktoré spájajú obe časti žrde do jedného celku,
    e) päta žrde.

    1996

    1997

    1998

    2002

    2003

    2004

    2005

    2010

    2017

    2018

    2019

    2020

Aktualizované:
Vypublikované:
Návrat na začiatok stránky